Téma

Lidi nejsou jenom hyeny

Chcete slyšet zajímavý fakt pro chvíle chandry? My, slabí, pomalí a choulostiví primáti, jsme vytvořili civilizaci jen díky tomu, že si navzájem pomáháme. Nejstarším známým projevem existence našeho rodu jsou stopy otisknuté do sopečného popela na planině poblíž kráteru Ngorongoro v severní Tanzanii. Před třemi a půl miliony let tudy prošli dva naši prapředci. Podle způsobu jejich chůze je přitom zřejmé, že jeden druhého v nejistém terénu podpíral. Stejně je tomu i dnes. Sice si občas nemůžeme přijít na jméno, ale když se někdo z nás ocitne v nouzi, je naším prvním a instinktivním impulsem mu pomoct. Od chodců z Ngorongora utekla spousta času, ale platí to pořád. Mrkněte.

AddThis

Zmrzlíci přespávají v bance 

MANCHESTER – Fotbalisté Gary Neville a Ryan Giggs si v Manchesteru United vyčutali dost na to, aby si mohli užívat na jachtách v Karibiku. Rozhodli se ale podnikat v nemovitostech a jako první si vybrali starou banku v centru Manchesteru. Byla dlouho bez využití a obývala ji komunita bezdomovců. Při podpisu smlouvy chtěli bývalí majitelé nelegální nájemníky vystěhovat. Gary s Ryanem to odmítli s tím, že se blíží zima. Místo toho se s komunitou domluvili, že budou udržovat budovu v pořádku, a nechali je bydlet až do jara. Velkorysé gesto je vyšlo na 5 milionů korun. 

Plaváček je holka 

SUMATRA – V roce 2004 zasáhlo Sumatru silné zemětřesení a tsunami. Jamaliah Jannahová přišla v záplavě o čtyřletou dceru, kterou oplakala. Po deseti letech jí ale zavolal bratr, který náhodou projížděl vesnicí na několik desítek kilometrů vzdáleném ostrově. Ve městě prý viděl dívku, která mu připomněla Raudhatul. Jamaliah a její manžel se na ostrov okamžitě vypravili a zjistili, že čtrnáctiletá dívka je skutečně jejich dcera, kterou na moři zachránili a vychovali rybáři.  

A jako svatební dar dostaneš vesnici

AURANGÁBÁD – Svatba v Indii je největší oslava v životě. I ti nejchudší se ještě víc zadluží, aby si neuřízli ostudu. Vzepřít se této tradici skoro nejde a chce to odvahu a odhodlání. Oboje projevil Ajay Munot, který na svatbu své dcery našetřil hezkých 2,5 milionu korun. Pak se ale rozhodl místo třídenního mecheche koupit kus půdy a nechat na něm postavit 90 domků se základním vybavením a tekoucí vodou. Nevěsta s ženichem dostali hromadu klíčů, které ve svatební den rozdali lidem živořícím v místním slumu. 

Pizza zachraňuje životy

MEMPHIS – Susan Guyová rozváží pizzu v americkém Memphisu. A zachránila lidský život. Všimla si totiž, že už pár dní nejela s pizzou ke staré paní Wilsonové. Namísto aby nad tím mávla rukou, rozhodla se jet podívat, jestli je všechno v pořádku. Nevzdala to, ani když nikdo neotevíral, a zavolala na policii. Ta našla starou paní ležet vysílenou a dehydrovanou v koupelně, kde upadla a nemohla se dostat k telefonu. 

Psi, co vyhráli olympiádu

SOČI – Když se Soči připravovalo na zimní olympiádu, vyhlásily zdejší úřady zátah na toulavé psy. Desítky hafanů byly utraceny, ale někteří měli štěstí a dostali se do provizorních útulků zřízených lékařkou Vladou Provotorovou. Když se zpráva o zachránkyni dostala do novin, vznikla nadace Sochi Dogs, která útulky začala finančně podporovat a nabízet psy k adopci. Našla nový domov pro víc než stovku psů, některé z nich si dokonce adoptovali olympionici. Akrobatický lyžař Gus Kenworthy si odvezl do Ameriky hned čtyři, další se dostali za oceán s hokejisty Davidem Backesem a Kellim Stackem. 

AddThis
0 comments

Téma

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

Téma

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+