Remix

Pankáč z Černé hvězdy

Březen nemusí být další nudný měsíc, kdy se válíte doma a nevíte coby. Můžete nám poděkovat, protože program vyřešíme za vás – našimi kulturními tipy v remixu.

AddThis

Důvody k radosti

David Byrne – American Utopia, vychází 14. 3. 2018, Metronome festival, 22.–23. 6. 2018, Výstaviště, Praha


Hlavní mluvící hlava znovu zasahuje. Frontman někdejších art punk hrdinů Talking Heads David Byrne se vrací po čtrnácti letech s novým albem American Utopia a je to návrat jako hrom. Deska je dokonale propracovaná, překvapivě taneční a vůbec tak nějak optimisticky působící. A to se dnes cení. Byrne k ní ostatně představil celý koncept, který nazval podle jednoho staršího hitu anglického zpěváka Iana Duryho Reasons to be Cheerful, a snaží se všechny přesvědčit, že i v dnešním složitém světě je spousta důvodů k radosti. Některé nabízí sám, ale na jeho webové stránce můžete ostatním představit i radosti vlastní. A to nejlepší nakonec – David Byrne se u nás po dlouhých letech ukáže také na pódiu, vystoupí v rámci pražského festivalu Metronome a podle jeho vlastních slov nás čeká největší show, se kterou kdy koncertoval. 

Pouliční abeceda

Keith Haring: Alphabet, 16. 3.–20. 6. 2018, Albertina, Vídeň


Amerického malíře Keitha Haringa možná podle jména nezařadíte hned, ale jak uvidíte obraz, víte. U příležitosti nedožitých šedesátin výtvarníka přichystala známá vídeňská výstavní síň Albertina velkou retrospektivu Alphabet, na které bude k vidění rovná stovka děl. Keith Haring neměl rád elity, předsudky a pral se za svobodu názoru a vyznání, známé jsou také jeho akce namířené proti apartheidu nebo na podporu lidí postižených nemocí AIDS. Na následky této nemoci také zemřel. Jeho kresby zdobí dodnes kromě respektovaných galerií také ulice mnoha velkoměst, zdaleka nejen domovského New Yorku.

Mexické řeznice

Les Butcherettes, 23. 3. 2018, Futurum Music Bar, Praha 


Žhavá latino divočina trochu jinak. Mexická hudební skupina Les Butcherettes loni oslavila deset let na scéně a do Prahy se vrací po dvou letech. V čele mexických řeznic stojí Teri Gender Bender, kterou možná budete znát z mnoha spoluprací s jejím manželem Omarem Rodríguezem-Lópezem (At the Drive-In nebo Mars Volta). Les Butcherettes živě, to je neskutečná porce řízných riffů, energie a divokého garážového rocku, na jejich minulém albu si s nimi zazpíval dokonce samotný kmotr hlasitého rokenrolu Iggy Pop, což je to nejlepší doporučení. Do pražského music baru Futura přivezou nové album Grafiti Amargo. 

Mulder a Scullyová vrací úder

Akta X – Pravda je někde tam venku, Baronet 2017, 360 stran, 380 Kč


U příležitosti vydání jedenácté série kultovního seriálu vyšla skoro čtyřsetstránková antologie povídek o dvou nejslavnějších agentech FBI. Příběhy jsou rozházeny mezi devadesátkovou a současnou érou a každého, kdo má seriál aspoň trochu nakoukaný, potěší všechny charakterové rysy epizod i postav. No prostě je to další porce paranormálních jevů a konspirací, tentokrát v psané podobě. 

Chuchel do mobilu

Chuchel, PC, Mac, Android, iOS 


Po úspěšných Samorostech a Machináriu přichází studio Amanita Design s novou hrou, v hlavní roli je tentokrát nová postavička, malý černý Chuchel v oranžové čepici řešící logické hlavolamy. Vychází 7. března.

Já to vidím jinak

Aféra  3. série, 2014–2016, USA


Jasně, každý nebo alespoň každý nekomediální seriál potřebuje vraždu nebo aspoň zločin. A i Aféra má své mrtvolky, ale o ně tady nejde. To jsou jen okolnosti, které tlačí na každou z hlavních postav, aby je ždímaly, drtily a mačkaly v příběhu, který se točí kolem jedné milostné aféry. Originální nápad není ani to, že se na děj díváme postupně očima těchto postav. Ale Aféra s touhle metodou pracuje hodně zajímavě. Tak, jak už to ve vztazích bývá, každý vidí to, co se stalo, trochu jinak. Jinak si to pamatuje, jinak si to přikrášluje, něco vytěsní, něco nafoukne a je na vás, divácích, která verze je přijatelnější a komu dáte za pravdu. Tak už to ve vztazích chodí. Doporučujeme sledovat v páru. 

