Zoom

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
AddThis
  • Text: Eliška Selinger
  • Ilustrace: Lucie Lučanská

Jako spousta věcí v biomedicíně se i teorie o omlazující krvi poprvé vynořila u skupiny vědců, provádějících nechutnosti na hlodavcích. V roce 1972 dva výzkumníci na Kalifornské univerzitě experimentovali s parabiozou – chirurgickým spojením krevních oběhů dvou jedinců. Všimli si, že když spojí myš starší s myší mladší, starším myším se jako zázrakem prodlouží délka života. A u povšimnutí na následujícícíh 30 let zůstalo, hlavně kvůli vysoké úmrtnosti spojených hlodavců, která zatěžovala svědomí výzkumných institucí (a jejich peněženky).

Kmenové krváky

K honu na stálejší mládí se tak věda vrátila až v novém tisíciletí, kdy se krevní záhady chopil tým ve Stanfordu. A začalo se znovu sešívat. Mladá-mladá: nic. Stará-stará: nic. Mladá-stará: zázrak. Poškozené svaly staršího zvířete rychleji regenerují, obdobně jsou na tom játra, krev a nervová soustava. Zdá se, že celé kouzlo je způsobeno obnovenou funkcí kmenových buněk, tichých záloh číhajících v tkáni pro případ nutné opravy. Záloh, které na stáří přestanou slyšet SOS volání poškozené tkáně a mladá krev jim nejspíš vrací ztracený sluch.

Konkrétní ukázkou zázračné moci mladé krve je její účinek na nervové buňky v hipokampu – části mozku odpovědné za krátkodobou paměť a prostorovou orientaci. Navíc je to jedna z prvních částí mozku, které poškozuje Alzheimer (proto nám tenhle Němec nejdřív začne schovávat věci!). Na rozdíl od mladších myší, hypokampus těch starších ztrácí schopnost sebeobnovy a přizpůsobení se (tzv. synaptickou plasticitu), jejich nervové buňky mají menší počet výběžků, s pomocí kterých mezi sebou komunikují a snad i v důsledku toho horší paměť a prostorové učení. Situací však, zdá se, může zamíchat právě infuze mladé krve, která vyvolává aktivaci genů zodpovědných za funkční plasticitu neuronů.

Nevíme, ale zkoušíme

Ruku v ruce se vzrušujícími objevy se rozběhl hon za kamenem mudrců, který má celé čáry na svědomí. Mezi vyšetřovanými jsou chemokiny, jacísi poslíčci či navigátoři imunitního systému. A vedle nich ještě oxytocin, známější jako hormon lásky, protože se uvolňuje při dotecích na příjemných částech těla. Spolehlivou odpověď přitom nemáme ani na tak základní otázku, zda krevní magie způsobuje dodání omlazujících faktorů, nebo spíš naředění těch zestařujících. Prostě zmatek.

I přesto se však někteří vědci rozhodli vrhnout po hlavě do praxe, respektive tam zkoušejí hodit své pacienty. Během klinické studie sledovali 18 pacientů s Alzheimerovou nemocí, kterým podali pár kapek mladé krve nebo (pro kontrolu) pár dávek placeba. Zatím se neukázalo zlepšení v myšlení jako takovém, dobrou zprávou ale je, že žádný z pacientů neumřel, ani nezaznamenal vážné vedlejší účinky léčby. Navíc se pacienti léčení krví zlepšili v praktických dovednostech, jako třeba nakupování, příprava jídla a dalších, které jsou pro přežití v našem zmateném světě důležitější než schopnost rychle počítat. 

Pár rýpavých výzkumníků z jiných týmů sice upozorňuje na několik kontroverzních detailů, jako třeba že není rozumné používat metodu, které vlastně nerozumíme, nebo že staré buňky možná povzbudíme k aktivitě natolik, že se začnou množit nádorově. I tak ale díky povzbudivému výsledku společnost Alkahest, která testy provádí, chystá další studie.

Pro nedočkavce s duší pokusného králíka existuje i klinika, která vám za skromnou úplatu 8000 dolarů umožní vyzkoušet upíří terapii na vlastní kůži. Sice vám ještě nikdo s jistotou nezaručí, zda za své tisíce dostanete pár chvil života navíc nebo si jich spíše pár uberete, jedno už ale pomalu říci můžeme: Vytoužená fontána mládí bude asi zbarvená do ruda. A léčba budoucnosti bude možná připomínat aztécký rituál.

AddThis
0 comments

Reportáž

Kosení Pražáků

Nedávno mi bývalý spolužák tvrdil, že by se v Praze ukousal nudou. Prý tu lidi jen sedí v práci nebo v zácpě na magistrále. To je samozřejmě nesmysl, protože v naší Matičce měst se dá zažít úplně všechno. Třeba vyrazit za kuropění žnout otavu.

Sporák

Uplácejte si tortilly

Tradiční mexická kuchyně je rychlá, úsporná (tedy používá minimum surovin), často bezlepková a nepohrdnou jí ani vegani. Pro mexické ingredience už navíc nemusíte chodit daleko, seženete je na internetu i ve větších sámoškách. My jsme byli nadšení z tzv. sopes, minitortillek se vším možným dobrým, které si náš hostitel Eduardo dělává k snídani. Mrkněte na jeho umění v kuchyni. Nebo kuchyni v umění? Eduardo je totiž umělec.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Hitparáda magorů

Ne, nebudeme si tu posté dělat legraci ze skupiny Kryštof. Našli jsme totiž skupiny, které hrají mnohem lepší hudbu. V jedné hrajou dinosauři a ve druhé plyšoví medvědi. A ani to nejsou nejšílenější kapely na světě.
Google+