Sporák

Enyky, benyky varenyky

V březnovém Čili pro změnu zavítáme do ukrajinské kuchyně. Teda ona je to kuchyně v Česku, ale vládne v ní ukrajinská kuchařka. A to dost dobře.
AddThis
  • Foto: Michael Kratochvíl

Co budete potřebovat

Na těsto:
––– 450 g hladké mouky

– 2 vejce
– 160 ml vody
– 1/2 lžičky soli

Na zelnou náplň:

– 1 cibuli
– olej
– 1/4 hlávky zelí
– 1 mrkev
– lžičku soli
– špetku pepře

Na tvarohovou náplň:

– 200 g tvrdého tvarohu
– 1 vejce
– 2 lžičky soli

A na závěr:

– 100 g uzeného vepřového boku
– zakysaná smetana k dochucení

1 – Míchejte a hněťte

Nejdříve si připravte těsto. Do mísy dejte všechny ingredience a míchejte a hněťte, až je těsto tuhé a hladké. Vodu však přidávejte postupně. Pokud máte doma kuchyňský robot s hnětacím hákem, práci vám to ulehčí. Vypracované těsto rozdělte na dva bochánky, nechte je odpočívat (zhruba 30 minut) a pusťte se do náplní.

2 – Duste a mačkejte

Nakrájejte cibuli na kostičky a na rozpáleném oleji ji nechte zesklovatět. Přidejte zelí a mrkev nakrájené na nudličky, lžičku soli, špetku pepře a duste zeleninu doměkka. Jakmile máte hotovo, nechte směs vychladnout a chopte se tvarohu. Ten si rozmačkejte v míse, přidejte celé vejce, osolte a míchejte. Jakmile se tvaroh spojí s vajíčkem, máte náplně hotové.

3 – Vařte a smažte

Vezměte si jeden bochánek těsta a na pomoučeném válu rozválejte na placku zhruba 3 mm tenkou. Skleničkou nebo kruhovým vykrajovátkem vykrájejte z těsta kolečka. Na každé pak naneste po lžičce zelné směsi, přeložte kolečko do půlměsíce a prsty přimáčkněte okraje, aby se slepily. Totéž udělejte i s druhou půlkou těsta, kolečka však naplňte tvarohem. Naplněné taštičky vložte do hrnce s vroucí osolenou vodou, jakmile vyplavou na hladinu, počítejte ještě tak pět minut, než je děrovanou naběračkou vyjmete z vody. Na talíři pak varenyky polijte orestovanými kostičkami bůčku s výpekem nebo rozpuštěným máslem a ozdobte lžící zakysané smetany.


3_2018_CILICHILI_Svet_ve_vate_Sporak-3A

Ukrajinka z Volyně

„Český jazyk, vaše tradice i lidové písně mne provázely už od malička, takže když jsme se s manželem rozhodli přestěhovat do Prahy, rozhodně to pro mě nebyl krok do neznáma,“ konstatuje Anastasia, která vyrůstala na ukrajinském venkově mezi volyňskými Čechy. Poprvé se do Prahy vydala před více než deseti lety, tehdy zde studovala na Karlovce češtinu pro cizince. Po návratu do Kyjeva nastoupila na český konzulát, později svou znalost českého jazyka i kultury zúročila v Českých centrech. A dnes už i v Praze, kde nyní žije se svou rodinou.
AddThis
0 comments

Letem světem

Šanghajská romance

Z romantických filmů známe hodně klišovitých balicích hlášek, ale tady v Šanghaji hollywoodské skvosty volně přechází v realitu. To, co vy pošlete svému ex ve tři ráno v alkoholovém opojení, je slabý čajíček oproti tomu, co za perly dokážou vyplodit asijští chlapci. A někdy i za střízliva.

Remix

Pankáč z Černé hvězdy

Březen nemusí být další nudný měsíc, kdy se válíte doma a nevíte coby. Můžete nám poděkovat, protože program vyřešíme za vás - našimi kulturními tipy v remixu.

Podobné články: Sporák

2018 | 10 | Holky & koně

Indické kuře z Bubenče

„Indická kuchyně je složitá a zdlouhavá. Pro koření abys letěl do Bombaje. A ještě to musíš péct v hliněné peci.“ Tak tyhle výmluvy jsou už vyčpělé jak česnek z Číny. Sumudu nám ukázala, že pravá Indie jde udělat i ve studentském bytě v pražské Bubenči, navíc z ingrediencí z místní sámošky.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Argentinský dort z brkaše

Pro Argentince je důležité, když se můžou dobře najíst. A tak přijmou jakoukoliv záminku k setkání ať už s rodinou, nebo přáteli, protože setkání je v Argentině hlavně o jídle a grilování. To nám Adrian vyprávěl, když hostům holešovické kavárny rožnil šťavnaté steaky, zatímco mu v troubě zlátl tradiční argentinský pokrm Pastel de Papa, tedy BBD – báječný bramborový dort.

2018 | 8 | Chodiči

Uplácejte si tortilly

Tradiční mexická kuchyně je rychlá, úsporná (tedy používá minimum surovin), často bezlepková a nepohrdnou jí ani vegani. Pro mexické ingredience už navíc nemusíte chodit daleko, seženete je na internetu i ve větších sámoškách. My jsme byli nadšení z tzv. sopes, minitortillek se vším možným dobrým, které si náš hostitel Eduardo dělává k snídani. Mrkněte na jeho umění v kuchyni. Nebo kuchyni v umění? Eduardo je totiž umělec.
Google+