Téma

Příroda se začíná vzpamatovávat

Ekologové konečně přesvědčili lidstvo, že se musí něco dělat, a výsledky jsou na dohled.

AddThis

Deštné pralesy znovu porostou

Jihoamerické státy začaly bojovat proti pokračujícímu kácení Amazonského deštného pralesa. Velké úsilí vynakládá hlavně Brazílie, která v roce 2015 přijala rozhodnutí o reforestaci deštného pralesa, v rámci kterého má znovu osázet 12 milionů hektarů vykácené plochy (během příštích šesti let má být zasazeno na 73 milionů nových stromů). Výsledky už jsou vidět. V porovnání s rokem 1999 vzrostl počet nově vysazovaných stromů o 26 %.

Možná to konečně přestane čudit

Čína hodlá kvůli kritickému znečištění ovzduší do roku 2025 zakázat prodej aut se spalovacím motorem.  Londýn je už napřed: tamější radnice ohlásila plán vyřadit do roku 2021 všechny taxíky poháněné spalovacím motorem a nahradit celou flotilu čítající více než 9000 vozidel elektromobily. K zákazu spalovacích motorů se pravděpodobně přidá i Rakousko, Dánsko, Německo, Irsko, Japonsko, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko, Francie, Indie, Jižní Korea a celá Velká Británie – tedy státy, které už dnes aktivně podporují prodej a vývoj bezemisních vozidel. Technologický vizionář Ramez Naam odhaduje, že v roce 2050 už bude benzin či naftu spalovat jen 10 % automobilů.

Plasty z moře zmizí

Oceány jsou plastem zamořené. Jen Severopacifický plastový vír, do kterého proudy nahánějí odpad z půlky Tichého oceánu, má rozlohu mezi  700 000 a 15 000 000 km2. Naštěstí se situace  zlepší. Plastové obaly jsou už zakázané ve více než 40 zemích světa a  koncem roku podepsalo v Nairobi 200 států rezoluci o omezení plastových obalů a jejich nahrazení rozložitelnými materiály. Už také existují plány, co dál. Největší pozornost budí Boyan Slat, který vypracoval metodu čištění oceánů jako středoškolský projekt. Jeho flotila plovoucích kolektorů by měla do pěti let snížit rozlohu obřího plastového ostrova v Pacifiku na polovinu a postupně ho úplně zlikvidovat. 

tučňáci porazili těžaře

Chilská vláda vloni zastavila jednání o obřím projektu těžby železné rudy v regionu Coquimbo v Andách v hodnotě přes 2,5 miliardy dolarů. Důvodem je Národní rezervace tučňáků Humboldtových, která se nachází v blízkosti plánovaného dolu a která patří k nejvýznamnějším světovým lokalitám, kde žijí tito tučňáci a řada dalších ohrožených živočichů a rostlin.

Přestáváme vybíjet zvířata

Čína v roce 2016 oznámila, že postaví mimo zákon obchod se slonovinou. V rozporu s odhady, že to bude trvat nejméně pět let, svůj slib splnila už vloni. Podle ochránců přírody je to zásadní krok v úsilí zastavit vybíjení slonů pytláckými gangy, pro které byl obrovský čínský trh jedním z hlavních odbytišť. Věří, že díky tomu slonovina zmizí i z trhů ve Vietnamu, Laosu, Myanmaru a Hongkongu. 
Zlepšuje se i prostředí moří a oceánů. Oceánologové a ekologové z australské univerzity v Queenslandu přišli na způsob, jak obnovit život v částech umírajícího Velkého bariérového útesu. Projekt zaměřený na ochranu korálů probíhá nedaleko Sumatry v oblasti souostroví Banyak, kde ho navíc vedou vědci z Liberecké zoologické zahrady. Ve spolupráci s místními potápěči tu zakládají korálové školky, které budou později použity pro zakládání nových či obnovu již zničených korálových útesů. 
Přímořské státy čím dál častěji omezují neregulovaný rybolov. Jen v roce 2015 vytvořila Velká Británie, Nový Zéland a Čile chráněné oceán­ské rezervace o rozloze víc než tři miliony km2. V roce 2016 bylo za chráněnou mořskou rezervaci prohlášeno Rossovo moře u Antarktidy (1,55 milionu km2) a byla rozšířena havajská rezervace Papahānaumokuākea Marine National Monument. Díky těmto a podobným rozhodnutím už ze seznamu kriticky ohrožených druhů zmizela velryba keporkak, plejtvákovec šedý, lachtan ušatý, kareta obrovská a koroun bezzubý (mořská kráva). Přehlednost do dnes silně netransparentního světa mořského rybaření má přinést společný projekt World Wildlife Fundu, amerického startupu ConsenSys a vládních agentur v Austrálii, Novém Zélandu a Fidži. Společně zavádí systém přísného sledování lovu tuňáků, během kterého bude muset být každá ryba pomocí blockchain technologie dohledatelná z lodě až na talíř spotřebitele. 
Zvířat, kterým už nehrozí vyhynutí, je daleko víc. Ze seznamu byla nedávno vyňata panda velká, americký aligátor, vlk šedý, medvědi baribal a grizzly, brazilský miniopičák lvíček zlatý, klokan červený, jelenec oregonský atd. Světová populace včel loni vrostla o 27 % a divoká zvířata se začínají vracet i k nám. Znovu se u nás například zabydlel rys ostrovid a vlk evropský.

 

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

V březnovém Čili se dočtete o spoustě bezvýznamně zásadních událosteí, které hýbou světem.

Téma

Jsme chytrý jak dvě rádia

Jako jedinec člověk možná o moc chytřejší než v pravěku není. Ale jako skupina jsme fakt docela daleko. Když se podíváte, co jsme zase zvládli nového, budete zírat...

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+