Téma

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.

AddThis

Největší v nejmenších věcech

V oblasti pidinástrojů a nanomateriálů jsou Češi a Moravané extratřída už dlouho. Velkou zásluhu na tom má Technická univerzita v Liberci, která dokázala vyvinout unikátní přístroj Nanospider, schopný utkat vlákna o průřezu pouhých 20 nanometrů, a dostat ho i do komerčního prodeje. 
Další vynálezce v oblasti nanotechnologií je Jan Procházka. Jeho společnost HE3DA vyvíjí například vysokokapacitní baterii (bude pohánět automobily TESLA) anebo neméně zázračný nátěrový materiál FN Nano. Ten díky reakci se světlem ničí nečistoty a brání fasádu i vnitřní prostory staveb proti růstu řas a plísní. 
Firma Nanopharma zase z nanovláken vyrábí chytré náplasti, které efektivně přenáší léčivo do pokožky, a dokonce vyvinula i prototyp umělého brzlíku, který by měl posilovat imunitu u lidí s organismem poškozeným po transplantacích nebo s poruchami imunitního systému. 

Držte nám packy, vyrábíme placky

Firma GZ Digital Media v Loděnici u Prahy je největší světový výrobce vinylů. Vylisuje jich přes 20 milionů ročně, vychází odsud nahrávky veličin, jako jsou Rolling Stones, Elvis Presley, U2 nebo Lady Gaga. 

Ještě že umíme chlastat

Jedním z nejvýznamnějších medicínských objevů loňského roku bylo odhalení, že lék proti alkoholové závislosti disulfiram (prodávaný jako Antabus) má silné protirakovinové účinky. Objev učinil tým vedený Jiřím Bártkem a vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výsledky výzkumu, na kterém se podíleli vědci z Dánska, Švédska, Švýcarska, USA a Kanady, byly zveřejněny v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature. 

Děláme to s vesmírem

Češi se podíleli na stavbě skoro poloviny přístrojů, které ponese sonda Solar Orbiter ke Slunci. Napájecí zdroj navrhovali Češi i pro sondu JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), která v roce 2028 odstartuje zkoumat měsíce největší planety sluneční soustavy. Postavil ho tým vědců kolem Reného Hudce z Astronomického ústavu, který se podílí i na velkém rentgenovém dalekohledu ATHENA. Český astrofotograf Petr Horálek je navíc jedním z nejlepších světových fotografů vesmíru. Jeho fotky (nejen) nočního nebe vybrala už jedenáctkrát NASA jako prestižní Astronomický snímek dne. 

 

Kupujte umění mladých, jednou budou staří

O české umělce jeví zájem nejprestižnější světové galerie. Deutsche Telekom koupil do svých sbírek už dvě instalace Evy Koťátkové. Sochy a instalace Anny Hulačové zase putovaly do soukromých sbírek v Belgii, Švýcarsku, Maďarsku a Tchaj-wanu. Evropskou centrální banku zdobí socha Romana Štětiny, obrazy Vladimíra Houdka koupil vlivný italský sběratel Antonio Coppola. Velmi úspěšní jsou ve světě mladí čeští portrétisté. V soutěži britské Královské společnosti portrétistů vyhráli už dva – Jan Mikulka a Hynek Martinec. Martinec v Británii vyhrál i soutěž BP Portrait Award o nejlepší portrét roku. 

Vyrábíme 1/3 tramvají na světě

Z dílen českých výrobců tramvají Škoda Transportation a Ekova Electric pochází skoro třetina všech tramvají, co jich po planetě jezdí. To je, co? 

Sportovní triumfy

Úspěchy náš sport nesbírá zdaleka jenom na olympiádích. Mrkněte. 
Poprvé v historii obsadily české tenistky obě první příčky žebříčku WTA. Karolína Plíšková vedla žebříček v singlu a Lucie Šafářová ve dvojhře. 


Velká generace vyrůstá české atletice. Z posledního MS přivezl Jakub Vadlejch stříbrnou a Petr Frydrych bronzovou medaili z hodu oštěpem, Barbora Špotáková k tomu přidala zlatou. Pavel Maslák obhájil zlato na 400 m a na stejné trati Zuzana Hejnová vyhrála stříbro. Tomáš Staněk byl druhý v hodu koulí a Filip Sasínek třetí v běhu na 1500 m. 


Na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích získali čeští vodáci šest medailí.  


Na MS ve vodním slalomu vybojoval Ondřej Tunka zlato, Vít Přindiš se stal jako první český kajakář celkovým vítězem Světového poháru.


Ondřej Synek se popáté v kariéře stal mistrem světa ve skifu. 


Zdeněk Štybar vyhrál jako první Čech po čtrnácti letech etapu na Tour de France.


Ester Ledecká vyhrála stříbrnou medaili v paralelním slalomu a zlatou v obřím slalomu na MS ve snowboardingu.


Eva Samková se stala vítězkou světového poháru ve snowboardcrossu. 


Martina Sáblíková je stále fantastická na 5km trati. Z MS v Kangnungu dovezla zlatou a přidala stříbrnou na 3 km. Vloni také vyhrála pojedenácté v kariéře Světový pohár.

AddThis
0 comments

Téma

Jsme chytrý jak dvě rádia

Jako jedinec člověk možná o moc chytřejší než v pravěku není. Ale jako skupina jsme fakt docela daleko. Když se podíváte, co jsme zase zvládli nového, budete zírat...

Téma

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+