Zoom

Křtím tě jménem Ďábel

Novopečení rodiče v poporodní euforii nepatří k nejracionálnějším tvorům. Občas proto zapomenou, že jméno, které potomkovi uštědří, je na celý život. Naštěstí u nás máme slovutnou jazykozpytku Miloslavu Knappovou, která z pozice soudního znalce obzvlášť ujetá jména eliminuje. Na diskusních fórech jí za to nadávají, ale když se porozhlédnete po světě, zjistíte, že je to celkem běžná praxe.
AddThis

Asi jediná země, kde svého potomka můžete pojmenovat, jak chcete, jsou USA. A dokonce i tam několik států v extrémních případech zasahuje. Jako například když jeden milý taťka v New Jersey chtěl pojmenovat svá dvojčata Adolf Hitler a Aryan Nation (Árijský Národ). 

Francouzská Nutella

Francouzi si na svém jazyku zakládají a jména hlídají. Až do roku 1993 platila velmi přísná pravidla, která se datují od Napoleona a která umožňovala odmítnout zapsat dětské jméno jen kvůli tomu, že nesouzní s francouzskými tradicemi. Dnes už jsou regule poněkud volnější, ale přesto se před třemi lety postavili úředníci rozhodnutí rodičů, kteří chtěli pojmenovat dceru Nutella. Když matrikářka odmítla jméno zapsat, zažalovali ji a argumentovali, že jejich dcerka je přece zrovna tak slaďoučká. Soudce jim to naštěstí zatrhnul s tím, že by dítě bylo terčem posměchu, a přesvědčil je, aby ji radši pojmenovali Ella. Mezi další zamítnutá jména patří třeba Prince William, Mini Cooper nebo Manhattan.

Japonský Ďábel

V Japonsku berou pojmenovávání dětí velmi vážně a případ japonských rodičů, kteří svému synkovi vybrali jméno Ďábel, se v roce 1994 dostal až na pořad jednání vlády premiéra Morihiro Hosokawy. Otec své rozhodnutí hájil tím, že jeho syn je výjimečný a že chce, aby měl i výjimečné jméno. Způsobil tím skoro vládní krizi, ve které ministr spravedlnosti tvrdil, že rodiče mají mít právo pojmenovat své dítě, jak chtějí, zatímco ministr vnitra mu oponoval, že je to děsné jméno a mělo by se zakázat. K čemuž nakonec došlo a jméno Akuma je v Japonsku nezákonné. Tatíkovi to sice zkazilo náladu, ale těšil se, až bude mít druhého syna, kterého pojmenuje Císař.

Novozélandský Šéf Maximus

Přísné regule pojmenovávání dětí má Nový Zéland. Rodiče musí jména nechávat posvětit úřady, a když vyberou nějaké potrhlé, úředníci ho zakážou, a navíc ho přidají do seznamu nevhodných jmen. Z něj se můžete dočíst, že během uplynulých patnácti let chtělo dvanáct rodičů pojmenovat své dítko Lucifer a dva Messiah (Spasitel). Neprošla ani jména Šéf Maximus, Justice (Spravedlnost) a King (Král), což se může zdát přísné, ani Mafia No Fear a Anal, což se zdá velmi rozumné. V roce 2013 do seznamu dokonce přibylo interpunkční znaménko, když jistý rodičovský pár chtěl dát svému synovi jméno „.“. 

Jednu dobu prý bylo v Malajsii velmi moderní nechat se přejmenovat na Mitsubishi nebo Lexus

Mexický Robocop

Podobný seznam trhlých uplatňuje i mexický stát Sonora. Naštěstí, protože uchránil děti před jmény jako Facebook, Batman, Escroto (Šourek), Circuncisión (Obřízka) nebo US Navy. Bohužel byl seznam zaveden až poté, co nějaký matrikář zapsal do rodného listu jméno Robocop.

Norský Most

Možná vás napadá otázka „A co by se stalo, kdyby se rodiče na úřady vykašlali?“ Odpověď je, že by mohli jít za katr. Jako jistá duchovně založená Norka, která své dceři dala jméno Gesher, což v hebrejštině znamená „most“. Jelikož jméno nenajdete v norském seznamu schválených jmen, dostal se případ k soudu, u kterého se maminka hájila, že neměla na výběr, protože k tomu dostala příkaz ve snu. Dostala pokutu, kterou na protest odmítla zaplatit, načež putovala do vězení. Norsko má v oblasti jmen dalších pár kuriozit. Například nesmíte svému dítěti dát křestní jméno, které je obvykle používáno jako příjmení. A pokud si chcete změnit příjmení na nějaké neobvyklé, které má méně než 200 lidí, musíte každého z nich požádat o svolení. 

