Blog

10 důvodů, proč je práce na živnosťák životu nebezpečná

Korporátní krysy to maj lehký. Přijdou, odejdou, ten samej den v měsíci jim přijde výplata a v hospodě rádi vypočítávaj, kolik dní dovolený si převedli z loňska. Chudák malý OSVČ pláče a vypisuje faktury.
AddThis

1. Faktury

Založením živnostenskýho listu to teprve začíná. Hrdě třímáte papír s IČem a někdo vám dá pokyn vystavit fakturu. Kdo je dodavatel a kdo je odběratel? A číslo se tam píše jaký? A kolik si vlastně za tu práci chci účtovat? A budu fejkovat počet hodin, nebo to napíšu popravdě? Vítejte v novém světě.

2. Dovolená

Dovolenou nemáte. Teda, vlastně ji máte, kdy chcete. Ale to volno vám nikdo nezaplatí. Klidně si můžete jet válet šunky na dva měsíce na Bali, pokud máte v prasátku našetříno. Ale to většinou jako živnostník nemáte.

3. Nemocenská

Ne, ani když ležíte na smrtelný posteli, nikdo se nad váma neslituje. Vy jste totiž „samostatně výdělečně činný“, tak se musíte činit, i když umíráte na chřipečku.

4. Mateřská

A do třetice všeho zlého – ani mateřskou nedostanete. Pěkně si našetřete na ty tři roky, co se budete doma na „dovolený“ starat o tvora, co umí bez vaší asistence akorát nekoordinovaně vyměšovat.

5. Formuláře

Jo, čeká vás seznámení s formuláři, jako je Daňové přiznání nebo Přiznání poplatníka. Je tam dvě stě milionů kolonek a můžete se jen modlit, že je vyplníte správně a finančák na vás nebude následující tejdny dělat bububu. Jo a musí to bejt v termínu. A často se stane, že musíte doplácet. Už jsme mluvili o našetřených penězích v prasátku?

6. Výhružky

Když prošvihnete termín podání výše uvedených formulářů, nepřehlásíte si adresu, když se přestěhujete, nebo uděláte nějakej jinej prohřešek proti byrokratickýmu desateru, co maj ty báby s trvalou někde vylepený, tak vás čekaj výhružky, dopisy s pruhem a ohánění se slůvkem exekuce. Mňam.

7. Splatnost

Že si na fakturu napíšete splatnost 14 dní a že ze zákona by se ta splatnost měla dodržet, je sice moc hezký, ale neznamená to, že to tak bude. Co se týče splatnosti, spousta firem je velice laxních. Někdy si počkáte i pár měsíců. Ne, nezajímá je, že z těch peněz potřebujete žít a šetřit do prasátka.

8. Hrozby

Aby toho nebylo málo, obden si v novinách čtete, jak vás chtěj politici začít detailně kontrolovat a jak vás maj v podstatě za podvodníky. Štvou proti vám zaměstnance a tvrděj, že máte všechno prakticky zadarmo.

9. Ostatní

Lidi okolo maj o vaší práci naivní a pohádkový představy, a tak furt posloucháte, jak to máte skvělý, že máte dovolenou kdykoliv a že nemáte pevnou pracovní dobu a jak si můžete dělat, co chcete. Jasně, kámo, hele pučíš mi 15 korun na chleba? Neproplatili mi faktury.

10. Nejistota

Jo, vlastně nonstop žijete v nejistotě, jestli tu nahodilou práci budete mít i zejtra a jestli všechny firmy, pro který děláte najednou nezkrachujou. A jestli už konečně někdo zaplatí ty faktury. Protože prasátko zeje prázdnotou.

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+