Blog

10 dekád nepoužitelného retra aneb inspirace z temných hlubin minulosti

Jasně, retro frčí. Najít na půdě něco po babičce, co ještě nesežrali moli, a předvést se v tom podobně naladěným kámošům je záruka úspěchu. Kdo nemá po babičce, ten to aspoň předstírá, obchodů s retro módou a doplňky je víc než dost. Ale upřímně – přijde vám některá dekáda minulého století vážně použitelná? Jako mezi normální lidi? Mně ne.
AddThis

Nultá léta

Na tyhle zlaté časy kraječek, klobouků a korzujících dam se slunečníky děsně rády vzpomínají různé balzamovačky dušiček, jež doma schraňují staré krámy a ve volných chvílích háčkují rukavičky, které nikdo nenosí. Ne, tohle se do dnešní doby přenést nedá. Retrofilové se o to naštěstí dosud ani nepokusili, takže to berte jen jako varování. Aby to náhodou někoho přece jen nenapadlo.

10. léta

Co se nosilo minulý století touhle dobou? Málokdo to ví, normální člověk má tuhle část časové osy v hlavě zamazanou černým fixem a je do ní schopen jakž takž umístit aspoň první světovou válku. Mno, historie se opakuje: tehdy se vesele retrovalo a vytahovaly se obří kývající se spodničky a korzety. Takže nosit něco takového by vlastně bylo retro retro… Já myslím, že jeden cyklus stačí.

20. léta

Bláznivá dvacátá, peří ve vlasech, šňůry perel a šaty pošité flitry, to přece zní super, ne? Možná, pokud máte úplně placatou postavu. Rovné flapper šaty nesluší tlustým ani těm, které sice tlusté nejsou, ale mají nadbokové špíčky nebo větší zadek, což máme v téhle zemi a době hamburgerů s hranolky víceméně všechny. Kdyby se dvacítkové šaty vrátily do módy, byl by to akorát o důvod víc brečet nad fotkami hubených modelek. K tomu si přičtěte tehdejší oblibu pandích očních stínů a tmavých rtěnek a představte si, jak byste v tom asi vypadaly. Jediné plus bylo, že se ženy konečně mohly ostříhat na mikádo, aniž by na ně někdo divně koukal.

30. léta

Věk hollywoodských stars a pin-up dívek s červenými rty, vlnami na hlavě a křivkami na těle. Kdo by tak nechtěl vypadat? Chyták je v tom, že bychom tak sice možná chtěly vypadat, ale je to předem prohraná bitva. Ráno vstanete a musíte si naondulovat vlasy; kladená vlna, která tehdy frčela, je práce tak na hodinku a půl. Potom namalovat bezchybné obočí a oční linky. Vykreslit perfektní rty a celý den je hlídat, aby se neošmrdlaly. Navléknout na sebe asi tak pět kousků prádla bez elastanu, nacvakat podvazky na punčochy, pochopitelně se švy, které musejí zůstat za všech okolností rovné, přes to natáhnout saténové šaty a tvářit se, že nic. Jediná žena na světě, která to zvládá, je Dita von Teese, a ta to má jako full time job.

40. léta

Čtyřicátá léta měla jednu společnou věc s osmdesátými: ramenní vycpávky. Vypadat za válečných let jako drsňačka, která zvládne všechno, bylo in, ale stejně jako osmdesátky, ani tohle není nic, co by bylo potřeba opakovat. Ani o vojenské uniformy nikdo moc nestojí, kromě těch úchylných Japonců, kteří se oblékají jako esesáci a koledují si o to, aby je přišel strašit Adolfův duch.

50. léta

Hurá, široké sukně, swing, podvazky, to teď jede! Konečně použitelné desetiletí! Pokud vám teda nevadí, že to mají všichni a bude to zákonitě brzo okoukané. A taky nemůžete takhle chodit na veřejnosti, protože byste mohli narazit na někoho, kdo se potřebuje vůči padesátkofilům vymezit, a plivne na vás.

60. léta

Další období hubených a placatých modelek. Na Twiggy to vypadá krásně, ale najděte si nějaké fotky vašich rodičů z té doby. Kraťoučké rovné šaty pod zadek nevypadají na slovanských zadnicích nic moc, nehledě na to, že se v nich nesmíte předklonit a pro jistotu ani moc chodit. Bez roztomilého dívčího kukuče budete navíc působit jako zastydlá puberťačka.

70. léta

Jedno slovo: hippies.

