|

PDF

OBSAH

ROZJEZD

TÉMA

  ČTENÍ

    

   Téma

   Chůze jako umění

   Že lze použít chůzi jako prostředek uměleckého vyjádření, dokázali Monty Pythoni v legendárním skeči Ministerstvo švihlé chůze. Umělců-chodců ale v historii umění najdeme daleko víc.

   AddThis

   František Skála

   Když byl František Skála pozván v roce 1993 na benátské bienále, rozhodl se, že na výstavě nepředstaví hotové dílo, ale že ho vytvoří (doslova) cestou. Už 2. května se proto vydal z Prahy přes Šumavu, Rakousko a Alpy a po 850 km dlouhé cestě došel 1. června do Benátek. Jeho výstava sestávala z ilustrovaných deníků, které po cestě psal, a z miniaturních sošek vyrobených z různých materiálů sesbíraných cestou.

   Jaroslav Anděl

   Jaroslav Anděl je fotograf, historik umění, konceptuální umělec a zanícený chodec. V sedmdesátých letech se rozhodl propojit všechny své záliby a vydal se na pěší túru podle záznamů v denících Karla Hynka Máchy, které ho vedly z Prahy na Bezděz a přes Český ráj až do Krkonoš. Cyklus dokumentárních fotografií „Cestou s Karlem Hynkem Máchou“ byl dlouho nejdelším chodeckým uměleckým dílem u nás.

   Francis Alÿs

   Fotograf a konceptuální umělec, který používá chůzi jako prostředek svých performancí. V sérii The Collector například procházel Mexico City s vozíčkem, na kterém vezl silný magnet a samovolně jím přitahoval kovové harampádí. V projektu Green Line zase prošel po celé imaginární hranici Izraele a Palestiny, které se říká Zelená linie, a kapal za sebou pramínek zelené barvy.

   Marina Abramović & Uwe Laysiepen 

   Marina a Uwe (známý jako Ulay) jsou oba umělci a řadu let spolu žili. V roce 1988 dospěli k závěru, že už soužití i soutvoření bylo dost, a rozhodli se vztah ukončit. Jako akt rozluky si vybrali procházku po Velké čínské zdi nazvanou The Lovers – The Great Wall Walk. Marina vyšla z východního konce na břehu Žlutého moře, Ulay ve stejný moment začal kráčet ze západního konce na okraji pouště Gobi. O devadesát dní později se potkali v Er Lang Shan. Oba ušli 2500 km, objali se a rozešli se navždy.

   AddThis
   0 comments

   Podobné články: Téma

   2018 | 8 | Chodiči

   Pěšky k nesmrtelnosti

   Když budete dlouho chodit, možná dlouho neumřete... Teda pokud nechodíte po dálníci. Třeba.

   2015 | 7 | Čtení je v kurzu

   Odsouzeni k louskání

   Navzdory tomu, jak zásadní dovednost pro nás čtení je, se jeho výzkumu moc dlouho nevěnujeme. S prvním reprezentativním výzkumem dospělých začal Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR až v roce 2007, a jelikož v něm systematicky pokračuje dodnes, dozvěděl se o českém čtenáři leccos zajímavého.

   2017 | 1 | PF 2007

   Co se stane u nás

   Škoda Roomster vyhrává cenu za automobil roku, rozohní nás výstava Bodies a hádáme se o radar...
   Google+