Zoom

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

  • Universální žurnalista: Jiří Holubec
  • Obrázky: Karolína Tomšejová
AddThis

Jak správně oholit tisíce lidí najednou

Čtyři miliony dolarů se dají vybrat třeba na laserový holicí strojek. Ano, vážně. Ne, není to sranda. Tuhle převratnou novinku v oblasti pánské hygieny jménem Skarp Laser Razor pustila na Kickstarter firma Skarp Technologies. V popisném videu se samozřejmě v překrásné animaci dozvíte, že lidské vousy obsahují jakousi částici zvanou chromofor, která je schopna přijímat záření o určité vlnové délce. Stačí tedy vytvořit laser, který na této délce funguje, přidělat mu rukojeť a tradá – sbohem poškrábaná tváři. Před laserovým strojkem budou vousy z obličeje a jiných částí těla utíkat samy. Než rozhořčené reakce lidí s rozumem v hlavě donutily Kickstarter zasáhnout, vybraly Skarp Technologies přes 4 miliony dolarů od více než 20 000 přispěvatelů. Poté, co museli přiznat, že prototyp používaný v demon­stračním videu je podvod, kampaň skončila. Načež se po pár měsících objevila skoro ve stejné podobě na IndieGoGo, kde vybrala další půlmilionek. 

auto, co ještě nepřijelo

Podfuky jsou občas těžko rozeznatelné od upřímné snahy vytvořit něco fajn. Třeba firma Elio Motors už od roku 2008 slibuje vytvořit jednoduché městské vozítko poháněné superúsporným elektromotorem. Profesionální prezentace a konkrétní plán vývoje a výroby přispěly k tomu, že firma nasbírala hned v prvním kole kampaně ohromujících 17 milionů dolarů a stovky předobjednávek vozidla, které mělo přijít na trh v roce 2014. Úspěch byl tak obrovský, že chlapíci z Elio Motors jezdili po konferencích s přednáškami, jak správně vytvořit crowdfundingovou kampaň. Což je v pořádku, protože kampaň měli super. Horší to bylo se samotným elektroautem, na které se čeká dodnes. Namísto série zpráv z vývoje se měsíce nedělo nic, zatímco peníze z účtu se utrácely za výdaje, které by se daly shrnout do pojmenování „výplaty“. Auto zatím není, ale firma kupodivu stále funguje, ačkoliv jeden čas musela údajně prodávat vybavení. Datum výroby se stále posouvá, nicméně ve sbírání peněz Elio nepolevuje. Vloni vstoupila na burzu s cílem získat 100 milionů investic a také vypustila vlastní kryptoměnu ElioCoin. Nějak se na ty výplaty vydělat musí.

Induratus

Pan Stephen Lauzon sliboval vytvořit podzemní bunkr, ve kterém bude možné přečkat konec světa. Ten způsobí experimenty na částicovém urychlovači CERN. Hodlal vybrat 5 milionů dolarů, vybral 1 dolar. Kanadský. 


Wengash Silver Anti-Radiation Underwear

Projekt spodního prádla protkaného ryzím stříbrem, které má naše necudné partie chránit před škodlivým wifi zářením, mobilními telefony a mikrovlnami. Vybráno 2000 dolarů. 


Crystal Wash

Plastová kulička, kterou vyperete 1000 dávek prádla, a nepotřebujete žádný prášek. Kampaň vybrala přes 100 000 dolarů, ale prádlo zůstalo špinavé.


Luxusní salát

Pan Brown v roce 2014 vytvořil kampaň s cílem vybrat 10 dolarů, aby si mohl uvařit bramborový salát. Vybral nakonec 55 482 dolarů.

člověk obojživelník

Dalším zajímavým, byť podvodným (doslova) případem je fenomenální úspěch startupu Triton. Možná si na jejich video pamatujete, protože je pro účely vybírání peněz naprosto dokonalé. Má heroickou hudbu, otáčecí 3D modely a čupr animace. Komentář navíc čte roztomile geeky vypadající pán odkudsi z Asie, což zaručuje, že to bude fungovat, protože všichni víme, že v Asii se rodí chytří lidé. Tu všechnu parádu ovšem zastiňuje sexy produkt, který firma Triton vymyslela. Není to nic menšího než umělé žábry, které vám umožní dýchat pod vodou! Stačí sevřít v zubech náústek a skočit do křišťálového moře a nic vám nebrání dovádět s delfíny, protože takové jako tyčky, co vám čouhají z pusy a vypadají jako řídítka na BMX, dokážou z vody vyfiltrovat kyslík, a vy můžete tím pádem zůstat pod vodou už navěky. Ten pán to říká a zní asijsky, takže to musí být pravda. Kdeže to mám tu kreditkartu? 
Že je to hovadina? Možná. Jenže tomu uvěřily stovky lidí a umělé žábry Triton vybraly na IndieGoGo skoro milion dolarů. Až potom se na nátlak méně naivních lidí museli vývojáři přiznat, že jejich umělé žábry nezískávají kyslík z vody, ale ze dvou bombiček, které vystačí na pár minut plavání těsně pod hladinou a musíte si pak koupit nové. Nicméně firma se dušuje, že už brzy se dočkáme těch slibovaných žaber. Uspíšíte to, když jim pošlete nějaké peníze. 

