Téma

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.
AddThis
  • Foto:: Martin Studený, Michael Kratochvíl, Profimedia

Fakta:

 

358324

je u nás dobrovolných hasičů


16076

krát vyjeli loni k požáru


30,7%

požárů zvládnou dobrovolní hasiči


2430

zažijí za rok planých poplachů


30 000

k tomu uspořádají kulturních akcí

Ve Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je u nás registrovaných zhruba 350 tisíc lidí. Asi 70 tisíc z nich patří do elitních výjezdových jednotek, které vyráží do boje s jakýmkoliv živlem, který na nás příroda vrhne. Abyste se v tom vyznali: Dobrovolným hasičem se může stát v podstatě každý a ve sborech najdete členy od pěti do devadesáti let. Zásahů se ale zúčastňují jen vybraní, proškolení a vycvičení členové, kteří tvoří Jednotky sboru dobrovolných hasičů. Přízvisko „dobrovolní“ tedy neznamená, že se jedná o nadšené amatéry, kteří se při zásazích pletou profíkům pod nohy. Naopak – na spolupráci profesionálů s dobrovolníky stojí celá strategie našeho záchranného systému. 

Jako hasič jste součástí organizace s ohromnou tradicí. A víte, že jednou, až budete mrtví, si takhle vaše pravnoučata budou prohlížet i vaše fotky. Jako hasič jste součástí organizace s ohromnou tradicí. A víte, že jednou, až budete mrtví, si takhle vaše pravnoučata budou prohlížet i vaše fotky. Foto: Martin Studený

Každý rok řeší dobrovolní hasiči asi třetinu všech zásahů, fungují jako posily na náročných akcích, a pokud z nějaké stanice profesionálů vyjede veškerá technika i lidé, nastoupí na ni zálohy z dobrovolnických jednotek. V podstatě jediný pořádný rozdíl mezi hasičem profesionálním a dobrovolným je, že dobrovolníci bojují proti živlům zdarma, chodí normálně do práce a služby drží ve volném čase. 
Představte si, že si kromě normálního pracovního zápřahu přidáte noční pohotovost od šesti večer do pěti ráno, o víkendech držíte denní služby a jste pořád v pohotovosti na mobilu. K tomu se musíte vzdělávat, školit, trénovat, starat se o výstroj a výzbroj a taky zvládat administrativu. Psát zprávy z každé události, na kterou byl vyhlášen poplach, vykazovat pravidelné kontroly hadic, lan, aut, čerpadel, žebříků a dalšího hasičského vercajku. Za to všechno nemáte ani korunu. Při téhle představě je celkem zázrak, že se do podobné řehole vůbec někdo pustí. Zázraky se ale evidentně dějí a hasičům u nás nejenže vymření nehrozí, ale dokonce jsou spolu s včelaři asi jediným zájmovým sdružením, kterému roste členská základna. 
Možná se ptáte, co přesně dělají ty čtyři pětiny dobrovolných hasičů, které nejsou členy výjezdových jednotek. Správně byste se ale měli ptát, co nedělají. Kromě toho, že pomáhají všude, kde je potřeba, na jejich činnosti doslova stojí společenský život v malých městech a vesnicích. 

AddThis
0 comments

Téma

Stříkačky ve světě

Za velkou louží i za humny se hasiči dost liší. Koukněte jak.

Téma

Jde o to, kolik má sbor peněz

Martin Studený původně chtěl hasiče jen fotit. Nakonec ho ale chytli tak, že se stal jedním z nich. A jeho fotky najdete v tomhle tématu.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+