Téma

Dobrovolní i někdo jinej

Hasiči nejsou jediní, kteří zdarma a dobrovolně bdí nad bezpečností a životy svých blízkých. Podobných altruistů u nás působí spousta. Jenom nemají ty hasičárny, tak se o nich tolik neví.

AddThis

Vedle dobrovolných psovodů nesmíme zapomenout na (částečně) dobrovolné psy!

Psovodi

Dobrovolní záchranáři se speciálně vycvičenými psy vyhledávají a zachraňují oběti nehod, katastrof a trestných činů v terénu, zavalené sutinami, lavinami, ve vodě i pod ledem. Pozor – psovod záchranář není každý pejskař, který na cvičáku trénuje hledání ztracených osob. Atestace a seznamy psovodů zajišťuje ministerstvo vnitra a v současnosti máme špičkových psovodů jen kolem padesáti. Působí u nás ale i mezinárodně atestovaná pohotovostní jednotka, která je vysílána na největší záchranné akce do zahraničí. Mezinárodní zkoušky jsou obrovsky náročné. Probíhají v extrémních podmínkách a terénu, kam si psovod musí sám donést kompletní výbavu a přečkat několik dní a nocí odkázaný sám na sebe a svého psa. 

Dobrovolná záchranná služba

Skupiny speciálně vyškolených dobrovolníků, kteří pomáhají v případě povodní, sesuvů a propadů půdy, silného větru, požárů, technologických havárií, dopravních nehod, biologických ohrožení a dalších neštěstí. Stejně jako dobrovolní hasiči doplňují profesionály Integrovaného záchranného systému.

Červený kříž

Občanské sdružení fungující v rámci mezinárodního Červeného kříže zaneseného v Ženevských úmluvách. Má 73 oblastních spolků a místních skupin, které zajišťují první pomoc na společenských akcích, organizují dárcovství krve, zastřešují pátrací službu, humanitární pomoc, chráněná obydlí, péči o zdravotně postižené děti a seniory, ale také vysílají jednotky dobrovolníků pro poskytování první pomoci v případě katastrof a mimořádných událostí.

Horská služba

Na každého z asi stovky profesionálních členů horské služby u nás připadají tři strážci hor, kteří záchranářské práce provozují zdarma jako dobrovolníci. Než se jím stanete, musíte si nechat schválit okrsek (horská služba přijímá pouze lidi, kteří v horách skutečně žijí), dva roky působíte jako čekatel a pak až absolvujete letní a zimní záchranářskou školu. Místo platu dostanete oblečení, lyže, pásy a věci na lezení.

Vodní záchranná služba

Speciální skupina dobrovolníků působící v rámci Červeného kříže. V letních měsících poskytuje nonstop dozor a záchranářské práce v rekreačních oblastech u velkých vodních ploch (Lipno, Orlík, Slapy, Hracholusky, Dalešice atd.). Letos mimochodem oslavili půlstoletí od založení.

First responder

Nedávno zavedená služba navázaná na mobilní aplikaci monitorující stav seniorů a pacientů se srdečním postižením. V případě srdeční příhody aplikace automaticky vyhledá nejbližší zaregistrované dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci a automaticky je naviguje k pacientovi. Zároveň aplikace volá profesionální záchrannou službu. 

AddThis
0 comments

Téma

Jde o to, kolik má sbor peněz

Martin Studený původně chtěl hasiče jen fotit. Nakonec ho ale chytli tak, že se stal jedním z nich. A jeho fotky najdete v tomhle tématu.

Téma

Co jste hasiči, co jste dělali?

Jak si na sebe hasiči vydělávali?

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+