Star Trek v telefonu

V hitparádě podivností už jsme pokročili dost. Teď konkrétně k přístroji, který přiložíte k čemukoliv a na displeji mobilu se vám objeví, z čeho je to cokoliv složené. Proč bychom takový přístroj měli rádi v kapse, je jasné. Za prvé přesně takovou krabičku nosili hrdinové Star Treku a za druhé bychom konečně mohli odhalit ty podlé výrobce potravin, co nám dávají do jídla chemikálie, éčka a rakovinu. Princip fungování vysvětlují vynálezci dost ne­určitě molekulární spektroskopií, což zní dostatečně vědecky a přispěvatelům je to stejně jedno, protože všichni členové týmu mají na webovkách vědecké tituly před i za jménem. Asi vás už nepřekvapí, že zázračné skenery se v jednu chvíli financovaly rovnou dva. Oba úspěšně. TellSpec vybral na IndieGoGo skoro 400 000 dolarů a Scio si na Kickstarteru přišlo na neuvěřitelné 3 miliony. A výsledek? Sice se zpožděním, ale nakonec se obě krabičky začaly prodávat a prodávají se dodnes. Když si skener koupíte, zjistíte, že nefunguje sám o sobě, ale že po každém skenování posílá data do centrální databáze, odkud vám pak přijdou výsledky. Tuto databázi spoluvytvářejí všichni uživatelé, takže aby zázračná krabička dokázala analyzovat jahody, musel někdo nejdřív naskenovat jahodu a napsat do aplikace, že je to jahoda. Od té chvíle můžou všichni uživatelé skenovat jahody a radovat se, že přístroj za tisíc dolarů rozpozná, že jahoda je jahoda, a když je jahoda červená, tak že bude asi sladká. Že to je hloupost? Ano, je. Proto má super­appka na iTunes hodnocení 1,5 hvězdičky a přehršel naštvaných komentářů, že ten verk není možné vrátit. 

 

Namastémobile

Výčet crowdfundingových podvodů samozřejmě nemůžeme zakončit ničím jiným než věčným evergreenem jménem perpetuum mobile. Přístroj, který funguje bez dodávání energie, se lidé snaží vyrobit odnepaměti, takže není vůbec divné, že na crowdfundingových platformách jich najdete dost a dost. Ideální příklad je Quantum Energy Generator, protože má super název (cokoliv kvantového se dobře prodává) i dokonalý způsob prezentace, kde vynálezce ani nepředstírá, že by se byť na hony přiblížil funkčnímu prototypu. V popisu videa se dokonce píše, že jde o kompilaci vynálezů, která má demonstrovat, že podobné přístroje už kdosi vymyslel. Výrobce s překrásným jménem Fix The World Organization se pak dušuje, že má všechno vymyšleno, a jakmile bude mít k dispozici požadovaných 7610 dolarů, vlítne na to a do pěti týdnů přístroj sestrojí. Zázračný stroj vyrábějící volnou energii z kvantového pole sice dodnes není k dispozici, ale Organizaci napravující svět poslalo 286 dárců hezkých 18 000 dolarů. Divíte se? Když si přečtete komentáře přispěvatelů, tak se divit přestanete. „Chtěl jsem vám napsat, že jakmile jsem přispěl na Kvantový generátor energie, zažil jsem neuvěřitelnou synchronicitu,“ svěřuje se jeden z nich rozechvěle. „V jednu chvíli jsem se díval na video na YouTube, kde hodiny ukazovaly 11 hodin, a začaly v něm zprávy v 11 a ke všemu bylo zrovna 9 hodin a 11 minut a datum bylo 11. 9.“ Pan vynálezce bryskně odpověděl: „Posílám Ti svou Lásku a doufám v Tvou schopnost přinést na svět Jednotu, Bůh buď s Tebou, Namasté.“

AddThis
0 comments

Trendbox

Bestiář pravých oblud

Jak člověk táhl světem, osídloval i místa, která se do té doby vyvíjela jako uzavřený ekosystém. Byly to zejména ostrovy, do té doby izolované, ale třeba také obě Ameriky. A během své pouti na nich vybil tvory, kteří nám dnes můžou připadat fantastičtí.

Sporák

Indické kuře z Bubenče

„Indická kuchyně je složitá a zdlouhavá. Pro koření abys letěl do Bombaje. A ještě to musíš péct v hliněné peci.“ Tak tyhle výmluvy jsou už vyčpělé jak česnek z Číny. Sumudu nám ukázala, že pravá Indie jde udělat i ve studentském bytě v pražské Bubenči, navíc z ingrediencí z místní sámošky.

Podobné články: Zoom

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Hitparáda magorů

Ne, nebudeme si tu posté dělat legraci ze skupiny Kryštof. Našli jsme totiž skupiny, které hrají mnohem lepší hudbu. V jedné hrajou dinosauři a ve druhé plyšoví medvědi. A ani to nejsou nejšílenější kapely na světě.
Google+