Zoom

Zpomal, bedno!

Kdybychom vám řekli, že vám pustíme osmihodinový záběr na norské pobřeží, kývli byste na to? Kývli! Protože drama už lidi dávno omrzelo, teď frčí o poznání pomalejší zábava. Slow TV.
AddThis
  • Text: Anna Kruchňová

Pomalá TV se zrodila na počátku amerických šedesátek. Tehdy natočil Andy Warhol snímek Sleep, který neobsahoval nic jiného než pět hodin a dvacet minut spánku básníka Johna Giorna. Film se promítal v roce 1964 v Gramercy Arts Theatre za přítomnosti celých devíti diváků, z nichž dva v průběhu promítání opustili sál. Zatímco jiní režiséři by pravděpodobně pověsili filmovou dráhu na hřebík a svůj život na podkrovní trám, Warhol vzal tuhle záležitost za opačný konec. Ještě v tomtéž roce natočil němý černobílý film Empire o necelých osmi hodinách téměř neměnného statického záběru na vrchol Empire State Building, který nejspíš zvládl dokoukat jen málokdo. Přesně tak, jak to Warhol zamýšlel.

Příští stanice – NRK2 

Podobný druh zábavy však dneska dávno není o nekoukatelných artovkách z dílny podivína fascinovaného plechovkami fazolí. A to od roku 2009, kdy kanál NRK2, tedy taková norská ČT dvojka, odvysílal záběry z vlaku projíždějícího místní krajinou, a kopíroval tak původní, čtyřicet let starý záznam. Sedm hodin a čtrnáct minut čistého času snímaly čtyři kamery umístěné uvnitř i vně vlaku koleje, tunely a norskou krajinu, což v jednu chvíli sledovalo v televizi více než milion diváků, zhruba pětina norské populace. 
Pořad předčil sledovanost všech ostatních norských programů a způsobil obrovskou vlnu reakcí na sociálních sítích. A tak na popud veřejnosti o dva roky později vznikl dokument Minutt for minutt, který je zapsán na norském seznamu UNESCO i v Guinnessově knize rekordů. Přímý přenos legendární plavby podél norského pobřeží, který běžel na NRK2 pět a půl dne v kuse, doslova pohltil celé Norsko. Lidé chtěli být součástí převratu v televizní zábavě, objevovali se na pobřežích, jednou rukou mávali do kamer a v druhé drželi telefon, přes který hlásili svým blízkým, že jsou v televizi. Díky extrémně dlouhým záběrům stihli jejich blízcí přiběhnout k televizi a pravděpodobně si cestou ještě udělat popcorn z čerstvé kukuřice. Většina lidí se však jen zřídka odlepila od obrazovek a telefon tím pádem v podstatě nebyl třeba. Celých pět dní vznikaly v přímém přenosu příběhy, které doznívaly ještě dlouho poté. Například školák Karl se před kamerou objevil s transparentem „Zítra přijdu pozdě do školy“, druhý den mu hodinu vážně omluvili. A když se ve vysílání objevila sama norská královna, spadl Twitter.

4-2018_cilichilli_Svet-ve-vate_Zoom_2B

PEEp show po seversku

Zdlouhavé relaxační snímky a přenosy se rychle staly neodmyslitelnou součástí norských programů. Během dalších let vznikaly pořady, které dokumentovaly například lov lososů, což by znělo zajímavě, kdyby v něm první rybu nechytili po třech hodinách nesestříhaného vysílání. V roce 2014 NRK2 14 hodin denně, tři měsíce v kuse vysílala pořad s názvem Piip-show, což nebylo nic jiného než záznam chování ptáků v krmítku, které vypadalo jako maličká kavárna. Některé z těchto pořadů, jako třeba Národní noc palivového dřeva, zaujaly i zaoceánský tisk, konkrétně The New York Times, posléze třeba Stephena Colberta či Jimmyho Kimmela, jedny z nejznámějších tváří amerických late night show.

–– Plavba kolem Norska prostě za kus života stojí. –– Plavba kolem Norska prostě za kus života stojí.

