Téma

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

AddThis

Běh na 100 m s překážkami

Počkejte na startovní výstřel. Vyběhněte a přeskočte dvoumetrovou zeď. Hned jak dopadnete na druhé straně, bafněte dvě smotané hadice a vyleťte na kladinu. Rozmotejte hadice a vrhněte se obřím skokem k rozdělovači. Ještě v letu spojte dva konce hadice do sebe, jeden konec vzniklé dlouhatánské hadice bleskurychle napojte na rozdělovač, na druhý připojte proudnici, která byla až doteď vetknutá za vaším pasem, a vrhněte se do cíle. A modlete se, aby všechno zůstalo držet pohromadě. 


» Rekord: 14,81 s

Výstup do čtvrtého podlaží věže

Čtyřpodlažní věž vypadá jako průčelí domu sbouchaného z prken. Na průčelí jsou tři okna, první ve výšce 4,25 m, další jsou vždy o 3,3 m výše. Po startovním výstřelu vyrazte a nezapomeňte s sebou žebřík, který váží cca 9 kg a na konci má háky. Přeběhněte vzdálenost 32,25 m, zavěste žebřík na první parapet a vyšplhejte po něm vzhůru. Pak si sedněte do okna, žebřík vyhákněte, pověste ho na okno o patro výš a celý postup opakujte, dokud se nedostanete do čtvrtého patra, kde je cíl. 


» Rekord: 13,25 s

Štafeta na 4 × 100 m s překážkami 

Na stometrové trati se vystřídají čtyři běžci, kteří si předávají proudnici. První z vás po výstřelu vyrazí s žebříkem v ruce vpřed, zabodne ho do země a přeběhne s jeho pomocí přes 2,5m vysoký a 5m dlouhý domeček. Předá proudnici druhému, který přeskočí dvoumetrovou stěnu a předá třetímu. Ten bafne smotané hadice a přeletí kladinu, hadice rozmotá, spojí, napojí jeden konec na rozdělovač, na druhý napojí proudnici, ale hned ji zase vypojí, protože s ní ještě poběží čtvrtý. Závěrečný úsek je nejtěžší, protože se běží v těžkém nehořlavém mundúru, ale zase si běžec užije největší legraci, protože uprostřed svého úseku má hasičský přístroj, kterým v běhu uhasí vatru planoucího benzínu. 


» Rekord: 53,36 s

Požární útok

Vaše sedmičlenné družstvo si na základnu připraví sací koš, 2 supertlusté hadice-savice, 3 tlusté hadice béčka, čtyři tenké hadice céčka, rozdělovač a 2 proudnice. Po výstřelu dva útočníci spojí savice, napojí sací koš a vrhnou se s tím vším do vodní nádrže. Dělají to proto, aby přivedli vodu do motorové stříkačky. Mezitím další členové popadnou ostatní vercajk a kmitají k 95 metrů vzdáleným terčům. Během cesty vše pospojují, na béčka nasadí rozdělovač, na něj napojí céčka, na ta zas proudnice a snaží se, aby vše drželo, protože v tu chvíli už vedením jede strašným tlakem voda. Pak už stačí jen nastříkat dostatečné množství do dvou terčů a máte vyhráno. Teda když se nic nerozpojí a ohromný proud nepodrazí nohy všem kolem. 


» Rekord: 20,83 s

AddThis
0 comments

Téma

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.

Čumenda

Svatý žbluňk

Z českých a moravských kostelů jsme zvyklí, že kněz při křtu pokropí nového křesťánka vodou z minidžbánku. Jde to ale i jinak. Řada menších církví dospělé katechumeny vykoupe celé. Maďarskou fotografku Boglárku Évu Zelleiovou fascinuje podoba nádrží a bazénů, které se k tomu používají. Většinou mají tak nějak odkazovat k Bibli, zároveň ale úžasně ilustrují dnešek.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+