|

PDF

OBSAH

ROZJEZD

TÉMA

  ČTENÍ

    

   Téma

   Pěšky do špitálu

   Chůze může být i nebezpečná. Pravděpodobnost smrtelného úrazu je u chodců 36× větší než u automobilistů a 300× větší než u cesty letadlem.

   • Universální žurnalista: Jiří Holubec
   • Ilustrace: Karolína Slováková
   AddThis

   Únavový syndrom holenní okostice

   Dálkoví chodci ho znají pod anglickým termínem shin splints. Projevuje se chronickou bolestí svalových úponů na vnitřní části holenních kostí.

   Puchýř

   Vznikne, když se dlouhým třením uvolní první vrstvy pokožky od škáry a vzniklá kapsa se naplní tkáňovým mokem. Ten je v puchýři, aby udržoval citlivou škáru sterilní. Když puchýř propíchnete či strhnete, hrozí infekce, až otrava.

   Hallux valgus

   Není to kletba Harryho Pottera, ale označení pro vbočený palec. Ten vzniká špatným postavením kyčlí a nadměrným namáháním chodidla při chůzi a nevhodné obuvi.

   Plochá noha

   Kolapsem přetěžované plantární šlachy dojde ke zborcení nožní klenby.

   Kompartment syndrom

   Ignorace bolesti může vést k chronickému otoku. Ten zas může v noze vytvořit zánětlivé ložisko, které způsobí vleklou infekci a v extrémních případech až odumření svalové tkáně.

   Únavová zlomenina

   Opakované přetěžování kostí v noze vede k oslabení podpůrných svalů a šlach, následně k mikrofrakturám a nakonec ke zlomeninám. Únavové zlomeniny jsou zákeřné, protože je obvykle neodhalí ani rentgenový snímek. Rozpoznatelné jsou obvykle dva až deset týdnů po objevení symptomů.

   AddThis
   0 comments

   Podobné články: Téma

   2018 | 9 | Země All Inclusive

   Jak si užít pobyt

   Následující informace jsou určeny pro návštěvníky, jejichž organismus se liší od běžného pozemského života. I oni si mohou planetu Zemi užít.

   2018 | 2 | Mohykáni silnic

   Řidiči a muzika

   Málo se to ví, ale dlouhou dobu bylo autorádio nejčastějším médiem pro poslech hudby. Producenti kvůli tomu ještě v 70. letech míchali nahrávky tak, aby zvuk co nejlíp vynikl v reproduktorech tehdejších bouráků (proto se dnes zdá, že v hudbě té doby chybí basy a zpěváci moc křičí).

   2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

   Berete si zde přítomného robota dobrovolně?

   Postavit robota, který umí přistát na Marsu a porazit při tom Kasparova v šachu, už dnes není žádný kumšt. Pravá výzva pro vývojáře leží v úkolu vyrobit roboty, se kterými bychom chtěli žít.
   Google+