Remix

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.

  • Text: Michal Pařízek, Jan Studnička, Štefan Švec, Markéta Bajerová
AddThis

Těžká váha mladého jazzu

Jazzový saxofonista Kamasi Washington se hudbě věnoval skoro hned, jak se narodil. S některými spoluhráči hraje od školky, s dalšími nejpozději od střední. Jeho sdružení muzikantů West Coast Get Down platí za jednu z nejlepších živých kapel dneška. Jinak by jeho členové jen těžko řádili v kapelách těch největších hvězd, jako jsou Lorde, Christina Aguilera nebo Snoop Dogg. S Kendrickem Lamarem pak Washington natočil kultovní dílo To Pimp a Butterfly. Jeho sólový debut The Epic vyhrával před dvěma lety jednu anketu za druhou, a to zdaleka nejen jazzové, protože přesahy do pop music, soulu nebo r'n'b jsou v jeho tvorbě výrazné. Nová deska je ohlášena na letošní červen, ale ještě předtím se Washington se svou nabušenou partou The Next Step představí i v Praze. Těšte se ve středu 23. května v pražském Divadle Archa. 


Kamasi Washington + The Next Step 23. 5. 2018 Divadlo Archa, Praha

 

Dřevorubec ve městě

Ryley Walker platí už několik let za velkou folkovou naději, podprahově se na předchozích dvou albech ale dalo vytušit, že to nebude tak jednoduché. S novinkou Deafman Glance, které vychází v polovině května, dává vyznavačům cancáku, telete a táborových ohňů definitivně vale. Z Deafman Glance mluví ruch velkoměsta, život v Chicagu někdejšího dřevorubce proměnil a odrazilo se to i na jeho hudbě. Z poklidného vybrnkávání se přechází do freejazzových pasáží a chvílemi to zní jako pořádně nadupaná a odbrzděná mašina městské nadzemky. Walker se svěřil, že chtěl vytvořit anti-folkové album, což se mu asi nepovedlo. Ale vzhledem k tomu, jak skvěle se jeho novinka poslouchá, je to jedno. 


Ryley Walker – Deafman Glance vychází 18. května, Dead Oceans 

Definitivní návraty

Taková fotografická výstava tu dlouho nebyla. Josef Koudelka je legenda (nejen) domácí fotografie a vidět jeho nejslavnější série pohromadě je něco. Expozice se jmenuje symbolicky Návraty a u této příležitosti také světoznámý fotograf poměrně velkou část svého díla Uměleckoprůmyslovému museu věnoval. Snad nejsilnější je soubor zvaný Exily, který byl pro autorovo směřování dost možná klíčový. A nechybí ani díla z posledních let, kdy Koudelka pracuje spíše na panoramatických fotografiích. Z nich se téměř úplně vytratili lidé. Jako by fotograf mnohem větší vypovídající hodnotu nacházel v jejich absenci. 


Josef Koudelka – Návraty do 23. 9. 2018 Uměleckoprůmyslové museum, Praha  

„Šváb je stočenej do klubíčka. Zeptám se ho, jestli mi rozuměl. Pohne hlavou. To mi ale nestačí, takže ho nakopnu. Znova se ho zeptám, zda mi rozuměl. Teď zvedne hlavu a přísahá na Ježíše i Marii, že všemu rozumí a že se bude chovat úplně vzorně. Chvíli tam ještě zůstanu a zvažuju situaci, jako bych se potřeboval ujistit, jestli nejsem moc měkkej a důvěřivej. Pak zapalovač zippo položím vedle Bouchardovy fregaty, vyjdu na zahradu, podrážky bot si otřu o zažloutlou trávu, prázdný kanystry vrátím do kufru u auta, noťas strčím do kufříku. Pak autem vycouvám do ulice a co nejrychlejc přejedu rovnoběžnou ulicí až k silnici. 


Jorge Fernández Díaz – Dýka, překlad Denisa Škodová 

Nukleární duchové minulosti

Nádherná nezávislá artovka sleduje partu teenagerů, která se rozhodne přenocovat na ostrově Edwards Island, bývalé vojenské základně, na které je něco silně v nepořádku. A je jen na vás, jestli dokážete přežít noc. Celé se to dá mimochodem skutečně dohrát za jednu noc, ale netradiční zápletka, skvěle napsané dialogy a mráz v zádech zaručí, že vám ta noc uteče jako nic. 