Pankáč z černé hvězdy

Donny McCaslin Quartet, 14. 3. 2018, Trutnov – Jazzinec; 15. 3. 2018, Jazzfest Brno – Sono Centrum; 21. 5. 2018, Praha – Palác Akropolis 


V lednu to byly dva roky, co se Starman vrátil ke hvězdám. David Bowie se rozloučil se světem albem Blackstar, které mnozí považují za jedno z jeho nejlepších. Teď se aspoň můžete podívat na koncert kapely, která ho s mistrem nahrála. Saxofonista Donny McCaslin ovšem není „jen“ pouhým spoluhráčem Bowieho, ale také jedním z největších jmen současné jazzové scény a hlavně – v duši pankáčem. Jeho koncerty děsí divokým freejazzovým nářezem, se svým kvartetem se představí na koncertech v Brně, Trutnově a v květnu pak nakonec v Praze. Těšit se můžeme hlavně na skladby z alba Beyond Now, které vzniklo právě na základě jeho setkání s Davidem Bowiem, ale nepřijdeme ani o Blackstar. 

Výčep Na stojáka

Výčep Na stojáka, Běhounská 16, Brno


Nejlepší pivní bar v ČR, píše se na stránkách výčepu Na stojáka, který se nachází na brněnském Jakubském náměstí. Něco na tom bude. Momentálně jeden z nejoblíbenějších podniků moravské metropole vyhrává kvalitou a přístupem. Začít můžeme výjimečným vlastním ležákem Stojácké poupě, pokračovat čištěním trubek po každém sudu nebo drobnými, ale dotaženými chuťovkami. Jak je již z názvu patrné, tady se u půllitru nesedí. Během teplých dní expanduje osazenstvo výčepu na chodník a často i na celé náměstí, na kterém se zdaleka ne výjimečně schází i několik stovek lidí.

Na drink s pac-manem

Joystick bar, Jindřišská 5, Praha 1


Takový ten bar s arkádovou hernou, co mají v každém druhém filmu, který se odehrává v osmdesátkách v nějakém americkém zapadákově. Kdo by to nechtěl vyzkoušet. Tak přesně takový teď najdete i v Praze a vyzkoušet ho můžete. Arkády, flippery a pivo, co chcete víc. 

Každý ples jiná ves

Studna v poušti


Člověk by řekl, že Radůza už jako písničkářka zkusila úplně všechno a vyřvala se na všechny možné způsoby, co jdou. A víte co? Furt ne. Její desky z posledních let jako Studna v poušti, Gaia a Ocelové město jsou tak pestré, že prakticky každá písnička zkouší jinou polohu a hraje si s jinou tradicí. A přesto to všechno drží pohromadě nasazení té ženské a taky její dar dělat naprosto dryjáčnické rýmy, které bůhvíproč fungují. Jo, abychom nezapomněli: Studna v poušti je vlastně vánoční album, tak doufáme, že jste rádi, že vám ho doporučujeme v březnu. Jako aby bylo dost času ho zkusit, že jo. 

Julio Llamazares: Vlčí měsíc

Akropolis, 2017


„Žena plačky sklouzne na lavici a tvář skryje do dlaní. Cítím vedle sebe bolestné štkaní jejího nářku a neúměrné záchvěvy jejího břicha. Manžel na ni ustrašeně a znepokojeně hledí od trojnožky a čeká na naši reakci. Reakce k němu dolehne z úst Ramira, jenž vytáhl pistoli a vyzývá jej, aby zamířil ke dveřím. Popadneme pláště a zbraně a v tichosti jej následujeme. Ve dveřích se otočím, abych ještě jednou pohlédl na ženu, která na lavici stále pláče, nyní již tišeji. Rád bych jí řekl, že se jim nic nestane. Rád bych jí řekl, že ani my nemůžeme za to, co nás potkalo. Vím však, že by to stejně nebylo k ničemu.“

 

URNA simulátor

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege PS4, Xbox One, PC, od 15 eur


Nejtaktičtější a nejpropracovanější multiplayerová střílečka za dlouhá léta sice vylezla už před dvěma lety, ale vzhledem k množství přidaného obsahu a péče, kterou Duhové šestce Ubisoft věnuje, má smysl do ní skočit i teď. Čeká vás hromada postav, až nesnesitelně intenzivní přestřelky, spousta plánování, frustrace a herních orgasmů. Navíc Ubi teď přišel se Starter edition, ve které dostanete celou hru za poloviční cenu, jen si trochu hůř vyděláváte herní měnu. Prostě máloco vám jde tak na ruku jako tenhle simulátor zásahových jednotek. Uvidíme se na bojišti. 

AddThis
0 comments

Sporák

Enyky, benyky varenyky

V březnovém Čili pro změnu zavítáme do ukrajinské kuchyně. Teda ona je to kuchyně v Česku, ale vládne v ní ukrajinská kuchařka. A to dost dobře.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+