Blog

10 nejlepších pražskejch zahrádek

Nejsme pragocentričtí. Jen máme redakci v Praze, a jak teď uhodila vedra, po práci prostě vyrážíme na zahrádky. A napadlo nás, že by bylo dobré udělat seznam těch nejlepších, těch nejoblíbenějších. Podle nás. Ať všichni viděj. A věděj, kam zajít.
AddThis

Jestli dokážete dát dohromady takovouhle sadu z Brna, Olomouce, Pardubic nebo odkudkoli z naší krásné vlasti, prostě nám to pošlete. A když to pude, tak to vystavíme. Podpořte svý oblíbený zahrádky!

U zámečku

Letenský zámeček je bezva, ale v tomhle případě slouží hlavně jako orientační bod. Před ním totiž leží obrovská zahrádka, kde v sezóně frčí dvě pípy a celé to hučí jako včelí úl. Když si vezmete kelímkáče do ruky, můžete se cournout ke kyvadlu a zase zpátky, vyvětrat se… a pak zase zasednout. K dispozici klobásy, někdy párky v rohlíku a nově i kebab.

Na Hradbách

Zahrádka na Vyšehradě je obří. Vešel by se tam malý fotbalový stadion a každou chvíli tam někdo hází koulema při pettingu, pardon, omluva, překlep. Fenomenální výhled na sluncem nasvícený Nuselák a vzdálené Vinohrady, grill s masem i vege věcmi, pivo, kofola, ženy, víno, batolící se děcka a spousty spokojených a šťastných občanů.

Cross Club

Barák klubu Cross vidí návštěvník, co přijede do Prahy po magistrále ze směru od Teplic, skoro jako první věc. Přejedete Vltavu a je tam, hned za mostem, po pravé ruce. Zvenku je to docela obyčejný dům, ale technointeriér připomíná vnitřek kosmické lodi Nostromo. Všechno se otáčí, bliká, cinká… opravdu výjimečný zážitek. A se stejnou důkladností je ošetřena zahrádka. Budete valit oči. Taky tu pivo točí a skvěle vaří. A do dlouho. Leckterý návštěvník Prahy se díky téhle zahrádce nikdy nedostal z Holešovic do centra.

Riegráče

I Vinohrady, které jsou tak trochu psí čumák Prahy, mají svoji vlastní parádní zahrádku v Riegrových sadech. Vinohradští si tu dokonce postavili obří obrazovku, na které mohou během pití piva sledovat třeba hokej. Nebo fotbal. Nebo co se jim zamane. Dokonce si tu prý můžete najmout týpka, co za vás bude stát ve frontě a nosit jeden drink za druhým. Ale i bez toho je tu blaze.

Baretta

Kousíček od Náměstí bří Synků je indiánská pizzerie Baretta. Co je na pizze indiánského? To se dozvíte uvnitř. Zatímco v samotné pizzerii je to maličkaté, zahrádka ve vnitrobloku je prostorná. A mají tam papouška, co klove lidem prsty a mluví. A taky umí napodobit vyzvánění mobilního telefonu. A taky tam čepují pivo, z vedlejšího baru nosí míchané koktejly a ta pizza, ta pizza je vážně super. Dejte si vysokého býka. Je s bramborama. A je skvělej.

Na Květnici

Nusle jsou vůbec taková dobrá zahrádkářská kolonie. Kousíček do kopce nad Barettou se nachází sokolovna a hospoda Na Květnici. Sedíte si pod kaštany, hledíte okouzleně do údolí na ten upachtěný svět, pivo je jako křen a křen jako pivo. Skvěle tu vaří a ve frontě u okýnka se seznámíte s bezva lidmi.

Bajkazyl

Na náplavce je blaze. Skoro nejlíp v Praze. Přes den sem praží slunce, takže vám to popíjení piva a clubu maté jde pěkně od ruky. A večer můžete sednout na vyhřáté kameny a máchat si nožky ve Vltavě. A ještě pod mostem koukáte na Pražský hrad. Jestli tam vlaje vlajka, nebo co. A do toho tam hrávají kapely, cyklisti cinkají na všechny strany a běžkyně v upnutých elasťácích se nesou soumrakem jako neonové laně.

U vystřelenýho voka

Androšská hospoda, kterou vevnitř zdobí kresby a různé artefakty od Martina Velíška, jinak dvorního výtvarníka Už jsme doma. A taky se uvnitř hraje. Ale v létě jsou ty koncerty takové poloprázdné, jelikož všichni sedí na luxusní, několikaúrovňové zahrádce. Mají tu super pivo a jídlo, třeba Kuřecí ňadra můžeme směle doporučit každému. A místní výčepní chodí v létě jenom v trenkách. A je to bezva.

