Remix

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

AddThis

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Please the Trees čeká perný podzim. V první řadě nové album – dlouho připravovaná kolekce Infinite Dance s hvězdnými hosty typu Johna Granta nebo Thora Harrise (z amerických Swans) vyjde v polovině září a pokřtěna bude 19. 9. na lodi Altenburg v Praze. Please the Trees na ní pokračují v pečlivém ohledávání psychedelického terénu, mnoho fanoušků jistě překvapí výrazné využití kláves. Ještě týden předtím ovšem proběhne v pražské La Fabrice premiéra společného představení The Watcher v podání Please the Trees a taneční skupiny 420people a na říjnovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě bude mít premiéru snímek This Way!, který mapuje dva roky staré turné. To kapela odjela komplet na valníku. A zlatý hřeb? Listopadové evropské turné o patnácti zastávkách ve společnosti grunge veteránů z Mudhoney.


Please the Trees: Infinite Dance (album), The Watcher (představení), This Way! (film)

Černoch v Ku-klux-klanu

Ron Stallworth se koncem sedmdesátých let stal prvním Afroameričanem ve sboru coloradské policie, ale tenhle primát ho zjevně dostatečně neuspokojil. Hledal další nemožné výzvy. Stát se členem Ku-klux-klanu byla možná ta nejbláznivější z nich, snad právě proto se mu to povedlo. Celá operace probíhala pochopitelně po telefonu, ani clansmani ze Středozápadu nejsou tak pitomí, že by nerozeznali černou od bílé. Zapomenutý příběh vytáhl na světlo režisér Spike Lee, který ho převedl na plátno s elegancí bratří Coenů a charismatem Quentina Tarantina. Svižný a zábavný snímek BlacKkKlansman se chytře vyjadřuje k mnoha aktuálním tématům a ve strhujícím závěru přichází razantní direkt. Vážně jste si mysleli, že je to legrace? Dost spoilerů, lákáme hlavně na mladého Washingtona (Denzel si vychoval slušného nástupce), všudypřítomného Adama Drivera a fantastický soundtrack. 


BlacKkKlansman, režie Spike Lee, USA 

Jak skákat do prázdna

Rok 2018 je věnován vzpomínání na výročí s divokými osmičkami na konci včetně přelomového roku 1968. Expozice Anatomie skoku do prázdna. Rok 1968 a umění v Československu, která je do poloviny září k vidění v Západočeské galerii v Plzni, mapuje obraz tohoto vypjatého období ve výtvarném umění. Klíčem k výběru děl přitom nebyl pouhý letopočet, ale hlavně reflexe nálady v tehdejší společnosti, plus samozřejmě také zdánlivě plíživý, ale ve skutečnosti rychlý a neúprosný nástup normalizace. K vidění je víc než 140 děl z let 1966–1973 a mezi exponáty nechybí ani práce slovenských autorů. Silná a vtahující expozice překvapuje hlavně tím, nakolik je většina děl pořád aktuálních. Další šance vidět výstavu bude na jaře příštího roku v pražském Muzeu Kampa. 


Anatomie skoku do prázdna. Rok 1968 a umění v Československu, Západočeská galerie v Plzni, do 16. 9. 

Poupě z Memphisu

Jednou z nejtalentovanějších holek s kytarou poslední doby je bezesporu dvaadvacetiletá Julien Bakerová z Tennessee. Ta už v patnácti založila kapelu The Star Killers, nicméně první výraznější ohlasy přišly až s albem roztomile nazvaným Sprained Ankle (Vyvrknutý kotník). A když vyšlo druhé album Turn Out the Lights, bylo jasné, že jde o ryzí a originální diamant. Následovalo turné po všemožných televizních show, album se na sklonku loňského roku objevilo snad ve všech žebříčcích na jednom z předních míst. Až se chvílemi zdálo, že toho na křehké poupě z Memphisu bude moc. Julien Bakerová to ale ustála a 14. září se poprvé představí také českému publiku v pražském klubu NoD. Jde možná o poslední příležitost ji vidět v tak intimním prostředí, neváhejte. 


