Zoom

Amatéři, kteří to natřeli profíkům

Jeden by řek, že vědecké objevy mají na triku vědci. Ne vždycky je to ale tak. Někdy jim úspěšně fušují do řemesla nadšení amatéři, kteří učinili velmi zásadní objevy, rozlouskli dlouho odolávající problémy a posunuli nás o pořádný kus kupředu.
AddThis

1. Dobrý Šrínivása Rámanudžan

Jestli jste viděli film Dobrý Will Hunting, tak si vzpomenete na scénu, ve které Robin Wil­liams vypráví o indickém chlapečkovi, který si náhodou přečetl učebnici geometrie a pak vymyslel novou oblast matematiky. Ten chlapeček existoval a jmenoval se Šrínivása Rámanudžan. Pocházel z rodiny úředníka, škola ho moc nebavila a jediné, co ho zajímalo, byla matematika. Když mu bylo šestnáct, dostal od studenta, který bydlel u rodičů v nájmu, učebnici trigonometrie a analýzy. Zhltnul ji a bez další pomoci začal derivovat teorémy tak pokročilé, že jim nerozuměli ani nejlepší indičtí matematikové. Frustrovaný Rámanudžan se pokoušel oslovit matematiky z ciziny, což se mu dlouho nevedlo.

3_2018_CILICHILI_svet_ve_vate_Zoom-1C.psd

Není divu. Kdybyste byl uznávaným vědcem a neznámý indický mladík vám poslal dopis plný podivných rovnic s nekonečnými řadami a integrály, taky byste ho zahodili a šli na tenis. Přesně to udělal i profesor G. H. Hardy, kterému to naštěstí nedalo, list z koše vylovil a uvědomil si, že jde o dílo génia srovnatelného s Newtonem. Hardy si s Rámanudžanem začal psát, zařídil mu stipendium na univerzitě v Madrasu a dlouho ho přesvědčoval, aby přijel do Cambridge (pro bráhmanskou kastu tehdy znamenalo přeplutí oceánu znesvěcení). Do Anglie se mladý matematik nakonec vypravil a pracoval tu na oblastech matematiky, které nejenže nebyly prozkoumané, ale nikdo o nich do té doby nepřemýšlel. Bohužel mu anglické počasí a strava podlomily zdraví, po pěti letech se vrátil do Indie, kde ve 32 letech zemřel.

2. Lovec planet

William Herschel neměl pro dráhu vědce amatéra moc důvodů. Už ve svých dvaceti letech byl uznávaným virtuosem na varhany, což byla v 18. století lukrativní kariéra. On si přesto odpíral spánek a všechen volný čas věnoval své vášni, kterou byla astronomie. Začal tím, že několik let šestnáct hodin denně vlastnoručně brousil čočky a zakřivená zrcadla potřebná k sestavení teleskopu. Když s ním byl konečně spokojen, trávil u něj celé noci. V květnu 1773 zpozoroval matný disk, který se nepřesouval s ostatními hvězdami, ale nepohyboval se dost rychle na to, aby to byla kometa. Nějakou dobu si s tou záhadou lámal hlavu a nakonec se obrátil na ruského astronoma Andreje Lexella, který vypočítal, že amatér Herschel objevil novou planetu. Ta nějakou dobu dokonce nesla jeho jméno, dokud se pro ni nevžil název Uran. Na poli neprofesionální astronomie se dá mimochodem uspět i dnes. Mezi nejplodnější objevitele nových vesmírných těles patří skupina amatérů, která si říká Planet Hunters (Lovci planet). Upozornili na sebe v roce 2012, kdy oznámili objev 42 do té doby neznámých planet. Na 15 z nich navíc může teoreticky existovat život.

3. Dívka, co prodávala mušle

Občas se stane, že objevíte něco zásadního, aniž se o to snažíte. Povedlo se to třeba jedenáctileté dívence jménem Mary Anningová. Na začátku 19. století neměly holčičky moc kariérních příležitostí, takže si Mary přivydělávala tím, že sbírala na plážích v anglickém Dorsetu mušle a zkameněliny, které prodávala turistům. Poklidný život se jí změnil, když jednoho dne objevila ve skále zkamenělou lebku tvora připomínajícího krokodýla. Po úmorné práci dokázala s neskutečnou pečlivostí vysekat kompletní kostru prvního oficiálně popsaného dinosaura v historii. Objev byl začátkem víc než tři dekády trvající kariéry, během které objevila kostry ichtyosaura, plesiousaura, pterodaktyla a řady dalších saurů. De facto tím přepsala velkou část biologie, protože do té doby většina vědců existenci praještěrů odmítala. Velkého uznání se nedočkala, protože vědecké kruhy se tehdy řídily zásadou, že ženy se nemají brát příliš vážně. Přestože dokázala holýma rukama vyprostit ze skal exempláře nedocenitelné hodnoty (jen plesiosaurus jí zabral 10 let pilné práce), ví o ní málokdo. Daleko slavnější než její přínos paleontologii je anglický jazykolam „She sells sea shells by the sea shore“ (Prodává mořské mušle na mořském břehu), který Mary Anningová inspirovala. 

