Téma

Dobrovolní i někdo jinej

Hasiči nejsou jediní, kteří zdarma a dobrovolně bdí nad bezpečností a životy svých blízkých. Podobných altruistů u nás působí spousta. Jenom nemají ty hasičárny, tak se o nich tolik neví.

AddThis

Vedle dobrovolných psovodů nesmíme zapomenout na (částečně) dobrovolné psy!

Psovodi

Dobrovolní záchranáři se speciálně vycvičenými psy vyhledávají a zachraňují oběti nehod, katastrof a trestných činů v terénu, zavalené sutinami, lavinami, ve vodě i pod ledem. Pozor – psovod záchranář není každý pejskař, který na cvičáku trénuje hledání ztracených osob. Atestace a seznamy psovodů zajišťuje ministerstvo vnitra a v současnosti máme špičkových psovodů jen kolem padesáti. Působí u nás ale i mezinárodně atestovaná pohotovostní jednotka, která je vysílána na největší záchranné akce do zahraničí. Mezinárodní zkoušky jsou obrovsky náročné. Probíhají v extrémních podmínkách a terénu, kam si psovod musí sám donést kompletní výbavu a přečkat několik dní a nocí odkázaný sám na sebe a svého psa. 

Dobrovolná záchranná služba

Skupiny speciálně vyškolených dobrovolníků, kteří pomáhají v případě povodní, sesuvů a propadů půdy, silného větru, požárů, technologických havárií, dopravních nehod, biologických ohrožení a dalších neštěstí. Stejně jako dobrovolní hasiči doplňují profesionály Integrovaného záchranného systému.

Červený kříž

Občanské sdružení fungující v rámci mezinárodního Červeného kříže zaneseného v Ženevských úmluvách. Má 73 oblastních spolků a místních skupin, které zajišťují první pomoc na společenských akcích, organizují dárcovství krve, zastřešují pátrací službu, humanitární pomoc, chráněná obydlí, péči o zdravotně postižené děti a seniory, ale také vysílají jednotky dobrovolníků pro poskytování první pomoci v případě katastrof a mimořádných událostí.

Horská služba

Na každého z asi stovky profesionálních členů horské služby u nás připadají tři strážci hor, kteří záchranářské práce provozují zdarma jako dobrovolníci. Než se jím stanete, musíte si nechat schválit okrsek (horská služba přijímá pouze lidi, kteří v horách skutečně žijí), dva roky působíte jako čekatel a pak až absolvujete letní a zimní záchranářskou školu. Místo platu dostanete oblečení, lyže, pásy a věci na lezení.

Vodní záchranná služba

Speciální skupina dobrovolníků působící v rámci Červeného kříže. V letních měsících poskytuje nonstop dozor a záchranářské práce v rekreačních oblastech u velkých vodních ploch (Lipno, Orlík, Slapy, Hracholusky, Dalešice atd.). Letos mimochodem oslavili půlstoletí od založení.

First responder

Nedávno zavedená služba navázaná na mobilní aplikaci monitorující stav seniorů a pacientů se srdečním postižením. V případě srdeční příhody aplikace automaticky vyhledá nejbližší zaregistrované dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci a automaticky je naviguje k pacientovi. Zároveň aplikace volá profesionální záchrannou službu. 

AddThis
0 comments

Téma

Jde o to, kolik má sbor peněz

Martin Studený původně chtěl hasiče jen fotit. Nakonec ho ale chytli tak, že se stal jedním z nich. A jeho fotky najdete v tomhle tématu.

Téma

Co jste hasiči, co jste dělali?

Jak si na sebe hasiči vydělávali?

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+