Téma

Jsme chytrý jak dvě rádia

Jako jedinec člověk možná o moc chytřejší než v pravěku není. Ale jako skupina jsme fakt docela daleko. Když se podíváte, co jsme zase zvládli nového, budete zírat…

AddThis

když máte dvojopici

FILADELFIE/PEKING – Velké pokroky děláme v genetice. Umíme třeba upravit bílé krvinky tak, aby ničily leukémii. Slibná je také produkce inzulínu a existuje reálná šance, že se dočkáme léku na cukrovku. Na konci ledna vědci z čínské Akademie věd oznámili, že se jim povedlo naklonovat opici. Z kmenových buněk vyrostla identická dvojčata Čung Čung a Chua Chua. Lidé bez rukou a nohou dnes používají umělé končetiny ovládané signály z mozku. V blízké budoucnosti bychom mohli místo umělých náhrad používat končetiny opravdové, vypěstované ze své vlastní DNA. 

Pitná voda z moře i ze vzduchu

MANCHESTER/SYDNEY – Jedním z nejhrozivějších problémů dneška je nedostatek pitné vody. Podle odhadu OSN by mohla být za deset let těžce dostupná až pro 14 % světové populace. Některé africké státy se s katastrofálním suchem potýkají už dnes. Paradoxem je, že mnoho z nich leží na pobřeží, tedy u skoro nevyčerpatelného zdroje vody – ovšem vody slané. Dnes používané odsolovací technologie problém nedokážou vyřešit, protože jsou energeticky obrovsky náročné a škodlivé pro životní prostředí. Změnu k lepšímu by měly přinést desalinační membrány vyrobené z grafenu. Na jejich vývoji pracuje řada týmů, nejvíc se mluví o výsledcích Rahula Naira z Univerzity v Manchesteru. Ten dokázal vyvinout membránu s přesně nastavitelnou velikostí pórů, která umí filtrovat sůl z vody energeticky úsporným mechanickým procesem. Další cestou k vodě – hlavně pro země bez moře – bude získávání vody ze vzduchu. Technologie už existuje. V roce 2011 ji představil Edward Linacre, student Australské univerzity s přístrojem Airdrop. 

Robotický právník

STANFORD – Právnické služby jsou složité. A přitom můžou být pro člověka s nízkým příjmem zásadní. Aby zpřístupnil právníka všem lidem, vyvinul stanfordský student Joshua Browder chatbota jménem DoNotPay. Uživatel s ním vede reálnou psanou konverzaci, na základě které robot zvolí nejlepší způsob, jak v daném případě postupovat. 

Přikládací bazmek na opravu lidí

COLUMBUS – Výzkumníci z Ohia vyrobili miniaturní čip, který pomocí elektrického impulsu směrovaného nanokanály dokáže po pouhém přiložení na jakoukoli část těla přeprogramovat lidské buňky na jiný typ buněk. Třeba při vážných popáleninách můžou buňky z okolní tkáně začít vytvářet novou kůži a cévy. Podobně dokáže čip nastartovat hojení a opravu vnitřních orgánů. Tvrzení se zdá až zázračné, ale vynález prošel všemi testy s až 97% účinností a zvládl i tak náročné úkoly, jako byla oprava myšího mozku postiženého mrtvicí. 

Wifina i ve vaší džungli!

KALIFORNIE – Přístup k internetu bude čím dál nezbytnější. Přesto ho dnes má jen necelá polovina lidstva. Řešení by mohl přinést ambiciózní plán firmy Google jménem Project Loon. Počítá s vypuštěním systému stratosférických balonů, které by vytvořily přenosovou síť a dostaly signál i do nejodlehlejších oblastí světa. Aby mohli noví uživatelé internet používat, vznikl pro ně i speciální přístroj. Počítač Endless je levný, ale přitom výkonný a odolný, vhodný pro používání v doslova polních podmínkách. 

Zatop se svým zachráncem

SOMERSET – Firma Windhorse Aerospace vyvinula speciální dron nazvaný Pouncer. Je určený pro přepravu pomoci při přírodních pohromách (to je 6 P za sebou, přátelé). Pouncer je nejen lehký a má vysokou nosnost, ale dá se celý rozebrat a zužitkovat. V křídlech je uložena zásoba vysokoenergetických potravin, potah se dá použít jako pokrývka nebo stanová celta a dřevěnou kostrou je možné zatopit.

Na Mars a ještě dál

ADELAIDE – Věda a technologie mění svět k lepšímu. A také spojují nespojitelné. Například Rusko a USA. Tyhle dvě věčně znesvářené velmoci se ještě nedávno v dobývání vesmíru předháněly, ale pak si uvědomily, že ve dvou se to na Mars líp lítá. Na Mezinárodním astronautickém kongresu v Austrálii proto představily projekt první lunární základny nazvané Deep Space Gateway. Program navazuje na projekt Mezinárodní vesmírné stanice a má se stát prvním krokem k dobývání planet sluneční soustavy. Kromě toho hrají v dobývání vesmíru čím dál větší roli soukromé programy. SpaceX Elona Muska nedávno dokázal dopravit raketu na orbit a zase přistát.

AddThis
0 comments

Téma

Příroda se začíná vzpamatovávat

Ekologové konečně přesvědčili lidstvo, že se musí něco dělat, a výsledky jsou na dohled.

Téma

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+