Téma

Pokojíčky

kabina tiráku je řídicí věž celé soupravy, místo k bydlení i umělecký prostor vyjadřující osobnost řidiče.

AddThis

Kabina

Kabina je různá v různých kamio­nech. Podle výšky kabiny se dělí na nízké, normální, highline a topline. 

Sedadlo řidiče

Sedadlo řidiče je odpružené vzduchem a nastavitelné podle posezu řidiče. 

Sedadlo spolujezdce

Vyšší řady vozů ho mají otočné a slouží jako křeslo v obytné části vozu.

volant

Před třiceti lety každý malý kluk obdivoval obří kola na palubní desce. Dnes jsou menší a lehčí.

brzdový asistent

Kromě hlavní vzduchové brzdy má kamion k dispozici retardér čili hydraulickou brzdu v převodovce a motorovou výfukovou brzdu. To aby řidič na hlavních brzdách neutavil obložení. Brzdový asistent pomáhá všechny tři okruhy koordinovat. 

Když jsem ještě dělal závozníka, poslouchal kolega při jízdě pořád jenom rádio Blaník. Uf.

automatická převodovka

Moderní kamiony mají senzory, které sledují, jak je auto zatížené a na jakém stojí terénu, a samy rozhodují o zařazení rychlosti. Do kopce se rozjíždějí na jedničku, z kopce na dvojku, při manipulaci u skladu mají zvláštní mód. 

palubní počítač

Řidič v něm sleduje například nahuštění pneumatik, zatížení náprav, tlak v brzdovém vzduchojemu atd. Nabízí celkový přehled o odjetých hodinách, týdenní době řízení a hlídání doby zbývající do pauzy.

prediktivní tempomat

Upravuje způsob jízdy podle topografie trasy. Díky technologii GPS a 3D mapě uložené ve vozidle systém sám zvolí optimální způsob jízdy s co nejmenší spotřebou paliva. 

adaptivní tempomat

Pomocí radaru zabudovaného v čelní mřížce vyhodnocuje situa­ci před vozem. Řidič může například nastavit padesátimetrový odstup od vozidla před sebou a tempomat si ho pak udržuje.

tachograf

V jeho paměti se zaznamenává: doba řízení, doba odpočinku, ujetá vzdálenost, rychlost vozidla se vzorkovací frekvencí jedné sekundy. 

Vysílačka

Je naladěná na CB pásmo neboli síbíčko v kmitočtovém pásmu krátkých vln v blízkém okolí frekvence 27 MHz. Řidiči využívají hlavně 10. kanál, který je u nás využíván jako národní komunikační kanál pro všechny řidiče. Každý uživatel si volí svou „volačku“ čili jméno.

Liší se výbavou podle modelu auta. Standardem jsou dvě lůžka. Vrchní palanda je užší a sklopná. Spodní lůžko je rozšířené, někdy se dá rozložit na dvě sedačky se stolkem uprostřed. Mezi řidičovým prostorem a spacím prostorem jsou vestavěné úložné prostory. Nejvyšší řady mají lednici, kávovar, DVD přehrávač a mikrovlnou troubu.

Liší se výbavou podle modelu auta. Standardem jsou dvě lůžka. Vrchní palanda je užší a sklopná. Spodní lůžko je rozšířené, někdy se dá rozložit na dvě sedačky se stolkem uprostřed. Mezi řidičovým prostorem a spacím prostorem jsou vestavěné úložné prostory. Nejvyšší řady mají lednici, kávovar, DVD přehrávač a mikrovlnou troubu.

AddThis
0 comments

Téma

Upocení a unavení týpci s hemoroidy

Když chcete zjistit něco o řidičích, zeptejte se na pumpě. My jsme našli pumpařku Jarmilu, co si navíc vzala kamioňáka.

Téma

Viděl jsem chlapa přeseknutého napůl

Radim Macoch si vlastní kamion pořídil před pětadvaceti lety. Zeptali jsme se, jak se tehdy jezdilo.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+