Zoom

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.
AddThis

Překážkový běh s manželkou na zádech

Opravdu to není fór. A opravdu můžete v tomhle divném sportu udělat celkem slušnou kariéru. Bizarní disciplína, kde účastníci běhají překážkovou trať s manželkou na zádech, pochází z finského města Sonkajärvi. V rozporu se zákony pravděpodobnosti se ale rozšířil do celého světa, pořádají se v něm prestižní soutěže a samozřejmě i mistrovství světa. Kromě utužení manželství je na něm superatraktivní především cena pro vítěze – podle tradice dostává šampion peněžitou odměnu ve výši pětinásobku manželčiny váhy a k tomu ještě ekvivalent její váhy v pivu. 

Shuffleboard

Když se řekne „divný sport“, tak většinu lidí napadne „curling“. Lední metaná je ale bohužel už poměrně dlouho na pořadu olympiády, věnuje se jí dost lidí a dostat se do repre není žádná sranda. Shuffleboard je oproti tomu ještě pole neorané. Aspoň u nás. Hra je hodně podobná curlingu, ale nehraje se v hale na ledě, nýbrž v hospodě na speciálním stole. Hráči při ní po dlouhém vyleštěném povrchu posílají různobarevné kotoučky, které se snaží umístit do bodovaných polí na druhé straně a přitom vyrazit z hrací plochy puky soupeře. Kořeny stolní metané sahají až do 15. století v Anglii, mezinárodní federace už funguje od roku 1987 a každý rok se v nevadském Atlantic City pořádá mistrovství světa. Takže je na čase, aby se tenhle krásný sport dostal i k nám.

Korfbal

Nizozemský učitel jménem Nico Broekhuijsen si jednoho krásného dne vzal pravidla basketbalu a vyškrtal z nich všechnu legraci. Například koš postavil na 3,5 metru vysokou tyč bez odrazné desky. Zakázal dribling. Zakázal střílení na koš, když je u útočníka obránce blíž, než je délka paže. Zakázal brát míč soupeři z ruky. Povolil hru smíšených družstev, ale přikázal, že muž smí bránit pouze muže a žena ženu. Přikázal, že útočit smí jen jedna polovina družstva, zatímco druhá musí bránit, a po dvou koších se pak role prohodí. Nepřehledná houština pravidel zvaná korfbal se nikdy moc neujala. Ve světě ho hraje jen asi 300 000 lidí, u nás jich jsou jen asi dvě tisícovky. Šanci máte dobrou.

Střelba z kuše

Fanatiků do střílení z čehokoliv je na světě bezpočet a na úspěch v tradičních disciplínách byste museli vynaložit moc úsilí. V kušování je ale konkurence poměrně mírná a navíc se u toho tolik nenadřete, protože kuše se natahují heverem (asi, neberte nás za slovo). Kariéru ale můžete udělat skvělou. Ve střelbě ze samostřílu se pořádají mistrovství republiky i světa, soutěží se v terčové střelbě historickou kuší, ve střelbě z moderních kuší a ve 3D střelbě na makety zvířat na neznámou vzdálenost.

Skibob

Disciplína, která vznikla pravděpodobně v hlavě šíleného konstruktéra bicyklů se zálibou v lyžování a hluboce zakořeněnou touhou trvale si poškodit genitálie. Sešup sjezdovkou na kole s lyžičkami láká vážně jen málokoho a není divu, že na mistrovství světa pravidelně doráží jen asi patnáct týmů. Nejúspěšnější jsou, jak to u divných sportů bývá, Češi. Takže máte dobrou šanci učit se u nejlepších z nejlepších a rychle postoupit do světové extra třídy. 

Ještě větší pidisporty, které můžou vydělat 

Bowling: Legenda Walter Ray Williams Jr. si vydělal skoro 4,5 milionu dolarů.
Šipky: Mistr Phil Taylor si vydělal přes 5 milionů dolarů. Na celkem 150 profi turnajích, teda...
Rybaření: Trojnásobný vítěz Bassmaster Classic Kevin VanDam si vychytal skoro 5 milionů dolarů.

Národní házená

Jestli chcete ještě obskurnější míčovou hru, než je korfbal, tak zkuste ryze českou variantu házené. Poznáte ji podle toho, že je branka vysoká víc než široká (2,4 × 2 m), hřiště je rozdělené na třetiny, do té útočné smí vstoupit jen útočníci a do obranné zase jen obránci. Podobně švihlých a značně matoucích pravidel je národní házená plná. Mají je na svědomí tři čeští učitelé Václav Karas, Josef Klenka a Antonín Krištof, a je zajímavé, že jejich verze (z roku 1905) byla úplně první varianta házené na světě. Jak se od nás hra šířila do zbytku Evropy, začala se pravidla měnit, až se v roce 1947 sešla komise, která měla dát házené definitivní podobu. Český delegát na konferenci nedorazil, takže se prosadila pravidla německo-severská, což je pro naše národní sebevědomí rána, ale pro sport – přiznejme si – přínos. Přínosem může být i pro vás, protože národní házená se potácí na hraně zapomnění a moc velká konkurence v ní nepanuje.

AddThis
0 comments

Pokec

V Tunguzce možná přišla na návštěvu temná hmota

Miluje dobrodružství, záhady a vědu. Geofyzik Günther Kletetschka zkoumá magnetické anomálie na nejrůznějších místech na Zemi, ale během třinácti let v NASA se podílel i na průzkumu Marsu. Rád by přišel na kloub tomu, co se před přesně 110 lety odehrálo v případu takzvaného Tunguzského meteoritu. Jak by mohl souviset střet kosmického tělesa se Zemí s dobou ledovou? A jak můžou stromy falšovat zápisy ve svých letokruzích?

Sporák

Argentinský dort z brkaše

Pro Argentince je důležité, když se můžou dobře najíst. A tak přijmou jakoukoliv záminku k setkání ať už s rodinou, nebo přáteli, protože setkání je v Argentině hlavně o jídle a grilování. To nám Adrian vyprávěl, když hostům holešovické kavárny rožnil šťavnaté steaky, zatímco mu v troubě zlátl tradiční argentinský pokrm Pastel de Papa, tedy BBD – báječný bramborový dort.

Podobné články: Zoom

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Hitparáda magorů

Ne, nebudeme si tu posté dělat legraci ze skupiny Kryštof. Našli jsme totiž skupiny, které hrají mnohem lepší hudbu. V jedné hrajou dinosauři a ve druhé plyšoví medvědi. A ani to nejsou nejšílenější kapely na světě.

2018 | 5 | Ti druzí

Křtím tě jménem Ďábel

Novopečení rodiče v poporodní euforii nepatří k nejracionálnějším tvorům. Občas proto zapomenou, že jméno, které potomkovi uštědří, je na celý život. Naštěstí u nás máme slovutnou jazykozpytku Miloslavu Knappovou, která z pozice soudního znalce obzvlášť ujetá jména eliminuje. Na diskusních fórech jí za to nadávají, ale když se porozhlédnete po světě, zjistíte, že je to celkem běžná praxe.
Google+