80. léta

Osmdesátky jsou teď taky jakože in, ale mám dojem, že příznivci tohohle retra byli bez výjimky ve skutečných 80. letech na houbách hodně hluboko v lese. Vzít si lesklý kalhoty a něco neonovýho a předstírat, že jsem hrozně osmdesátková, je trapas, protože tak to vážně nebylo. Bohužel jsem v té době byla ve věku, který ještě nestihl milosrdně zahalit šedý závoj zapomnění, takže mám velmi jasné vzpomínky. Obří mikiny s „křidýlky“ na ramenou. Plísňáče. Vycpávky až k uším. Bundičky sešívané z kousků koženky. Sukně do široké gumy v pase. Modré oční stíny a fuchsiová rtěnka. Podprsenky, ze kterých by dnešní holky dostaly osypky. Ne, díky.

90. léta

Nemám sice v lásce bokovky, ale devadesátky, léta, kdy se všechno nosilo poctivě do pasu, bych zpátky na výsluní viděla nerada. Jen si najděte fotky z tehdejších soutěží miss a pár dílů Beverly Hills navrch. Džíny, nabrané v pase a poctivě vytažené skoro pod bradu. Plavky s kalhotkami přes pupík a vykrojenými vysoko nad boky. Kanýrkové topíky bez ramínek. Odhalená břicha. Balonové rukávy! Grunge! Rave! A holka, která neměla účes podle Rachel z Přátel, se mohla jít zahrabat. Doufám, že devadesátková retro vlna se přižene v době, kdy už budu bezpečně pod kytičkami.

Retro prostě nepotřebujeme. Ať žije budoucnost.

AddThis
3 comments
VeronikaVankova
VeronikaVankova

Není to pravda, ale díky, pobavilo. Ve skutečnosti nebyla hezčí a ženštější móda než v letech 1945 - 1965 (a na začátku 60. let se fakt minisukně nenosily) - ty klobouky, rukavice, podpatky, rtěnky, zdůrazněný pas... Ve 30. letech se punčochy se švem nenosily, to patří až do let 40. V 50. letech se stejně tolik, jako široké sukně, nosily tzv, pencil skirts, tedy pouzdrové sukně. Atd, atd. Nosím "sweet fifties" a nikdo na mě zatím neplivnul, naopak. Každopádně ano, ať se nevrací osmdesátky a začátek devadesátých :-)


katikka
katikka

Rovnako nesúhlasím. Veľmi omedzene napísaný článok. Ja síce niesom odborník na módu minulých dekád, ale niektoré sa mi veľmi páčia. Nová móda predsa vždy čerpá z tej predošlej, minimálne strihmi sukní, šiat.. predsa púzdrové alebo kolové sukne sa budú objavovať neustále. A čo sa týka retra 50-tych rokov, tak určite ho nieje v našich uliciach toľko, aby bolo okukané. A... autorka by si mala pozorne kontrolovať po sebe čo napíše, pretože SWING!!! NIEJE HUDBA 50. ROKOV! vtedy panoval rocknroll... swing sa objavuje v rokoch 1930 - 1935 a vyplíva z jazzu. Rovnako 20-te roky niesú len o flitrovaných šatách a perách a silnom makeupe. To bolo možno tak pre kabaret, večierky.. nie pre každodennú módu.  Takže písanie "odborných" článkov o retro móde by som naozaj prenechala odbroníkom.

Uniformy Csa
Uniformy Csa

S autorkou tohoto článku jednoznačně nesouhlasím. Historii odívání se věnuji už mnoho let, a mohu říct, že to co je tu napsané je dost jednostranné. Například čtyřicátá léta nebyla jen ramenní vycpávky, ale také velmi elegantní styl a především krásné klobouky, ve tvaru bonbonku, často s prostříháváním, umělými květy, slamáky se zvedlou střechou a jiné krásné tvary. A co se týče šedesátých let v letech 1960-1963 se stále ještě v módě držely široké sukně z předchozí dekády i když z délky do půli lýtek se zkrátily ke kolenům, v oblibě byly také šaty a kostýmky se sukní rovněž ke kolenům a natupírované drdoly. I když se v roce 1965 objevily minisukně, měla móda druhé poloviny šdesátých let, ženám stále mimo minisukně co nabídnout, elegantní pouzdrové šaty s délkou těsně nad kolena, kostýmky atd. Naopak řekl bych že móda šedesátých let se dá vnímat také jako velmi elegantní období, kdy ještě vládla precízní krejčovina. 70.léta nejsou jen Hippies, ale také šaty a halenky se špičatým límcem, boty na klínu, velmi oblíbená byla také například kombinace šatů s krátkým rukávem a pulovru či halenky z rukávem dlouhým, a hlavně umělé materiály (crimplene "krimplem", Diolen atd.). V módě byly také naondulované vlnité účesy ve stylu třicátých a čtyřicátých let, takže nejen Hippies......


Připojuji foto první dvě jsou 40.léta, další dvě 60.léta, a poslední tři 70.léta.....


Podobné články: Blog

Google+