Autor

Helena Suchá
Helena Suchá

Nerd v sukni

Nerd v sukni, rádoby zcestovalá s duší poety. Je hlavou věčně v oblacích či až po krk v odstavcích. Ráda chytá lelky, které pak převádí do grafémů… pro on-line…a bohudík bez rýmů.

články autora

 • Uplácejte si tortilly

  Tradiční mexická kuchyně je rychlá, úsporná (tedy používá minimum surovin), často bezlepková a nepohrdnou jí ani vegani. Pro mexické ingredience už navíc nemusíte chodit daleko, seženete je na internetu i ve větších sámoškách. My jsme byli nadšení z tzv. sopes, minitortillek se vším možným dobrým, které si náš hostitel Eduardo dělává k snídani. Mrkněte na jeho umění v kuchyni. Nebo kuchyni v umění? Eduardo je totiž umělec.

 • Ogórkowa sezóna

  Žádné pirohy ani bigos… Když jsem se našeho polského hostitele ptala, co z jejich rodinné kuchařky nám uvaří, vytáhl z lednice sklenici okurek. Pokud prý chceme ochutnat něco, co se jí v mnoha polských domácnostech, ale není to tak světoznámé jako třeba žurek, pak je to jednoznačně „zupa“ z kvašáků. Polévky jsou v Polsku totiž hodně oblíbené – zasytí, vydrží a skoro nic nestojí. Pokud si ji tedy neuděláte stejně vydatnou, jak tomu bylo u nás.

 • Tohle zelí je maso

  Tentokrát jsme se nechali pozvat do česko-srbského ráje kulinářského umění. Láska k jídlu je u Rada a Tomáše vidět v každém koutě bytu. Dokonce i na záchodě. Tam si můžete číst recepty. Už jen sledovat tenhle pár vařit je zážitek. Hlad a chuť zabořit se vidličkou do srbské sarmy, zelných závitků s mletým masem, se zvyšuje s každým poodkrytím pokličky. Přípravu máte cobydup, na výsledek si ale chvíli musíte počkat – stojí to za to!

 • Nigerijské dušení

  „Lidé v Nigérii jsou možná chudí, ale také jsou vděční, milující a vstřícní. Takže když už se doma něco vaří, nevaří se jen pro blízkou rodinu, ale pro celou ulici. Dveře jsou otevřené a každý může přijít a najíst se – takhle se to dělá v Africe.“ A tak jsme se s věčně usměvavou Jessicou rozhodli udělat tradiční „stew“ čili dušené maso pro celé pražské Modřany. Kdyby to totiž bylo jenom na nás, tak tam sedíme a jíme ještě dnes.

 • Enyky, benyky varenyky

  V březnovém Čili pro změnu zavítáme do ukrajinské kuchyně. Teda ona je to kuchyně v Česku, ale vládne v ní ukrajinská kuchařka. A to dost dobře.

 • Filipínská vejce

  Naše hostitelka Kamille je na rozdíl od svých masožravých krajanů z Filipín vegetariánka. Ale problém to nebyl. Připravila nám tradiční filipínský oběd složený ze dvou specialit. Až tortang talong a ginisang ampalayu sami ochutnáte, jistě uznáte, že to nejsou jenom vajíčka ve dvou podobách, ale důležitou roli hraje i lilek, zázvor a další skvělé chutě a vůně.

 • Turek chytá lilky

  Spousta lidí si pod pojmem turecké speciality představí akorát kebab a turecký med. Přitom je kuchyně z Blízkého východu pestřejší než anatolský koberec. S Turkem Bedirem jsme se chvíli vyžívali v lilku. A co nám z toho vyšlo? Turecká kuchyně je jednoduchá, lahodná a dobře stravitelná – vyzkoušejte sami.

 • Svatomartinská divočina

  Nadívané kejháky, kaldoun, husí jatýrka… Zkrátka husy, kam se poslední dva měsíce v roce podíváte. Co takhle protentokrát nechat opeřence hospodám a připravit svým hostům doma prvotřídní zvěřinu? Je to jednodušší, než se zdá, jen pozor, ať to svatomartinské nevypijete ještě před podléváním!

 • Nachmelená jablka

  Taky vás rodiče kárali, že když budete pít na ovoce, bude vás bolet břicho? S tímhle receptem to krásně obejdete, protože pivo ani rum nebudete pít, ale jíst. A ráno vám pak špatně rozhodně nebude. Až vyzkoušíte tahle jablka v pivním těstíčku, nebudete je chtít jinak.

 • Karbanátky paní nadlesní

  Že jsou karboše moc obyčejné? Pak zkuste tyhle ze zvěřiny, a hlavně do nich nezapomeňte přihodit houby. Vytáhněte honem mlýnek na maso, ať se do nich můžete zakousnout. My jsme se o poslední sousto poprali. Fakt.

 • Helena Suchá | 13.7.2017

  15 pravd návštěvnice kadeřnictví

  Všichni a hlavně všechny se tam vždycky těšíme. Ve finále ale to, co nám v kadeřnictví během hodiny vyroste na hlavě, zas taková hitparáda není, žejo.

 • Helena Suchá | 12.7.2017

  18 věcí, kvůli kterým chceme videopůjčovny zpátky

  Videopůjčovny byly v devadesátkách něco jako mekáč. Rodiče nás tam brali, když jsme byli hodní, takže to byl takovej náš malej svátek a ještě teď to v nás škube štěstím, když si na tuhle lepší verzi knihoven vzpomenem, páč…

 • Helena Suchá | 03.7.2017

  11 chlapských věcí, nad kterými ženy nepřestanou žasnout

  Ne, tenhle článek není proti vám, pánové. Naopak vám chceme vyseknout poklonu. Páč kdybychom vás konečně jednou pochopili, možná by to s námi bylo mnohem snesitelnější!

 • Dokonalý broskvost!

  Je léto. Takže po většinu času i vedro, že by se dalo dezertní vidličkou krájet. Když už ji máte po ruce, je dobré se s ní zabořit i do něčeho jiného, nejlépe sladkého, osvěžujícího a hlavně ne moc složitého na přípravu. Kdo by se s tím v tomhle počasí taky pekl. Jednoduchým řešením je tenhle skvostný nepečený broskvový dezert, na který budete každou chvíli chodit do lednice.

 • Helena Suchá | 08.6.2017

  18 věcí, které říkáte těsně před vejplatou

  Ruku na pumpu… Nejhorší životní období není puberta, ani menopauza, natož zkouškové. Nejhorší dny jsou ty, když krvácíte, a to nikoli žensky, ale finančně. Týden (někdy i dva) před výplatou totiž strašně – ale fakt strašně – bolí. A pak si u prázdného účtu jedeme pořád dokola tohle…

Google+