Oxenfree PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Microsoft Windows, Android, Linux, Mac OS, iOS; 20 eur 

Romský fotograf Romů

Do devadesátých let 20. století byl Andrej Pešta (1921–2009) jediným známým romským fotografem v prostoru bývalého Československa. Jeho snímky přinášejí autentický pohled na život Romů v Československu převážně v období šedesátých až osmdesátých let 20. století. V brněnském Muzeu romské kultury, které vůbec stojí za návštěvu, se teď můžete podívat na kurátorský výběr fotografií z jeho pozůstalosti. Je to jiný pohled na Romy, než bývá zvykem. Je to pohled zevnitř.


Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty Muzeum romské kultury Brno, do 30. 9.  

Trapné rozkoše

Takže pozor, kdo pod pojmem tapas vidí pouhopouhý předkrm, tak nemusí číst dál. Tohle je o kultuře Pyrenejského poloostrova. O původu rozličných laskominek, které spojuje roztomilá velikost, se vedou spory, debaty a dost možná i války, někdo to má raději teplé, jiný studené, ale na lásce k pochutnání u skleničky vína nebo sherry se shodnou snad všichni. Ve Španělsku má každá hospoda ty „zaručeně pravé“, v Trapas baru v Brně nabízí různorodou selekci a sází na čerstvost a svěžest. Doporučujeme pulpo a la gallega, peprné albondigas nebo smažené rybí kuličky. Polední menu je samozřejmostí a rezervace nutností. Popularita podniku roste každým dnem.


Trapas Bar Moravské náměstí 13, Brno

Nejstylovější běhání rukama

Možná si pamatuje staré 3D Raymany, se kterými jste si na Playstationu dvojce užili hromady legrace. No, před pár lety vydal Ubisoft plošinovou hopsačku Rayman Origins a celkem nedávno Rayman Legends. Jsou to naprosto boží, rychlé, přísné, ale spravedlivé gamesy postavené na rychlém tempu, rytmizaci vašich pohybů a na tom, že budete levely opakovat tak dlouho, dokud nevyzobete každý bod a každou skrytou místnost za co možná nejkratší čas. A protože se Ubisoft snaží, aby ho všichni milovali, vydal zdarma pro telefony Rayman Adventures. Ta sice trpí veškerými neduhy free mobilních her, jako je sbírání energie a podobně, ale herně je to skoro stejně okouzlující zážitek jako u jeho áčkových bratříčků. Skvělá hudba, nádherné vizuály a geniální level design. Ideální na cesty. 


Rayman Adventures Android, iOS, zdarma 

Starý, ale tak dobrý

Fráze o starých dobrých časech, kdy byl svět ještě v pořádku, je otřepaná, jenže tady sedí. Nathaniel Rateliff je z Missouri. Jako dítě se naučil na bubny, pak na kytaru. V Denveru dělal misionáře, ale po otcově smrti se s Bohem rozloučil. Živil se rukama a zkoušel to marně s folkem. Pak se jednou probudil a rozhodl se, že tomu dá poslední šanci, ale jinak. S kamarádem Josephem Popem III dal dohromady The Night Sweats, pořádný ansámbl s dechovou sekcí. A začaly se dít věci. Přes nadšené recenze a show Jimmyho Fallona se jejich věhlas šířil. Věhlas kapely, která sice nepřináší nic nového, ale baví a hlavně naživo stojí za to. V jejím čele stojí podsaditý chlapík, který tančí jak uštknutý chřestýšem a nedá si pokoj, dokud všechny v sále nepoblázní. V březnu vydali novinku Tearing at the Seams, která debut ještě překonává. A v červenci na Colours vás do časů Otise Reddinga, Van Morrisona a Sama Cooka vezmou naživo.


Nathaniel Rateliff & The Night Sweats: Tearing at the Seams Stax Record, vyšlo 8. 3., živě 18. 7. na Colours of Ostrava 

AddThis
0 comments

Sporák

Tohle zelí je maso

Tentokrát jsme se nechali pozvat do česko-srbského ráje kulinářského umění. Láska k jídlu je u Rada a Tomáše vidět v každém koutě bytu. Dokonce i na záchodě. Tam si můžete číst recepty. Už jen sledovat tenhle pár vařit je zážitek. Hlad a chuť zabořit se vidličkou do srbské sarmy, zelných závitků s mletým masem, se zvyšuje s každým poodkrytím pokličky. Přípravu máte cobydup, na výsledek si ale chvíli musíte počkat – stojí to za to!

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+