Výkop

Chodiči

Šli jste někdy pěšky do Santiaga de Compostela nebo četli knížku od Zibury? Pak vás tohle číslo tolik nepřekvapí. Pokud jste ale kouzlu pěší turistiky ještě nepodlehli, možná vás nové číslo Čili překvapí a poběžíte do sportovek pro pořádné trekové boty a zásobu náplastí nebo masti proti opruzeninám. Chození má totiž vážně něco do sebe...

AddThis
PECKA

Fakebook

Taky vám přijde, že české letní fesťáky jsou tak generické, že by mohly mít všechny jeden plakát?
TÉMA: Chodiči

I když dnešní doba nabízí spoustu vychytaných možností, jak se dostat z bodu A do bodu B, někteří lidé jsou věrní prachobyčejnému pěškobusu. Jenže když se na chození podíváte zblízka, zjistíte, že na něm nic obyčejného není. Proto jsme poutníkům věnovali nové číslo Čili.

Pár tipů na dlouhý pochod.
Každý, kdo dneska dojde z Hradce do Pardubic, si založí chodecký blogísek a začne mudrovat o šlapavém osvícení. Ty nejhorší špeky se v nich kopírují a najdete je tady.
Chodili, a nejen proto je známe. Slavní chodci jsou důkazem toho, že pěškobus probouzí kreativitu.
Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.
Chůze může být i nebezpečná. Pravděpodobnost smrtelného úrazu je u chodců 36× větší než u automobilistů a 300× větší než u cesty letadlem.
I ta největší jména světové historie do toho občas pořádně šplápla...
Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.
Když budete dlouho chodit, možná dlouho neumřete... Teda pokud nechodíte po dálníci. Třeba.
Že lze použít chůzi jako prostředek uměleckého vyjádření, dokázali Monty Pythoni v legendárním skeči Ministerstvo švihlé chůze. Umělců-chodců ale v historii umění najdeme daleko víc.
ROZJEZD

Hipsteři nad 35 let jsou nejčastější klientelou psychologů

Komiks

Bedřich by v normálním kolektivu asi ani nezapadnul...
ČTENÍ

Zoom

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.

Čumenda

Fotograf Dominik Bachůrek vyrůstal v hluboce věřící rodině. Každý rok v létě v ní bylo tradicí chodit na náboženské poutě. Když byl ještě dítě, prožíval je jako nutné nudné zlo, v dospělosti se ale rozhodl na poutní místa vrátit a zkusit je pochopit jinak. „Na první pohled vidíte davy lidí se sepjatýma rukama, odříkávající dlouhé hodiny modlitby, které formou připomínají východní mantry,” říká. „Proč to dělají, ale může pochopit jen ten, kdo si to sám prožil.“

Pokec

Na začátku filmu Až přijde válka se hlavní protagonista potí u maturity. Vzápětí stejného klučinu vidíme v lese navlečeného do maskáčů, jak štěká rozkazy na partu chlapů se samopaly, kteří se rozhodli vzít obranu Slovenska do vlastních rukou. Na konci už samozvaný vojevůdce velí desítkám „branců“ a řeční na náměstích o tom, jak je potřeba zavést pořádek. Bohužel ten film není fikce, ale dokument. Režisér Jan Gebert s ním otvíral letošní dokumentární sekci Berlinale.

Reportáž

Nedávno mi bývalý spolužák tvrdil, že by se v Praze ukousal nudou. Prý tu lidi jen sedí v práci nebo v zácpě na magistrále. To je samozřejmě nesmysl, protože v naší Matičce měst se dá zažít úplně všechno. Třeba vyrazit za kuropění žnout otavu.

Remix

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

Sporák

Tradiční mexická kuchyně je rychlá, úsporná (tedy používá minimum surovin), často bezlepková a nepohrdnou jí ani vegani. Pro mexické ingredience už navíc nemusíte chodit daleko, seženete je na internetu i ve větších sámoškách. My jsme byli nadšení z tzv. sopes, minitortillek se vším možným dobrým, které si náš hostitel Eduardo dělává k snídani. Mrkněte na jeho umění v kuchyni. Nebo kuchyni v umění? Eduardo je totiž umělec.
Google+