Téma

Pokojíčky

kabina tiráku je řídicí věž celé soupravy, místo k bydlení i umělecký prostor vyjadřující osobnost řidiče.

AddThis

Kabina

Kabina je různá v různých kamio­nech. Podle výšky kabiny se dělí na nízké, normální, highline a topline. 

Sedadlo řidiče

Sedadlo řidiče je odpružené vzduchem a nastavitelné podle posezu řidiče. 

Sedadlo spolujezdce

Vyšší řady vozů ho mají otočné a slouží jako křeslo v obytné části vozu.

volant

Před třiceti lety každý malý kluk obdivoval obří kola na palubní desce. Dnes jsou menší a lehčí.

brzdový asistent

Kromě hlavní vzduchové brzdy má kamion k dispozici retardér čili hydraulickou brzdu v převodovce a motorovou výfukovou brzdu. To aby řidič na hlavních brzdách neutavil obložení. Brzdový asistent pomáhá všechny tři okruhy koordinovat. 

Když jsem ještě dělal závozníka, poslouchal kolega při jízdě pořád jenom rádio Blaník. Uf.

automatická převodovka

Moderní kamiony mají senzory, které sledují, jak je auto zatížené a na jakém stojí terénu, a samy rozhodují o zařazení rychlosti. Do kopce se rozjíždějí na jedničku, z kopce na dvojku, při manipulaci u skladu mají zvláštní mód. 

palubní počítač

Řidič v něm sleduje například nahuštění pneumatik, zatížení náprav, tlak v brzdovém vzduchojemu atd. Nabízí celkový přehled o odjetých hodinách, týdenní době řízení a hlídání doby zbývající do pauzy.

prediktivní tempomat

Upravuje způsob jízdy podle topografie trasy. Díky technologii GPS a 3D mapě uložené ve vozidle systém sám zvolí optimální způsob jízdy s co nejmenší spotřebou paliva. 

adaptivní tempomat

Pomocí radaru zabudovaného v čelní mřížce vyhodnocuje situa­ci před vozem. Řidič může například nastavit padesátimetrový odstup od vozidla před sebou a tempomat si ho pak udržuje.

tachograf

V jeho paměti se zaznamenává: doba řízení, doba odpočinku, ujetá vzdálenost, rychlost vozidla se vzorkovací frekvencí jedné sekundy. 

Vysílačka

Je naladěná na CB pásmo neboli síbíčko v kmitočtovém pásmu krátkých vln v blízkém okolí frekvence 27 MHz. Řidiči využívají hlavně 10. kanál, který je u nás využíván jako národní komunikační kanál pro všechny řidiče. Každý uživatel si volí svou „volačku“ čili jméno.

Liší se výbavou podle modelu auta. Standardem jsou dvě lůžka. Vrchní palanda je užší a sklopná. Spodní lůžko je rozšířené, někdy se dá rozložit na dvě sedačky se stolkem uprostřed. Mezi řidičovým prostorem a spacím prostorem jsou vestavěné úložné prostory. Nejvyšší řady mají lednici, kávovar, DVD přehrávač a mikrovlnou troubu.

Liší se výbavou podle modelu auta. Standardem jsou dvě lůžka. Vrchní palanda je užší a sklopná. Spodní lůžko je rozšířené, někdy se dá rozložit na dvě sedačky se stolkem uprostřed. Mezi řidičovým prostorem a spacím prostorem jsou vestavěné úložné prostory. Nejvyšší řady mají lednici, kávovar, DVD přehrávač a mikrovlnou troubu.

AddThis
0 comments

Téma

Upocení a unavení týpci s hemoroidy

Když chcete zjistit něco o řidičích, zeptejte se na pumpě. My jsme našli pumpařku Jarmilu, co si navíc vzala kamioňáka.

Téma

Viděl jsem chlapa přeseknutého napůl

Radim Macoch si vlastní kamion pořídil před pětadvaceti lety. Zeptali jsme se, jak se tehdy jezdilo.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+