Téma

Jednorožci byli původně tlustí

Proč děvčátka milují koníky a poníky, by se dalo pochopit. Ale odkud pramení jejich fascinace mutantem, kterému z čela čouhá roh?
AddThis

První zmínky o nich pochází z cestopisu řeckého doktora Ktésia, který kolem roku 400 př. n. l. cestoval po území dnešního Íránu. Indičtí kupci mu údajně vykládali o divokých oslech velkých jako kůň, s bílými těly, rudou hlavou a modrýma očima, kterým z čela trčí půlmetrový roh. Odvar z rozemletého rohu měl léčit epilepsii, záchvaty a působit jako univerzální protijed. 
Pověsti o zázračných rohatých koních se šířily celou Evropou. Psaly o nich takové veličiny jako Aristoteles, Julius Caesar a Marco Polo. V Bibli se o nich mluví asi sedmkrát. Urození šlechtici neváhali utrácet horentní sumy za „zaručeně pravé“ jednorožčí rohy, které měly léčit všechny nemoci, čistit řeky a neutralizovat jakýkoliv jed. Jednorožec byl symbolem ctnosti a vznešenosti a podle většiny legend se ho mohly dotknout pouze neposkvrněné panny. To jednorožcům přinášelo tolik popularity, že se k atributům vznešenosti začaly přidávat symboly moci, urozenosti a nakonec to nemohlo dopadnout jinak, než že neexistující zvíře skončilo ve znaku skotských králů. 
Na druhé straně světa jednorožčí legendu najdeme také, ale zvířeti jsou přisuzovány jiné vlastnosti. V Číně, kde se mu říká čchi-lin, ho považují za symbol dobra a štěstí. V Japonsku zase existuje varianta zvaná kirin, která namísto klanění se pannám a budoucím matkám probodává rohem nenapravitelné kriminálníky. 
S nástupem osvícenství, kdy lidé začali cestovat, ale jednorožce nikdy nepotkali, víra v rohaté koně upadala. To ale neznamená, že bychom o něj ztratili zájem. Naopak – stále je předmětem vážně míněných výzkumů. Jeden z nich, od světově uznávaného experta na jednorožce (něco takového chce mít na vizitce každý) Odella Sheparda, dokonce vysvětluje, odkud se legenda vylíhla. Pan Shepard tvrdí, že indičtí cestovatelé nevyprávěli Ktésiovi o jednorožcích, ale o nosorožcích a že samotné jméno „unicorn“ vzniklo mylným překladem řeckého slova „monokeros“, které označovalo divokého býka. Jak se z obřích divokých bestií staly okatí růžoví poníci s křidélky, na to se musíte zeptat marketingových expertů. Důvod je ale jasný – dívky mají rády růžové okaté věci. 


další koně s přidanou hodnotou

 

BURÁK

Kentaur s křídly

Ichtyokentaur

Kentaur s rybím ocasem

Hippalectryon

Koňokohout (koňská půlka je vpředu)

longma

Pegas pokrytý dračími šupinami

monoceros

Hlava jelena na těle koně s nohama slona a prasečím ocasem

Hippocampus

Koňoryba. Vodní tvor s ploutvemi na nohách a koňskou hlavou

AddThis
0 comments

Téma

Plus drobty

Nevíme, jestli koně dělají lidiny, ale lidi rozhodně koniny jo. Pár z nich si můžete připomenout.

Téma

Dejte si koninu

Lidi se dělí na dva druhy. Pro jedny je koňský salám pochoutka, pro druhé zločin.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+