4. Učitel luštitel

Stejně málo známý je středoškolský učitel ekonomie Donald Harden. Ten vstoupil do dějin v době, kdy si kalifornská policie marně lámala hlavu nad záhadným sériovým vrahem přezdívaným Zodiac Killer. Jeho případ děsil koncem 60. let celou Ameriku. Má na svědomí minimálně sedm (možná až 37) vražd, stal se námětem bezpočtu knih, filmů a internetových konspiračních stránek. Kromě počtu zločinů ho proslavil především zvyk posílat do novin zašifrované dopisy. Vyšetřovatelé samozřejmě prahli po jejich obsahu, ale ani nejlepší vojenští kryptologové je nedokázali rozluštit.

3_2018_CILICHILI_svet_ve_vate_Zoom-3C.psd

Vyšetřování zamrzlo na mrtvém bodě do chvíle, kdy do jedněch novin zavolal jakýsi učitel a tvrdil, že spolu se svou ženou šifru prolomil. Ukázalo se, že to nebylo vůbec jednoduché. Zodiac jen pro písmeno E používal 14 různých znaků a navíc udělal v dopise řadu chyb – buď aby zmátl vyšetřovatele, anebo prostě proto, že byl cvok. Bohužel ani Hardenova luštitelská genialita detektivům nepomohla, protože dopisy obsahovaly pouze bláboly typu: „Zabíjím lidi, protože je to zábavnější než zabíjet zvířata, a až zemřu, znovuzrodím se v ráji a lidé, co jsem zabil, mi budou sloužit jako otroci.“ Kdo byl Zodiac, se dodnes neví, hypotéz a domněnek jsou tisíce. Včetně té, že vrahem byl právě Harden. Protože tak svět odplácí.

5. Kadeřník, co nezměnil svět

Asi nejzáhadnější z amatérských objevitelů je anglický kadeřník, pábitel a vynálezce Maurice Ward. Objevil se zničehonic v roce 1993 v britském televizním pořadu Tomorrow's World (Svět zítřka), do kterého přinesl ukázat vlastnoručně vyrobený materiál Starlite. Během pořadu ho vystavili drsným zátěžovým testům. Například jím obalili vejce, které pak pět minut žíhali letlampou, aby po rozbalení zjistili, že zůstalo syrové a zcela studené. Pořad způsobil takový rozruch, že se o amatérského vynálezce začaly zajímat výzkumné agentury.

3_2018_CILICHILI_svet_ve_vate_Zoom-4B.psd

Co se dělo poté, se neví. Z různých zdrojů se ale můžete dozvědět, že vědci přiznávali, že Ward sice během rozhovorů občas mluvil nesmysly, ale jeho výrobek je zázračný. Měl údajně přestát nukleární explozi, vydržet teploty několikanásobně přesahující tavný bod diamantů, být perfektně tvárný a poddajný. Komerční využití takového materiálu by bylo neomezené, a Ward proto odmítal ponechat ho v laboratoři na delší testování, aby mu formuli výroby nikdo nezcizil. Záhadný vynálezce údajně vedl rozhovory s NASA, americkou i britskou armádou, ale snad kvůli nehorázným finančním požadavkům nedošlo k žádné dohodě. Když v roce 2011 zemřel, vzal si tajemství výroby do hrobu. Někdo tvrdí, že recept přechovává jeho rodina, mnoho odborníků je skeptických a tvrdí, že šlo o rafinovaný podvod. Pokud ale Starlite existoval, mohl jím amatérský vynálezce změnit svět.

AddThis
0 comments

Reportáž

Profesionální jelen

Soutěžit můžete v ledasčem. Třeba v tom, kdo je lepší jelen. Přesněji v co nejvěrnějším napodobení jeleního troubení. Zažil jsem takovou soutěž na vlastní oči a uši.

Letem světem

Šanghajská romance

Z romantických filmů známe hodně klišovitých balicích hlášek, ale tady v Šanghaji hollywoodské skvosty volně přechází v realitu. To, co vy pošlete svému ex ve tři ráno v alkoholovém opojení, je slabý čajíček oproti tomu, co za perly dokážou vyplodit asijští chlapci. A někdy i za střízliva.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
Google+