Téma

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.
AddThis

V roce 2015 provedla nadace YouGov jednoduchý, ale zajímavý průzkum. V nejbohatších zemích světa se zeptali skoro 19 000 lidí na to, jestli to se světem jde k lepšímu, nebo jestli se řítíme do pekel. Výsledky nebyly moc optimistické. I ve Švédsku, v zemi, která se pravidelně umisťuje na špičce průzkumů spokojenosti, si jen 10 % dotázaných myslelo, že se svět lepší. U Dánů, Finů a Norů – tedy dalších notoricky spokojených národů – to bylo pouhých 8 %. Optimistických  Američanů bylo 6 %, Britů a Němců 4 %, Australanů a Francouzů 3 %. Čechů se výzkumníci neptali, nebo možná ano, ale výsledky nepublikovali, protože ve formulářích neměli kolonku „dotázaný mi dal pár facek“. Na celém tom neveselém průzkumu je podivné to, že se naše vnímání světa příkře rozchází s realitou. Racionálně vzato se totiž máme čím dál tím lépe. A to nejenom my, zpovykaní Evropané, ale doslova všichni, co se na naší planetě vyskytujeme. 

Zlepšují se životní podmínky

K lepšímu a delšímu životu už dnes přispívá fakt, že stále víc lidí má přístup k potravinám, pitné vodě a kanalizaci. I v nejchudších státech světa stoupl od 60. let kalorický přísun o čtvrtinu a vloni po 30 letech skončil i katastrofální hladomor v Jižním Súdánu. Díky programu Spojených národů a aktivitám Billa Gatese a dalších filantropů se oproti roku 1990 podařilo snížit počet lidí žijících v místech bez zdroje pitné vody a základního hygienického standardu (hlavně toalety) na polovinu. S lepším a delším životem se sice pojí obavy, že nám naše planeta brzy přestane stačit, ale zdá se, že se ani tyto černé scénáře nevyplní. S úbytkem chudoby a zlepšováním zdraví souvisí i nižší porodnost a podle odhadů se populační růst na konci tohoto století zastaví a počet obyvatel se stabilizuje na asi 10 miliardách. Pak by nás mělo začít opět ubývat.

Lepší to nikdy nebylo

Začali jsme se vážně zabývat ochranou životního prostředí. Zaceluje se ozonová díra. Omezujeme rybolov v přetěžovaných příbřežních oblastech. Omezujeme produkci skleníkových plynů. Sázíme nové stromy  a obnovujeme pralesy. Zvyšuje se tolerance k menšinám a rovnoprávnost žen. Víc cestujeme, bavíme se, komunikujeme, produkujeme nejvíc hudby, filmů a umění v historii. Zkrátka, když přestanete hltat zpravodajství plná katastrof, vražd a válek, zjistíte, že si žijeme zatraceně dobře. Vlastně nejlépe, jak si kdy kdo v dějinách lidstva žil.


3-2018_cilichilli_Svet-ve-vate_Tema_2B

Vzhledem k tomu, že za poslední dvě století vzrostl počet lidí zhruba sedmkrát, je to až neuvěřitelné zlepšení, ale je to vážně pravda. Na rapidním snížení nejhorší chudoby má zásluhu hlavně rychlý ekonomický růst v Číně a Indii, díky kterému se od 90. let z chudoby vymanilo kolem 130 000 lidí každý den!


3-2018_cilichilli_Svet-ve-vate_Tema_3B


Procento negramotných lidí na planetě

 

 

 

 

 


3-2018_cilichilli_Svet-ve-vate_Tema_5CSvět ve vatě
AddThis
0 comments

Téma

Lidi nejsou jenom hyeny

Chcete slyšet zajímavý fakt pro chvíle chandry? My, slabí, pomalí a choulostiví primáti, jsme vytvořili civilizaci jen díky tomu, že si navzájem pomáháme. Nejstarším známým projevem existence našeho rodu jsou stopy otisknuté do sopečného popela na planině poblíž kráteru Ngorongoro v severní Tanzanii. Před třemi a půl miliony let tudy prošli dva naši prapředci. Podle způsobu jejich chůze je přitom zřejmé, že jeden druhého v nejistém terénu podpíral. Stejně je tomu i dnes. Sice si občas nemůžeme přijít na jméno, ale když se někdo z nás ocitne v nouzi, je naším prvním a instinktivním impulsem mu pomoct. Od chodců z Ngorongora utekla spousta času, ale platí to pořád. Mrkněte.

Čumenda

Ledoborci

Ledoborci, to jsou borci v ledu. Tedy otužilci, kteří se v plavkách pravidelně noří do ledové vody, aby si nakopli imunitu. Nazývá je tak slovenský fotograf Karol Stollmann, který je zachytil ve stejnojmenné sérii snímků pořízené ve vodní nádrži Bukovec u Košic. Mrkněte na ně. Tahle zima by vám mohla udělat radost stejně jako jim.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+