Trendbox

Bestiář pravých oblud

Jak člověk táhl světem, osídloval i místa, která se do té doby vyvíjela jako uzavřený ekosystém. Byly to zejména ostrovy, do té doby izolované, ale třeba také obě Ameriky.
A během své pouti na nich vybil tvory, kteří nám dnes můžou připadat fantastičtí.

  • Editor a síťový průzkumník : Filip Serranito
  • Obrázky: Karolína Tomšejová
AddThis

Země přišla už o spoustu zvířecích druhů. O některé velmi dávno, třeba o dinosaury. A pak tu s námi žili tvorové, které jsme my lidé zlikvidovali hned na počátku naší historie. Často byli větší než my. A možná právě od nich pramení naše legendy o dracích a obrech. Když jsme před 45 000 lety dopluli do Austrálie, tak během následujících několika tisíc let zmizelo 90 procent tamní megafauny. Podobné to bylo na Novém Zélandu, Madagaskaru, Havaji a dalších místech. Člověk tyhle obry nejen lovil, ale také měnil jejich životní podmínky. A tak už dnes nepotkáme obří hlodavce velké jako medvěd, šestimetrové lenochody nebo gigantické klokany. Podívejte se na pár skutečných živočichů, jejichž podobu můžeme už jen rekonstruovat z fosilních nálezů. Jak píše ve své knize Sapiens izraelský historik Juval Noach Harari: „Právem si zasloužíme nezáviděníhodný titul nejvražednějšího druhu v dějinách biologie.“

OBŘÍ VARAN 

Místo: Austrálie, vyhynul před asi 40 000 lety 
Délka: 7 m
Váha: 600 kg 
Zajímavost: Byl třikrát větší než jeho největší současný příbuzný varan komodský.

OBŘÍ KLOKAN

Místo: Austrálie, vyhynul před asi 40 000 lety 
Výška: 2,7 m
Váha: 240 kg

OBŘÍ VOMBAT

Místo: Austrálie, vyhynul před asi 40 000 lety 
Výška: 2 m
Délka: 3 m
Váha: až 3 tuny 
Zajímavost: Do kapsy tohoto vačnatce by se vešel dospělý člověk.

Velebobr

Místo: Severní Amerika, vyhynul asi před 10 000 lety
Délka: asi 2,5 m
Váha: až 200 kg
Zajímavost: Vyskytuje se v indiánských mýtech. Některé nálezy naznačují, že i tihle bobři si stavěli hrady. Potvrzené to ale není.

OBŘÍ pštros

Místo: Madagaskar, žil až do 17. století
Výška: 3 m
Váha: 400 kg
Zajímavost: Z jeho vejce by se dala udělat omeleta pro 30 lidí.

 

OBŘÍ LENOCHOD

Místo: Jižní a Střední Amerika, žil ještě kolem roku 8000 př. n. l. 
Výška: až 6 metrů
Váha: 4 tuny
Zajímavost: Oproti dnešním lenochodům to byl velmi nebezpečný tvor s masivními drápy.

AddThis
0 comments

Kácíme modly

Když mají vaše děti v těle buňky cizího chlapa

Těhotenství je fascinující proces nejen pro rodiče, kteří tapetují zdi svých facebookových přátel ultrazvukovými portréty prvně žužlaných palečků. Aby se plod vůbec mohl vyvíjet, musí lidské tělo překonat spoustu překážek. Třeba vyměnit si s matkou kvanta buněk, které nachytala bůhvíkde.

Zoom

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

Podobné články: Trendbox

2017 | 4 | Soumrak missek

Když se Harry Potter zamiluje do Voldemorta

Představte si, že by existovalo místo, kde byste našli odpovědi na zásadní otázky života. Třeba co by bylo, kdyby Jack přežil havárii Titaniku. Nebo jak by vypadaly nové epizody Star Wars, kdyby Kylo Ren žil s generálem Huxem v harmonickém, leč submisivně-dominantním vztahu. Nebyla by to krása? Tak jásejte. Míst s takovými světy existuje spousta. Najdete je na internetu, v oblastech, kde se schází autoři fan fiction.

2016 | 6 | Všechno, co jsme milovali

Snapchat - aplikace, co žere vaše fotky

Nevíte, co je Snapchat? Pak jste starý. Odchyťte nějakého teenagera v dosahu, koukněte mu do mobilu a bude tam. Je to něco mezi sociální sítí a chatovací mobilní aplikací. A stovky milionů teenagerů mu propadly jen proto, že nechá zmizet jejich obrázky...

2016 | 2 | Soumrak hospod

Bun bó nam bo není všechno

Vietnamská kuchyně je mezi odborníky velmi ceněná. Je zdravá, chutná a dokáže beze zbytku zpracovat všechny suroviny. Asi i díky nátlaku prvních foodblogerů, kteří ji okusili v gastronomicky pokročilejších sousedních metropolích, začala před pár lety naše asijská bistra přiznávat barvu a ukázalo se, že leckterá „čína“ může být vlastně apoštolem vietnamské kuchyně u nás.
Google+