|

PDF

OBSAH

ROZJEZD

TÉMA

  ČTENÍ

    

   Téma

   Proč šlapete?

   Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

   AddThis

   Samuel Vimmer

   Chození je pro mě užitečné už jenom proto, že změním obvyklé prostředí. Když jdu krajinou, v hlavě mi rotují stejné otázky a problémy, které si v ní přemílám běžně. Ale jak jdu, začne ta radioaktivní šlichta v mé škebli s krajinou mluvit. Začnou spolu interagovat, uvidím rozkvetlý strom a moje myšlenky se rozeběhnou po jiné dráze, než na jakou jsou zvyklé. Díky tomu mě napadají nová řešení, nebo dokonce i lepší otázky, a časem se vychodím do klidu a smíření s mnohým z toho, co mi předtím žralo čas a emoce.

   Tamara Trojinská

   Mám vyzkoušené, že pouť mi rozšíří obzory. Zní to jako fráze, ale tady se to děje doslova. Ve městě koukám buď do obrazovky, nebo NANEJVÝŠ nějakých 20–30 metrů dopředu a tam je nějaká zeď, výloha, dopravní značka, něco. Zatímco když vyjdu ven, začnu se po pár hodinách soustředit na mnohem vzdálenější výhled. Koukám tam, kde se nebe potkává se zemí, vidím hory v dáli, cestu, co se ztrácí v rovině, pole po stranách. Prostor, který obsáhnu zrakem, a tím i myslí, se mnohonásobně zvětší. Dává mi to úplně novou perspektivu toho, kdo jsem a co se se mnou v životě děje. V hlavě to vím pořád, ale potřebuju občas skutečně vyjít ven, abych si to uvědomila i očima a tělem.

   Tomáš Gavlas

   Fyzicky je pro mě dlouhá chůze bolestivá. Na druhou stranu pak zažívám pocit vykoupení, když tu bolest překonám. Psychicky působí jako mlýnek na všechen nešvar, co si hromadím v hlavě. S každým krokem se velké a těžké myšlenky drtí na drobnější zrno, až je z nich nakonec jen prach a ten odfoukne vítr. Mohlo by se zdát, že se lidé u poutí nebo meditací uklidní, ale často je opak pravdou, v tichu se mysl víc exponuje a poutník s ní musí začít pracovat. Největší překvapení pro mě bylo, když prosté radosti z poutě (dobře se vykadit, po třech dnech se umýt nebo naopak uschnout, dobře se vyspat v odlehlé vinici…) překonají drahé a složité radosti dnešního světa. 

   Franta Unprepared

   Nepovažuju se za velkého a zapáleného „chodiče“. To, že jsem na své pětileté cestě kolem světa ušel pěšky tisíce kilometrů, mělo jenom dva důvody: jednak abych ušetřil, protože vlastní nohy jsou pořád ještě nejlevnějším dopravním prostředkem, a zadruhé abych se dostal na úžasná místa, kam se člověk žádným jiným způsobem nedostane. Sama o sobě pro mne chůze zvláštní smysl nemá. U psychiky účinky nezaznamenávám, ale u vlivu na tělo bych řekl, že pro zásadní proměnu a odstranění veškerého tuku v těle klidně stačí 4–6 hodin chůze denně, hlavně když se to děje delší dobu, ideálně několik týdnů v tahu. Pro mne je zásadní, kde a kam jdu. Himálaj, Andy, amazonské pralesy, tam všude mne chodit moc baví. A třeba cesta do Santiaga de Compostela má taky kouzlo, přestože je vizuálně a fyzicky v mnoha částech extrémně nepříjemná. Pár set kilometrů před Santiagem jde totiž člověk dny a dny jen po rovině, kolem polí, a co bylo pro mne nejvíc šokující, velké části se chodí prostě po silnici mezi auty. To je hrozně nepříjemné. Evropa má bohužel asfaltky a dálnice všude.

