Remix

U nás doma

V únoru můžete ledatak spát, jíst nebo někam zajít za kulturou. Někam, kde je teplo. Třeba na výstavu nebo do knihkupectví pro knížku. Tak se mrkněte na naše tipy a neprohloupíte.

AddThis

U nás doma

Michaela Spurná: U nás, do 4. 3., Dům umění, Opava 


Fotografka Michaela Spurná představuje v Opavě svůj mnoho let vznikající dokumentární cyklus U nás, který se vztahuje k její rodině a nejbližším přátelům. Ale není to jen tak obyčejný fotodiář jedné rodiny. 

Aktuální a znepokojivý

Detroit, USA, 2017, režie Kathryn Bigelowová 


Kathryn Bigelowová si témata pro své filmy velmi pečlivě vybírá, často točí podle skutečných událostí a dává si načas. Novinka Detroit měla premiéru v amerických kinech v létě loňského roku, ale do těch českých se vůbec nedostala. Škoda. Padesáté výročí občanského povstání v Detroitu vyprovokovaného rasově motivovanou policejní brutalitou až strašidelně dobře koresponduje s aktuální atmosférou (nejen) ve Spojených státech. Tradičně citlivá a přesná režie, dokonalá produkce a vyhraněná atmosféra. Scéna výslechu v motelu je přes svou délku jednou z loňských nejlepších a Will Poulter je zase opravdu parádní záporák. Aktuální a notně znepokojivý snímek.

Emoce na pochodu

Markéta Lukášková: Losos v kaluži, Motto, 2017


Barbora je normální holka z Prahy, které umře její normální babička z Prahy. Zní to nudně, ale pokud vás tahle knížečka nerozbrečí a nerozesměje, tak jste uvnitř mrtví. Lukášková píše svým standardním facebookovým stylem a právě se chystá třetí dotisk. Co víc chcete vědět?

Kočičí seznamka

5. umisťovací výstava koček bez domova,  10. 2. od 11:00 do 17:00, Plechárna Černý Most, Bryksova 1002, Praha


Chcete domů kotě? Nebo pořádnou kočku? Osobně si můžete vybrat na umisťovací výstavě, kde se sejde hned několik útulků z Česka a nechají vás seznámit se se svými svěřenci. Pokud si s nějakým padnete do oka, můžete si ho rovnou odnést domů. A pokud se chcete jen podívat, něco se o kočkách dozvědět nebo jim donést dárek, taky neváhejte. Užijete si i programu pro děti, tržiště s charitativními stánky a dojde i na ukázky výcviku asistenčních psů nebo poradnu veterinární ordinace.

Upřímnost, nebo život

Never Have I Ever, Tiggel, aktualizováno 2017


Pokud jste někdy hráli párty hru „Nikdy jsem“, už víte, o čem je řeč. Pokud ne, měli byste začít a tahle appka je skvělý způsob, jak na to. Spousta otázek z osobního života, které vás donutí vylít si srdíčko a hlavu.

Jsme fér, takže rovnou rovnost

Petici můžete podepsat do 28. 2. 2018 ve vybraných prodejnách Vodafonu 


Asi jste zaregistrovali, že se homosexuál­ní páry můžou registrovat. Ale možná už jste si nevšimli, že to je tak všechno. Registrace není totéž co manželství. Nemůžete třeba pobírat vdovský důchod, mít u registrace svědky nebo mít společné jmění. A podle nás to není fér. A my jsme fér. Takže pokud chcete podpořit tuhle věc, můžete zajít do některé z vybraných prodejen Vodafone a podepsat petici. 

Mluvčí mileniálů

King Krule, UK, 14. 2., Roxy, Praha 


Málokdo začínal tak brzy a strmě jako londýnský hudebník a producent King Krule. Anchy Ivan Marshall (jak zní jeho pravé jméno) svůj debut vydal v sedmnácti a do srdcí nejen stejně starých mileniálů se navždy zapsal albem 6 Feet Beneath the Moon. Nová generace britských teenagerů tak v drobném klučinovi, který miluje jazz, hip hop a The Libertines, našla poměrně nečekaně mluvčího. Po intermezzu v podobě alba A New Place 2 Drown, které vydal (prý pro žánrovou odlišnost) pod svým občanským jménem, přišla na podzim novinka The Ooz, která úspěch debutu znásobila. A nejlepší nakonec, King Krule brzy vystoupí v pražském Roxy.

Dopisy pro mrtvou

Michel Faber: Neskonalá, Argo, 2017


Když někoho milujete a on umře, začne zapomínání. Michel Faber (Kvítek karmínový a bílý) se se zapomínáním odmítl smířit. O své mrtvé ženě a pro ni napsal knížku básní, která se do vás zatne. Není to oddechová četba. Takhle syrové čtení těžko najdete i v románech. Ale budete si ho pamatovat. 

Po svém

Viva Luboš Plný!, do 12. 3., DOX, Praha 


Od zkoumání prahu bolesti vlastního těla přes experimenty s popelem rodičů až na benátské Bienále současného umění. Málokdo naplňuje známé úsloví „dělat si věci po svém“ tak dokonale jako výtvarný samouk Luboš Plný. Na retrospektivní výstavě Viva Luboš Plný! čekejte nečekané, uvidíte nevídané. Umělec zde vystavuje kresby, koláže a asambláže, jež působí jako podivuhodný výtvarný deník. Luboš Plný proslul také netradičními výtvarnými projekty, jako byl například Černý pasažér, kdy používal celý rok v pražské MHD jedinou jízdenku, kterou si neustále označoval. Další sférou, která Plného naplňuje, je výroba netradičních erotických hraček, které s oblibou kombinuje. 

Jak to chodí v osadě

Asaf Gavron: Osada na pahorku, Pistorius & Olšanská, 2017


O ilegálních izraelských osadách slyšíme ve zprávách obden. Ale víme, co se v nich děje? Asaf Gavron se do jedné odstěhoval a ve svém románu barvitě, realisticky, ale i humorně popisuje osudy dvou bratrů, kteří vyrůstali v kibucu, budovali kariéru v Americe, bojovali s běsy i následky milostných vztahů a skončili v karavanu, kde si lezli na nervy. Velký román o současném Izraeli. 

AddThis
0 comments

Sporák

Filipínská vejce

Naše hostitelka Kamille je na rozdíl od svých masožravých krajanů z Filipín vegetariánka. Ale problém to nebyl. Připravila nám tradiční filipínský oběd složený ze dvou specialit. Až tortang talong a ginisang ampalayu sami ochutnáte, jistě uznáte, že to nejsou jenom vajíčka ve dvou podobách, ale důležitou roli hraje i lilek, zázvor a další skvělé chutě a vůně.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+