Téma

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.

AddThis

Zeleninář

Zahrádku má rozvrženou podle počítačově zpracovaného algoritmu výtěžnosti. Mezi záhonky se pohybuje na chůdách, protože experimentálně dokázal, že osázením cestiček zvýší roční úrodu fazolí o 374 gramů.

Kutil

Jeho zahrádka je tak nabitá vynálezy, zlepšováky a udělátky, že by na ní v podstatě nemusel ani hnout prstem, pokud by ovšem nemusel dřít od slunka do slunka, aby všechny ty vynálezy, zlepšováky a udělátka udržel v chodu.

Estét

Stromky prořezává zásadně podle zlatého řezu, kůlnu s nářadím udržuje v dokonalé feng-šuej harmonii a záhonky s maceškami kvetou podle vzorníku Pantone. 

naturalista

Trávu nekosí, listí neshrabuje, plevel nehubí, stromy nezastřihuje a nechává přírodu plynout. Radost z přirozené krásy mu kazí pouze soused, který věčně prudí kvůli pampeliškám, co mu semení na jeho anglický trávníček.

AddThis
0 comments

Téma

Městské zahrádky

Než na vás dojde řada v pořadníku čekatelů na členství v zahrádkářské kolonii, můžete se směle vrhnout do zahradničení přímo ve městě. Příležitostí máte dost a dost. Pravidelně aktualizovaná mapa spolku Kokoza ukazuje, že nějaká forma urbánního zemědělství se pěstuje na 390 místech v republice. Jen v Praze je jich celých 237.

Téma

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+