Téma

Slavné dvojky

Hele ti druzí jsou náhodou taky zajímaví. Koukejte, třeba se přiučíte.

AddThis

Druhý nejúspěšnější Zlatý slavík

Daleko na druhém místě za božským Karlem je v počtu Slavíků Dalibor „Hurikán“ Janda, který Kájovi uzmul prvenství celkem třikrát v letech 1987–1989. V kategorii zpěvaček je dvojkou Hana Zagorová s devíti tituly. 

Druhý člověk, co zaběhl 100 m pod 10 sekund

Bob Hayes na OH 1964 prolomil hranici a na další stovku pod deset se čekalo 4 roky. Na Mistrovství USA 1968 zazářil Jim Hines. A protože po zavedení mechanického měření Hayes o čas přišel, je Hines vlastně první. 

 

Druhá nejvyšší hora na světě

K2 neboli Qogir. Tyčí se 8611 metrů nad mořem. Pokud bychom ale počítali i hory, které jsou zčásti pod mořem, vypadal by žebříček úplně jinak. Na prvním místě by třeba byla havajská sopka Mauna Kea. 

 

Druhý člověk, co přeplaval La Manche

Po slavném Matthewovi Webbovi se o přeplavání La Manche pokoušelo na 80 plavců. Doplaval až Bill Burgess. Do vody skočil v Doveru 6. září 1911 a za 22 hodin a 35 minut vylezl v Cap Gris Nez. Živil se mimochodem jako kovář.

Druhá expedice na Mt. Everestu

Po Hillarym a Tensingovi stanula na nejvyšší hoře světa švýcarská expedice. V květnu 1956 vystoupali na vrchol nejdříve Ernst Schmied a Juerg Marmet a o den později je vystřídali kolegové Dölf Reist a Hans-Rudolf von Gunten. 

Druhé nejhlubší místo na světě

Druhá největší hloubka prozkoumaná člověkem je příkop Tonga v jižním Pacifiku poblíž Fidji. Moře tu dosahuje hloubky 10 882 m.

Druhá nejvzácnější známka

První jsou asi Modrý a Červený Mauricius. Na druhém místě je pak pravděpodobně Tříšilinková Žlutá (The Treskilling Yellow). Je vzácná proto, že jde o chybný tisk – známka měla být původně modro-zelená. Soudí se, že dnes existuje pouze jediný exemplář. 

Druhé největší zvíře

Velryba japonská dorůstá délky až 15 metrů s vahou až 120 tun. Největší modrá velryba je ovšem až dvojnásobná a jde nejspíš o největšího živočicha, který kdy žil. Mezi suchozemskými tvory patří dvojka slonovi indickému, menšímu bratranci slona afrického. Pokud bychom brali slony jako jednu skupinu, pak by byl světová dvojka nosorožec severní bílý.  

Druhé nejrychlejší zvíře

Orel skalní. Ve střemhlavém letu dokáže svištět 240–320 km/h. Předčí ho jen sokol stěhovavý. Z ne-ptáků je druhý nejrychlejší tvor ryba plachetník, která plave rychlostí cca 110 km/h, tedy o 10 km/h méně, než pádí gepard.

druhá nejpublikovanější kniha

Za Biblí jsou v závěsu sebrané Citáty velkého Maa. Což je úctyhodný úspěch, protože Bible má přece jen pár set let publikační náskok. 

Druhý člověk, co sólo přeletěl oceán

V roce 1927 přeletěl Charles Lindbergh sólo oceán z New Yorku do Paříže a stal se celosvětovou celebritou. O totéž se pak pokoušela řada letců, ale uspěla až Amelia Earhartová. 

Druhá nejbližší hvězda

Alpha Centauri B, 4,4 světelné roky od nás. Ne, není to ta nejbližší. Ta se jmenuje Proxima Centauri. Ani to není Alpha Centauri. Tak se jmenuje ta třetí. 

AddThis
0 comments

Téma

Ti druzí

Ayrton Senna jednou prohlásil, že každý závod má jen dva výsledky. Buď jste první, anebo jste poražený. Druhé místo pro něj a pro spoustu dalších alfasamců neexistuje. Stříbrný medailista je prostě jen vedoucí pole lůzrů.

Téma

Kdo je vlastně dvojka?

Na světě je spousta dvojic, u kterých není jasné, kdo je lepší. Udělali jsme si v redakci anketu a výsledek poznáte podle hvězdiček. Neberte na ně ale ohled a klidně se pohádejte sami.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+