Téma

Stříkačky ve světě

Za velkou louží i za humny se hasiči dost liší. Koukněte jak.

AddThis

Japonsko

Aktivní sbor dobrovolných hasičů má skoro každá japonská obec či město. Historie sborů „shobodan“ sahá až do 17. století. Stejně jako čeští hasiči kromě požární ochrany organizují společenské akce, pomáhají seniorům a podobně. 

Austrálie, Finsko, Kanada

Kvůli velké rozloze a řídké osídlenosti mají australští dobrovolníci na starosti víc hašení než jinde. Například v Novém Jižním Walesu zasahují dobrovolníci až v 90 % případů. Podobně jsou na tom třeba Finsko nebo Kanada.

Německo a Rakousko

V německy mluvících zemích mají dobrovolní hasiči tradičně silnou základnu. Profesionální hasiči působí zpravidla jen ve velkých městech. Činnost dobrovolných hasičů je podporovaná státem, jejich zaměstnavatelé mají úlevy na daních, ale musí uvolnit člena jednotky k zásahu. 

 

Chile

Tato jihoamerická země je jediná na světě, která nemá profesionální hasičský sbor a všechny zásahy provádí dobrovolníci. Za své služby nepobírají plat, mají pouze daňové úlevy a nejkůlovější jméno na světě: Junta Nacional de Bombero. 

Velká Británie

Až do roku 1968 zde fungovala velká organizace dobrovolných hasičů Auxiliary Fire Service. Kvůli problémům s financováním a výcvikem byla v roce 1968 rozpuštěna. 

USA

Skoro 70 % všech hasičů v USA je dobrovolných, i když někteří za svou službu pobírají finanční náhrady nebo výhody, jako je zdravotní pojištění a podobně. 

AddThis
0 comments

Téma

Co všechno dělaj, když nehasí

Jestli máte pocit, že hasiči jen tak posedávají ve zbrojnici a občas někam vyjedou cáknout nebo sundat ze stromu kotě, tak se hrozně pletete. Každý hasič, včetně členů výjezdových družstev dobrovolníků, musí zvládat věci, jako jsou:

Téma

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+