Německý Osama bin Laden

Německo je v případě jmen poměrně benevolentní. Musí být jasně rozpoznatelné pohlaví dítěte a jméno nesmí zavdávat důvod k posměchu nebo nenávisti. Jména posuzuje matriční úřad Standesamt podle manuálu německých křestních jmen, případně je konzultuje se zahraničními ambasádami. Proti rozhodnutí se mohou rodiče odvolat, ale za každé řízení se platí. Nedávno tu například úředníci zakázali turecké rodině pojmenovat syna Osama Bin Laden. Legolas ale prošel. 

Švédský BRFXXCCXXMNPCCCCLLLMMNPRXVCLMNCKSSQLBB11116

Přísné a zajímavé regule platí ve Švédsku, kde nad nimi dohlíží daňový úřad. Jméno nesmí zavdávat důvod k posměchu nebo nepříjemným situacím a jména jako Metallica, Ikea nebo Veranda jsou šmahem zamítnuta. Úředníci ale také hlídají, aby plebejští rodiče nedávali potomkům jména běžná ve šlechtických rodech. Na druhou stranu můžete mít křestních jmen více, ale pokud si ho budete chtít změnit, musíte si aspoň jedno nechat. Změna je navíc povolena jen jednou, kdybyste ovšem trvali na svém, můžete se obrátit na švédský patentní a registrační úřad. S tím se nedávno utkal jeden rodičovský pár, který na protest proti pravidlům hodlal pojmenovat svého syna „BRFXXCCXXMNPCCCCLLLMMNPRXVCLMNCKSSQLBB11116“ a vysvětloval, že se vyslovuje „Albín“. Když rodiče  ve sporu neuspěli, chtěli syna pojmenovat „A“ s tím, že se to také vyslovuje „Albín“. I to bylo zamítnuto. 

Islandská Harriet

Island jde v regulaci dětských jmen ještě o něco dál. Rodiče je smí vybírat pouze z Národního registru sestaveného v roce 1996 za účelem ochrany jazyka. Registr obsahuje 1853 ženských a 1712 chlapeckých jmen, pokud se rodičům žádné nelíbí, musí si svou volbu nechat schválit – za poplatek. Kritéria jsou přísná. Kromě toho, že jméno nesmí zavdávat možnost k posměchu nebo šikaně, musí také obsahovat jen písmena islandské abecedy a musí být v islandštině srozumitelné a skloňovatelné. V jednom případě například úřady zamítly obnovit pas dětem islandsko-britského páru, protože jména Harriet a Duncan se do těchto kritérií nevešla. Harriet se nedá v islandštině skloňovat a Duncan zase obsahuje písmenko „c“, které ve zdejší abecedě chybí. Úřad nakonec nové pasy vydal, ale místo jmen v nich bylo zapsáno pouze „chlapec“ a „dívka“. 

Malajský Smrdohlav

K regulaci jmen před pár lety přistoupila i Malajsie, ne ovšem kvůli trhlým rodičovským nápadům, ale kvůli módě nechávat si v dospělosti měnit jméno. Na seznamu zapovězených jmen se postupně ocitl například Chow Tow (Smrdohlav), Sor Chai (Magor) a Woti (Prcal). Zakázaná jsou také jména obsahující čísla nebo komerční značky. Jednu dobu prý bylo v Malajsii velmi moderní nechat se přejmenovat na Mitsubishi nebo Lexus. 

A nakonec arabská Linda 

Existují i státy, ve kterých se dětská jména musí řídit oficiální ideologií. Například v Saudské Arábii nemohou dát rodiče dceři jméno Linda, protože je příliš „západní“. A v Maroku sice potkáte spoustu dívek jménem Sara, ale žádnou Sarah – protože jde o zakázanou hebrejskou variantu. Se jmény je prostě potíž, takže můžeme být ještě rádi za naši paní Knappovou.

AddThis
0 comments

Reportáž

Mrkání zakázáno!

3, 2, 1… zápas začal. Držel jsem víčka zoufale od sebe, procházel hrůzným peklem, ronil krev, pot i slzy a… po 21 vteřinách jsem mrknul. S posměchem opouštím kolbiště hned v prvním kole. Do světového rekordu 1 hodina a 58 minut bez mrknutí mi na Mistrovství světa v zírání přeci jen pár chvil zbývalo.

Fenomén

Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

Na YouTube existuje speciální disciplína nazvaná „trailer reactions“. Spočívá v tom, že si uživatelé pustí trailer na dlouho očekávaný biják a natáčí se, jak roní slzy, jásají a upadají do vzrušených mdlob. Legrační je, že filmy samotné takto nadšené reakce často nesklidí. Na tom ale nesejde. Žijeme totiž v době, kdy o úspěchu a tržbách filmu rozhoduje právě veličenstvo trailer.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
Google+