 

Nepropadejte… panice…

Slow TV přitom rozhodně není čistě norskou záležitostí. Na Islandu v den letního slunovratu roku 2016 islandská kapela Sigur Rós odvysílala živě přes YouTube čtyřiadvacetihodinovou cestu po islandské Route 1, zatímco ve smyčce přehrávala remix své skladby Óveður. Mezi programy typu Slow TV lze zařadit i poměrně nedávný projekt SpaceX vizionáře a vynálezce Elona Muska, při kterém raketa Falcon Heavy vynesla do vesmíru kabriolet značky Tesla a celý svět mohl v přímém přenosu sledovat desetihodinový statický záběr na robotického kosmonauta Starmana. Relaxační programy si už nějakou dobu můžete naladit třeba i na Netflixu, který tak konečně dostál provařenému slovnímu spojení Netflix&Chill. 

Mozkový orgasmus

Největší šílenosti, které lze s přimhouřenýma očima považovat za odnož Slow TV, najdeme na YouTube – typickým příkladem jsou videa s podtitulem ASMR. Nejznámější v tomhle oboru je youtuberka, která si říká ASMR Darling a jejíž kanál odebírá bezmála 1,5 milionu lidí. Ti pak před spaním naslouchají jejímu uklidňujícímu šepotu, klepání nehty do různých předmětů a dalším podmanivým zvukům. A v tom je celá věda. ASMR (Autonomous sensory meridian response, tedy samostatná smyslově-meridiánová reakce) je, nadsazeně řečeno, pokus o jakýsi mozkový orgasmus a každá maličkost ve videu má své opodstatnění. Skalní fanoušci tohohle specifického žánru ukolébavek se v komentářích pod videi často předhánějí, kam až byli schopni čtyřhodinové sekvence dokoukat, a odsuzují ty, kteří si dovolili ohodnotit video záporně. „Těch 7 tisíc disliků je určitě od lidí, kteří u tvého videa usnuli a zmáčkli to omylem,” zlobí se fanynka SadieMCR P!ATD.

Jsem poppy

Absolutním vrcholem, a dost možná i opakem ASMR videí je Poppy, americká youtuberka, z jejíž tvorby taky běhá mráz po zádech, ovšem rozhodně ne tím správným způsobem. Na svých videích, jejichž zhlédnutí se pohybují mezi 200 tisíci a několika miliony, mluví třeba s bazalkou, s figurínou jménem Charlotte anebo jen deset minut opakuje jemným, ale přesto podivně zneklidňujícím hlasem větu „I’m Poppy”. A ačkoli si po zhlédnutí videí téhle plavovlasé slečny nejspíš budete říkat, že svět se dočista zbláznil, vždycky se můžete vrátit k vlakům projíždějícím krajinou a konečně upustit páru.

A co u nás?

Ani v Česku nezůstáváme s pomalým vysíláním pozadu. S trochou nadsázky se dá říct, že třeba Panorama, pořad vysílaný každý den na ČT sport, lze pod Slow TV zařadit. Pokud ale toužíte po nefalšované formě téhle nezábavy, Playtvak.tv vám nabízí hned několik variant – ať už jde o záběry ptačího krmítka z Čížové, či rušné prostředí pražského Letiště Václava Havla, zaznamenávané kamerou umístěnou na jedné z řídicích věží.

Jo, jestli si chcete sledování Slow TV opravdu užít, bude se vám hodit Video Pass od Vodafonu. S ním se můžete na ruzyňské letiště dívat do aleluja. 

AddThis
0 comments

Reportáž

Poníci na Jižáku

Na hlubokém Jižáku je k vidění leccos a zdejší peneři jen tak kvůli něčemu obočí nezvednou. Když ale po eskalátoru metra Háje vyjede elfka v loveckém hábitu a s mečem na zádech, zástup cestujících na zastávce se přece jen zavlní. Tauriel si prostých smrtelníků nevšímá. Přičísne průvanem rozcuchanou růžovou paruku a zamíří směrem, kterým ukazuje šipka s nápisem Modrá škola.

Sporák

Nigerijské dušení

„Lidé v Nigérii jsou možná chudí, ale také jsou vděční, milující a vstřícní. Takže když už se doma něco vaří, nevaří se jen pro blízkou rodinu, ale pro celou ulici. Dveře jsou otevřené a každý může přijít a najíst se – takhle se to dělá v Africe.“ A tak jsme se s věčně usměvavou Jessicou rozhodli udělat tradiční „stew“ čili dušené maso pro celé pražské Modřany. Kdyby to totiž bylo jenom na nás, tak tam sedíme a jíme ještě dnes.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
Google+