Téma

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!
AddThis

Tráví víc času s rodiči

Časopis Journal of Marriage and Family publikoval v dubnu 2016 studii, podle které tráví děti s rodiči zhruba dvojnásobek času, než tomu bylo před 50 lety. Studie sledovala děti v USA, Kanadě, Německu, Velké Británii, Nizozemsku, Dánsku, Španělsku a Slovinsku. V roce 1965 spolu trávila rodina denně pouhých 54 minut, v roce 2012 už to bylo 105 minut a čas se neustále prodlužuje – mimo jiné i proto, že dnešní rodiny jsou méně početné, a rodiče se tedy starají o menší počet potomků. 

Mají později děti

Takřka po celém světě výrazně klesá počet dívek, které mají děti před 20. rokem. Jen v USA jich od roku 1990 ubylo celých 61 % a pokles nadále pokračuje.

3-2018_cilichilli_Svet-ve-vate_Tema_6C

Ve Velké Británii poukazují sociologové na to, že velmi rychlý pokles počtu teenagerských matek (ale i četnost dalších negativních jevů, jako je alkoholismus nezletilých a užívání drog) nastal po nástupu sociálních sítí. Od roku 2007 jich ubylo 45 %.

Míň pijí a fetují

Americký National Institute on Drug Abuse, který sleduje užívání drog, alkoholu a tabáku u mladistvých od roku 1975, zveřejnil vloni zprávu, že počet mladistvých uživatelů drog a tabáku neustále klesá. Jediný nárůst byl zaznamenán u vapingu a užívání marihuany. Klesající zálibu v alkoholu a drogách potvrzují i v Kanadě. Během průzkumu životního stylu se 82 % mile­niá­lů svěřilo s tím, že se často dobrovolně vzdají alkoholu a rozváží své kamarády z hospod domů. 

Víc studují

Ve státech OECD (35 ekonomicky nejsilnějších států světa) se proti roku 2000 zvýšil počet vysokoškolsky vzdělaných lidí z 26 na 43 %. Podíl teenagerů, kteří předpokládají, že budou studovat na univerzitě, dál roste.

Odmítají násilí

Bostonská univerzita provádí dlouhodobé sledování násilného chování mládeže a její výsledky jednoznačně potvrzují klesající tendenci. Počet mladých Američanů zapojených do násilných trestných činů klesl od roku 2002 o celou třetinu, o deset procent klesl i počet členů mladistvých gangů. 

Jsou štědřejší

Podle průzkumu provedeného organizací Charity Commission of the UK se mladí Britové v porovnání se svými předchůdci daleko častěji zapojují do charitativních projektů. Lidé mezi 20 a 30 lety taky vnášejí do světa dobročinnosti zvýšené nároky na průhlednost a efektivitu projektů – víc než polovina dotázaných potvrdila, že před darováním má ve zvyku organizaci prověřit podle hodnocení její činnosti a výsledků. Firma Blackbaud, která se zabývá vývojem aplikací a technologií pro neziskové a charitativní organizace, upozornila na to, že zatímco celkový objem darovaných peněz roste ročně zhruba o procento, charitativní online projekty rostou skoro desetinásobně. 

Zlepšují se jim životní podmínky

Mezinárodní organizace práce (ILO) oznámila, že počet dětí nucených pracovat klesl od roku 2000 o celých 40 % (z 250 mi­lio­nů na 152 milionů) a že nejvíc pracujících dětí navíc ubylo v těch nejrizikovějších oblastech. Děti, které jsou osvobozeny z otrocké práce, mají také větší šanci dostat se ke vzdělání. Velkou zásluhu na tomto stavu má výnos The Trade Facilitation and Trade Enforcement Act of 2015, který zakazuje do USA dovážet zboží, na jehož výrobním cyklu se podílely děti. Stejný výnos navíc zakázal dovoz například oblečení z bangladéšských „sweatshopů“ nebo ryb a mořských plodů pocházejících z oblastí Thajska, kde pracují novodobí otroci.

3-2018_cilichilli_Svet-ve-vate_Tema_7A
AddThis
0 comments

Téma

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.

Téma

Lidi nejsou jenom hyeny

Chcete slyšet zajímavý fakt pro chvíle chandry? My, slabí, pomalí a choulostiví primáti, jsme vytvořili civilizaci jen díky tomu, že si navzájem pomáháme. Nejstarším známým projevem existence našeho rodu jsou stopy otisknuté do sopečného popela na planině poblíž kráteru Ngorongoro v severní Tanzanii. Před třemi a půl miliony let tudy prošli dva naši prapředci. Podle způsobu jejich chůze je přitom zřejmé, že jeden druhého v nejistém terénu podpíral. Stejně je tomu i dnes. Sice si občas nemůžeme přijít na jméno, ale když se někdo z nás ocitne v nouzi, je naším prvním a instinktivním impulsem mu pomoct. Od chodců z Ngorongora utekla spousta času, ale platí to pořád. Mrkněte.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+