Zahrádky Žižkov

Když vyjdete ze zahrádky U vystřelenýho voka zadem (bez placení nezdrhejte, ten pán v trenkách by vás chytil a překous vejpůl), dostanete se na cyklostezku na místě staré železniční tratě. A když se po ní vydáte směrem nahoru, projdete tunelem a pak se vyškrábete na Vítkov, čeká vás tam odměna v podobě krásné, rozlehlé a velmi přátelské zahrádky. Kde vás napojí, nasytí a kde se můžete vyvalovat na sluníčku.

Šlechtovka

V samém srdci královské obory Stromovka se nachází objekt Šlechtovy restaurace. Ta je sice už léta v rekonstrukci a bohužel už nefunguje ani krásná zahrádka za dřevěnou ohradou. Ale letenští se nenechali odradit, a tak hned vedle vznikl bezva kiosek. Kromě klasiky tu točí třeba Hoegarden, děti se můžou vyblbnout na písku a vy spokojeně hledíte do krásného parku. A třeba si vlastnoručně opečete na ohni v železném koši zakoupeného buřta. A taky tu mají luxusní záchody. Ideální pro ospalé nedělní odpoledne. I pro každý jiný den.

Je nám jasné, že jsme na spoustu míst zapomněli. Ono se nám sem ani všechno nevejde. Ale nebojte, neostýchejte se, pište svoje tipy. Ať se taky něco přiučíme!

AddThis
6 comments
KristynaCepkova
KristynaCepkova

Dva roky jsem žila v Českých Budějovicích a nesmazatelné místo v mojí paměti patří tamním zahrádkám... Tak jsem se rozhodla podělit.


Hospůdka Staré časy 

Na břehu Malše, vedle Železné panny, kousek od soutoku s Vltavou. Zahrádka přímo na chodníku, který je zároveň cyklostezkou, takže je občas třeba se vyhnout cyklistům, pokud se oni nevyhnou vám. Příjemná obsluha, přátelský hospodský pes a několik druhů piv v čele s malinovým.


Malák (Malý jez na řece Malši)

Z centra dojdete proti proudu řeky až k jezu, kde je stánek s pivem a posezení kdekoli - od klasické zahrádky se stoly a lavicemi až po trávník na břehu řeky. Dětské hřiště, případně koupání.


Terasa Potrefené husy

Klasická Husa, ale na krásném místě - u slepého ramena Malše (nebo vchod z ulice Česká). Z terasy je výhled na Sokolský ostrov a městskou plovárnu.


Restaurant Paluba

Mlýnská stoka, která obtéká historické centrum je kromě několika lávek přemostěna také dřevenou palubou (u Mariánského náměstí), na které se nachází fajn restaurace/pizzerie v námořnickém stylu. 


Terasa U Karla IV. (ulice Karla IV./Dr. Stejskala)

Zatímco interiér restaurace místy připomíná spíš jídelnu (a také tak v čase obědů funguje), po dřevěných schodech vyjdete na terasu, kde můžete posedět nad střechami historických domů v centru.


Modrý dveře

Jazz klub a restaurace - minutu od hlavního náměstí, v Biskupské ulici, ukrývá ve vnitrobloku rozlehlou zahrádku obrostlou břečťanem s vlastním barem a pískovištěm pro děti. 


Pizzerie na Piaristickém náměstí

Krásné místo, originální řešení. Venkovní sezení je ohraničeno zídkou z dřevěných polen, kterými se průběžně topí v peci na pizzu. Zahrádka proslula mimo jiné tahanicemi s českobudějovickou radnicí, které vyvrcholily jejím rozebráním. Tedy zahrádky. Ale teď už by měla zase stát... 

MadrFadr
MadrFadr

Cafe Na Půl cesty (Pankrác), Sokolovna (Podolí), Café Na Dně (Šeberák)
, Náplavka, Parukářka

Luciekchchaloupkova
Luciekchchaloupkova

Ha, myslím, že redaktoři by měli vyzkoušet i proslavenou Dejvickou nádražku. Jasně, není to pro každýho, jasně, čepujou tu tak trochu podmíry a výčepák je poděs, ale kdo jednou zkusí (a neuteče), ten se bude vždycky s láskou vracet.

Další dejvický tip: Klubovna, zahrádka je fakt zahrada a večer se člověk může zkulturnit nejen pivem, ale i dobrým programem.

dodanek
dodanek

Kousek od Květnice je malebná zahrádka U Klokočníka… :)

Podobné články: Blog

Google+