|

PDF

OBSAH

ROZJEZD

TÉMA

  ČTENÍ

    

   Téma

   Čeští poutníci

   Chodili, a nejen proto je známe. Slavní chodci jsou důkazem toho, že pěškobus probouzí kreativitu.

   AddThis

   Ladislav Zibura

   Korunní princ českých chodců (ne protože by byl urozený, ale protože tak vypadá a říká se mu Princ Ládík). Své putování začal stylově poutí do Santiaga, došel ale také pěšky z Budějovic do Říma, z Bulharska do Jeruzaléma, podnikl dlouhé treky po Nepálu, Číně, Gruzii a Arménii. O zážitcích z cest pořádá besedy a přednášky a napsal už o nich tři knihy: 40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii.

   Karel Hynek Mácha

   Český romantik rád cestoval, ale jelikož neměl peněz nazbyt, putoval většinou pěšky. Chodil za každého počasí, celý rok přespával venku, na hradech a zříceninách, pod širým nebem nebo na seně. Česko prochodil doslova křížem krážem. S oblibou cestoval po hradech a zámcích, podle záznamů v denících jich navštívil přes 90 a pravděpodobně jich bylo daleko víc. Vydával se i za hranice, s kamarádem Antonínem Strobachem došli pěšky přes Rakousko až do Benátek a Terstu. Denně našlapali běžně přes 50 kilometrů.

   František Lízna

   Jezuitský kněz, signatář Charty 77 a politický vězeň. Po revoluci sloužil hlavně v léčebnách a věznicích s nejtvrdším režimem, na své faře se stará o lidi bez domova a propuštěné vězně. Po návratu z poutě do Santiaga mu lékaři diagnostikovali neoperovatelný zhoubný nádor, ale přesto se vydal na další cesty. Přešel pěšky Evropu od Atlantiku až k Černému moři, došel do Říma a na Ukrajinu a celkově ušel přes 7000 km. Navzdory všem prognózám se svou nemocí úspěšně bojuje.

   AddThis
   0 comments

   Podobné články: Téma

   2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

   Divná řemesla

   Až se všichni vrhnou na řemeslo, nastane velká konkurence. Můžete se jí vyhnout, když se dáte na řemeslo, které nikdo dělat nebude. Tady máte pár tipů:

   2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

   Když vidím Cestu do hlubin študákovy duše, tak těm kantorům skoro závidím

   Radomíra Divíšková má s učitelskou a ředitelskou rolí dlouhou zkušenost, a tím pádem i přehled o tom, jak se vztah rodičů a školy mění. Stručně řečeno: mění se hodně.

   2018 | 8 | Chodiči

   Proč šlapete?

   Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.
   Google+