   Lucie Luňáčková

   Pouť je pro mě synonymem svobody. Nabíjí, oživuje, zlepšuje náladu. Taky ale umožňuje „projít“ těžkými věcmi a nechávat je opravdu za sebou. Někdy stačí 10 minut a jindy jsou potřeba týdny. Čím déle putuju, tím rychleji se překlápím do „poutního režimu“. Přitom každý den na pouti naplňuju nějakým záměrem – otázkou, na kterou hledám odpověď, přáním, myšlenkou na někoho druhého, modlitbou. Vnímám, jak se daný záměr v krajině odráží, k čemu mě krajina inspiruje.

   Jan František Bím

   Chodím celý život. Nastartovali to rodiče. Napřed výlety, pak hory a divočina, od roku 2005 dálkové pěší poutě. Chůze je pro mne esence lidského bytí – pohyb, klid, sepětí s krajinou i jinými lidmi. Můj oblíbený je příběh muže, kterému doktoři předpověděli po mrtvici několik týdnů života. Podepsal revers a vyrazil z domova v Bilbau do Santiaga. Potkal jsem ho poprvé asi půl roku poté, co vyrazil. Šouravým krokem bez zvedání nohou urazil asi 800 km. Obtížně mluvil a místo prstů měl zatuhlé „hrabičky“. Podruhé jsem jej potkal za další rok. Normálně chodil, skoro normálně ovládal ruce. Ušel asi 5000 km. Pořád žil, a tak šel dál. Možná ještě pořád někde putuje.

   Petr Hirsh

   V roce 2009, kdy jsem se rozhodl vyrazit ze Dvora Králové nad Labem do Santiaga, to byl pro mě způsob restartu po vyhoření, po ztrátě smyslu života. Dnes je pro mě chůze a putování způsob, jak se potkávat s lidmi i se sebou samotným. Moje první pouť trvala 2,5 roku a ušel jsem při ní přes 16 tisíc kilometrů. Teď mi někdy stačí jednodenní procházka a pár kilometrů. Ale obecně doporučuji pokusit se nalézt čas alespoň na více než 21 dnů. Kdo jednou zkusí, už nechce jinak. Za posledních 5 let besedování jsem ještě nepotkal kolegu poutníka, který by po první cestě řekl: „Už nikam nejdu.“

   Richard Šulc

   Na chození po svých je celá řada báječných věcí. Tou nejlepší je, že člověku dává opravdovou svobodu. A taky – pro někoho možná překvapivě – velkou porci smířlivosti a tolerance. V porovnání s kopcem, který jste právě v prudkém dešti vyšlapali, se najednou domácí hádky nebo nerudný kolega jeví méně hrozivě a vy konečně zjistíte, že to nejsou věci, kvůli kterým je třeba si dělat starosti. Chození pěšky vám také neustále přináší celou řadu drobných radostí, které jinde nezažijete. Máloco se vyrovná euforickému pocitu, když zdoláte potok uprostřed lesa po kládě, kterou tam někdo přikutálel před vámi. Zkuste to schválně porovnat s okamžikem, kdy odevzdáváte tabulku s rozpočty nadřízeným a víte, že vám všechny součty sedí. Dmete se u toho pýchou, jste na sebe hrdí, že jste to dokázali? Těžko.

   AddThis
   0 comments

   Podobné články: Téma

   2017 | 4 | Soumrak missek

   Královny jsou nahé

   Nastala nám zase ta chvíle, kdy se na televizních obrazovkách objeví pán v decentním obleku a za ním řada vyšponovaných a vysolárkovaných krasavic. Během následujících 100 minut budou podstupovat potupné rozhovory s celebritami, recitovat vlastní básně, tancovat a nakonec se projdou na pódiu v bikinách, zatímco ten pán v obleku bude ohlašovat rozměry jejich hrudníků, pasů a boků. Jinými slovy, bude se volit Česká Miss.

   2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

   Stříkačky ve světě

   Za velkou louží i za humny se hasiči dost liší. Koukněte jak.

   2015 | 6 | Banik, čičo

   Chlempat gořalu do harendy

   Ondřej Durczak fotí Ostravu už dlouho. Tak dlouho, že z toho udělal knížku Ostrava v důchodu – Průvodce po zaniklé slávě. Soustředí se na to, jak žijí bývalí hutníci a havíři.
   Google+