Téma

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

AddThis

Běh na 100 m s překážkami

Počkejte na startovní výstřel. Vyběhněte a přeskočte dvoumetrovou zeď. Hned jak dopadnete na druhé straně, bafněte dvě smotané hadice a vyleťte na kladinu. Rozmotejte hadice a vrhněte se obřím skokem k rozdělovači. Ještě v letu spojte dva konce hadice do sebe, jeden konec vzniklé dlouhatánské hadice bleskurychle napojte na rozdělovač, na druhý připojte proudnici, která byla až doteď vetknutá za vaším pasem, a vrhněte se do cíle. A modlete se, aby všechno zůstalo držet pohromadě. 


» Rekord: 14,81 s

Výstup do čtvrtého podlaží věže

Čtyřpodlažní věž vypadá jako průčelí domu sbouchaného z prken. Na průčelí jsou tři okna, první ve výšce 4,25 m, další jsou vždy o 3,3 m výše. Po startovním výstřelu vyrazte a nezapomeňte s sebou žebřík, který váží cca 9 kg a na konci má háky. Přeběhněte vzdálenost 32,25 m, zavěste žebřík na první parapet a vyšplhejte po něm vzhůru. Pak si sedněte do okna, žebřík vyhákněte, pověste ho na okno o patro výš a celý postup opakujte, dokud se nedostanete do čtvrtého patra, kde je cíl. 


» Rekord: 13,25 s

Štafeta na 4 × 100 m s překážkami 

Na stometrové trati se vystřídají čtyři běžci, kteří si předávají proudnici. První z vás po výstřelu vyrazí s žebříkem v ruce vpřed, zabodne ho do země a přeběhne s jeho pomocí přes 2,5m vysoký a 5m dlouhý domeček. Předá proudnici druhému, který přeskočí dvoumetrovou stěnu a předá třetímu. Ten bafne smotané hadice a přeletí kladinu, hadice rozmotá, spojí, napojí jeden konec na rozdělovač, na druhý napojí proudnici, ale hned ji zase vypojí, protože s ní ještě poběží čtvrtý. Závěrečný úsek je nejtěžší, protože se běží v těžkém nehořlavém mundúru, ale zase si běžec užije největší legraci, protože uprostřed svého úseku má hasičský přístroj, kterým v běhu uhasí vatru planoucího benzínu. 


» Rekord: 53,36 s

Požární útok

Vaše sedmičlenné družstvo si na základnu připraví sací koš, 2 supertlusté hadice-savice, 3 tlusté hadice béčka, čtyři tenké hadice céčka, rozdělovač a 2 proudnice. Po výstřelu dva útočníci spojí savice, napojí sací koš a vrhnou se s tím vším do vodní nádrže. Dělají to proto, aby přivedli vodu do motorové stříkačky. Mezitím další členové popadnou ostatní vercajk a kmitají k 95 metrů vzdáleným terčům. Během cesty vše pospojují, na béčka nasadí rozdělovač, na něj napojí céčka, na ta zas proudnice a snaží se, aby vše drželo, protože v tu chvíli už vedením jede strašným tlakem voda. Pak už stačí jen nastříkat dostatečné množství do dvou terčů a máte vyhráno. Teda když se nic nerozpojí a ohromný proud nepodrazí nohy všem kolem. 


» Rekord: 20,83 s

AddThis
0 comments

Téma

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.

Čumenda

Svatý žbluňk

Z českých a moravských kostelů jsme zvyklí, že kněz při křtu pokropí nového křesťánka vodou z minidžbánku. Jde to ale i jinak. Řada menších církví dospělé katechumeny vykoupe celé. Maďarskou fotografku Boglárku Évu Zelleiovou fascinuje podoba nádrží a bazénů, které se k tomu používají. Většinou mají tak nějak odkazovat k Bibli, zároveň ale úžasně ilustrují dnešek.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+