Téma

Buzz a Neil

Jak to vlastně bylo s tou první cestou na Měsíc?
AddThis

Kdyby se mělo hlasovat o nejslavnější druhé místo, dalo by se vsadit na druhého člověka na Měsíci. Edwin Eugene Aldrin, kterého celý svět zná pod přezdívkou Buzz, přitom měl podle standardů vesmírných misí vystoupit jako pilot výsadkového modulu na Měsíc první. O důvodech, proč 21. července 1969 sestoupil místo něj po žebříku Neil Armstrong, se diskutuje dodnes.

Nejpravděpodobnější je, že šlo o rozhodnutí velení NASA. Dobře vědělo, že první muž na Měsíci bude po návratu zavalen pozorností. Proto zvolilo notoricky rezervovaného a skromného Armstronga. Ten svou roli odehrál výborně. Odrecitoval slavnou větu, objel celý svět, absolvoval všechny tiskové konference, rozdal rozhovory a pak se stáhl do ústraní. Osm let působil jako profesor na Univerzitě v Cincinnati, seděl v dozorčích radách několika korporací a nakonec se odstěhoval na farmu do Ohia, kde se uzavřel před okolním světem. Jeho uzavřenost se změnila v paranoiu poté, co jeho holič prodal za 3000 dolarů sběrateli pytlík jeho vlasů.

Osud Aldrina oproti tomu připomínal spíš život rockové hvězdy. Když opadlo nadšení kolem vesmírných hrdinů, US Air Force ho převelela na pozici vedoucího školy testovacích pilotů. Byl to trochu paradox, protože jako jediný člen posádky Aldrin nikdy jako testovací pilot nepůsobil. Po roce ze školy i z armády odešel, prošel si závislostí na alkoholu, rozpadem manželství, finančními problémy, těžkými depresemi a v jedné chvíli se dokonce musel živit jako dealer automobilů. Vesmírný kovboj se ale nakonec oklepal, vystřízlivěl, znovu se oženil a ujal se role ikony a neúnavného propagátora dobývání vesmíru. V roce 1985 nastoupil na Univerzitu v Severní Dakotě, kde spoluzaložil specializovaný obor vesmírného výzkumu a inženýrství. Je autorem několika bestsellerů, sám sebe hrál v Simpsonech, Futuramě, Big Bang Theory, 30 Rock a Transformerech. Ke 40. výročí přistání na Měsíci nahrál song Rocket Experience s Quincym Jonesem, Snoop Doggem a Talibem Kwelim. 

Buzz Aldrin se v rozhovorech netají tím, že ho titul „Druhý muž na Měsíci“ vždycky štval. I když se ho nikdy nezbaví, jedno lunární prvenství přece jen má. Je to první člověk, který se na Měsíci vymočil. 

Když Neil Armstrong zabořil nohu do měsíčního prachu a pronesl památný citát: „Malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo“, řekl něco, co se od prvního muže na Měsíci čekalo. Ačkoliv po návratu tvrdil, že ho věta napadla až na žebříku, jeho bratr nedávno prozradil, že ji Neil měl připravenou dávno před startem. První věta, která vyjadřuje pocit člověka stojícího na Měsíci, tedy zní: „Magnificent desolation!“ („Velkolepá pustina!“). Nezní sice tak vznešeně, ale je daleko upřímnější. Aldrin ji mohl pronést, protože nebyl svázán zodpovědností, která se pojí k člověku na prvním místě. Nemusel opěvovat úspěchy lidstva a mohl si dovolit vyjádřit zmatek nad tím, že nás ten obrovský skok přenesl na místo, které je sice krásné, ale zároveň mrtvé, plné prachu, kamení a obklopené hrozivým černým vesmírem. Pročež je naprosto fér, že se Rakeťák z Toy Story nejmenuje Neil, ale Buzz. 

P.S. Ten chlapík, co oba měsíční hrdiny jistil z obíhajícího velitelského modulu, aby se mohli vrátit zpátky na Zemi, se jmenuje Michael Collins. Je to fuk, my víme. 

AddThis
0 comments

Téma

Kdo je vlastně dvojka?

Na světě je spousta dvojic, u kterých není jasné, kdo je lepší. Udělali jsme si v redakci anketu a výsledek poznáte podle hvězdiček. Neberte na ně ale ohled a klidně se pohádejte sami.

Téma

Jedničky falešné jak pětník

Lidé se snaží být první, protože prvenství s sebou nese slávu. Občas se to ale dá zaonačit i tak, že první nejste, ale slávu shrábnete stejně.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+