Julien Baker, 14. 9. NoD Praha

Kafe mezi knihami

Původně to mělo být knihkupectví vybudované z bývalých veřejných záchodků v pražských Holešovicích. Knihkupectví, kde si zákazníci mohou dát i kávu. Káva, zahrádka, pivo i víno se ale v téhle čtvrti tak ujalo, že dnes je z Knihkopce víc kavárna než knihkupectví. To ale nikomu nevadí, knihu tu mají a rádi nabízejí pořád. A k tomu některou z nakládaných dobrot a čas od času i argentinské speciality z grilu. Ostatně tamního nefalšovaného argentinského grillera jsme požádali i o recept do našeho Sporáku. Možnost objednat si steak a knihu je podle nás prostě skvělá.


Knihkopec, Tusarova 25a, Praha 7
 

Napiš svému penfriendovi

Pamatujete ty časy, kdy jste denně kontrolovali schránku, jestli vám nepřišel dopis z Austrálie nebo Ruska? Díky aplikaci Slowly si to těšení můžete znovu prožít. Stačí si v databázi vybrat penfrienda, kterému napíšete, a pak už jen počkat, až váš e-dopis obletí svět a vrátí se zpátky s odpovědí – dva, tři nebo klidně pět dní. To vše ve vašem mobilu. Ušetříte si cestu na poštu a máte to bez starostí, že se ztratí někde v Bangladéši.


Getslowly, App Store a Google Play

Bruce Springsteen Born to Run

„Krásná nová černá akustická kytara Takamine proletěla vzduchem pár centimetrů od poněkud zřídlé kštice mého věrného kamaráda Jona Landaua. Vzdušný vír mu načechral oněch pár zbývajících vlasů, on překvapeně vzhlédl, ale jinak zůstal obdivuhodně v klidu. Pak se ozval strašlivý atonální rámus, jako by se v království kytar roztrhlo samo nebe, a moje Takamine se roztříštila o zeď göteborské šatny na milion kousků. A to rozhodně nefandím rozbíjení dokonale funkčních nástrojů (pokud tedy nejste Pete Townshend). Dokonce bych byl schopen tvrdit, že zničit vznešený výtvor pánů Gibsona, Fendera či jiných mistrů znamená v podstatě spáchat svatokrádež. Ale jak se říká, když musíš, tak musíš. V tu chvíli jsem měl po krk celého toho kolotoče, na který jsem právě naskočil. Navíc jsem nedokázal odhadnout, jestli to takhle bude vypadat odteď pořád – každý den, v každé zemi, v každém hotelovém pokoji. Jestli se ocitnu v časové smyčce jako ve filmu Na Hromnice o den více a už nikdy nebudu mít pokoj, jen proto, že jsem si splnil celoživotní sen, který ovšem momentálně koliduje s normální lidskou touhou po běžném životě a lásce. Čeká mě v novinách dalších tisíc fotek ustlaných postelí, v nichž jsme s manželkou spali? Nakonec to tak nedopadlo. Ale v tu chvíli jsem to vážně nemohl vědět.“


Bruce Springsteen: Born to Run, Jota, Překlad: Rani Tolimat
 

Kovbojské srdce bije i v Estonsku

K westernovým hudebním motivům Divoký západ nepotřebujete, na východě je umí taky. Estonští Holy Motors bydlí sice v malebném Tallinnu, ale debut Slow Sundown vyšel u brooklynského labelu Wharf Cat a produkoval ho zpěvák Merchandise Carson Cox. Známka kvality? Bezpochyby, stejně jako nadšené ohlasy na serverech jako Stereogum, Noisey nebo Pitchfork. Ano, pořád se bavíme o kapele z Estonska, které má méně obyvatel než Praha. Filmové vlivy přiznávají jasně, v recenzích padají více či méně trefné příměry k náladě filmů Davida Lynche nebo hudbě Ennia Morriconeho. My sázíme spíše na kovbojské chmury v hlavě Akiho Kaurismäkiho. Pražská premiéra estonských hvězdiček se odehraje v populární smíchovské díře Underdogs’, zahrají také domácí ±0 a Market.


Holy Motors, 17. 9. Underdogs’, Praha 
 

AddThis
0 comments

Sporák

Argentinský dort z brkaše

Pro Argentince je důležité, když se můžou dobře najíst. A tak přijmou jakoukoliv záminku k setkání ať už s rodinou, nebo přáteli, protože setkání je v Argentině hlavně o jídle a grilování. To nám Adrian vyprávěl, když hostům holešovické kavárny rožnil šťavnaté steaky, zatímco mu v troubě zlátl tradiční argentinský pokrm Pastel de Papa, tedy BBD – báječný bramborový dort.

Podobné články: Remix

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!

2018 | 5 | Ti druzí

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.
Google+