Téma

Jde o to, kolik má sbor peněz

Martin Studený původně chtěl hasiče jen fotit. Nakonec ho ale chytli tak, že se stal jedním z nich. A jeho fotky najdete v tomhle tématu.
AddThis

Proč fotíte hasiče? Kvůli tomu kouři a vodě? 
Pocházím z vesnice a chtěl jsem dokumentovat místní život. Tak jsem začal fotit hasiče, protože ti jsou u nás jeden z mála funkčních spolků, které pořádají různé plesy a zábavy.

Jakože na vesnicích kromě hasičů skoro žádný jiný spolek není? 
Nechtěl bych, aby to vyznělo, že vesnici tím pádem něco chybí. Hasiči opravdu zastanou spoustu práce, od samotné požární ochrany přes vedení klubů pro mládež, pořádání kulturních akcí až třeba po catering. 

Catering? Vážně? 
No jasně. U nás se třeba pořádají gulášové slavnosti a my na akci zajišťujeme jídlo a pití. Když v obci dobře fungují hasiči, tak se k nim může přidat kdokoliv a najde uplatnění. V našem sboru například působí najednou tři generace jedné rodiny. Nejstaršímu je přes šedesát, nejmladšímu šest a už je členem dětského hasičského sportovního klubu. 
6_2018_CILICHILI_Tema_Kdo-chce-hasit-musi-horet_15B.psd

Proč jste se k nim přidal vy? 
Já jsem si u nich tenkrát našel přítelkyni, a jelikož hasiči tráví spoustu času společně, tak jsem ho s nimi trávil i já. Nakonec se mi to prostředí zalíbilo. Pořád se u nich něco děje, a navíc je to propojené s pomocí ostatním. 

Většina z nich ale nikdy k požáru nevyjede, protože nejsou v zásahových jednotkách… 
Je fakt, že hasiči fungují v takových dvou vrstvách. Jedni opravdu jezdí k požárům, autonehodám, drží služby a podobně. No a druhá vrstva se zabývá sportem a organizuje v obci akce. Není to ale tak, že by působily nějak odděleně. V obou skupinách jsou stejní lidé, jen někteří dělají navíc i tu zásahovou činnost. 

Máte ve sboru nějaké rituály? Legendy? 
Legenda mě žádná nenapadá, ale když přijmeme nového člena, tak ho na první soutěži, které se účastní, hodíme do kádě. To je dlouhá tradice, která se v poslední době upravila tak, že si dotyčný smí vyndat z kapsy telefon. 

Jsou mezi jednotlivými sbory rozdíly, nebo jsou hasiči víceméně stejní? 
Rozdíly vyplývají z toho, kolik má sbor na činnost peněz. Rozpočet odráží, jak si obec hasičů váží a je ochotná je podporovat. Když podpora od obce chybí, tak to může znamenat pro hasiče konec. Vím o pár vesnicích v okolí, kde u hasičů působí už jen pár chlapů, kterým táhne na šedesát, a nemají, komu by činnost předali. A jakmile se přeruší tradice, tak se už jen těžko navazuje.

AddThis
0 comments

Téma

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

Téma

Dobrovolní i někdo jinej

Hasiči nejsou jediní, kteří zdarma a dobrovolně bdí nad bezpečností a životy svých blízkých. Podobných altruistů u nás působí spousta. Jenom nemají ty hasičárny, tak se o nich tolik neví.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+