Blog

11 důvodů, proč je každý vysokoškolák tak trochu zaostalý

Máte sice diplom a pár písmenek navíc před jménem, ale k čemu to je, když jinak jste vlastně se vším dost pozadu. Stačí se podívat na všechny spolužáky, co místo aby se váleli na kolejní posteli, poctivě makali. Čtěte, proč je každý vysokoškolák tak trochu retard.
AddThis

1. Svatba

Na Facebooku vám v přátelích čas od času vyskočí lidi, které podle vůbec jména neznáte. Až když si rozkliknete fotku, zjistíte, že to je další z vašich spolužaček ve svatebních šatech, co už to má za sebou. Což znamená, že nejspíš stihne o jednu až dvě svatby víc než vy. Mrcha!

2. Děti

Za ty roky oslav úspěšných i neúspěšných zkoušek jste se stali přeborníky v nasazování kondomu. A protože cvik dělá mistra, jste bezdětní. Když máte navíc Facebook vytapetovaný fotkami uslintaných mimin spolužáků ze základky, nějak se vám do toho nechce. Nebo se z vás naopak stane zuřivá snažilka par excellence.

3. Pracovní zkušenosti

Sice máte osm semestrů andragogiky, ale kolonka „praxe“ ve vašem životopisu zeje prázdnotou. Protože noční šichty v Mekáči se nepočítají. Co byste teď dali za „minimálně tři roky zkušeností na podobné pozici“, které chtějí na všech dobře placených placech? Vaši spolužáci sice nemají diplom, ale zkušeností, co se počítají, mají plno.

4. Otřískanost životem

Zatímco vás hýčkaly studentské slevy a výhody jako v bavlnce, vaši bezvejškový kámoši se zakousli do života v osmnácti. Takže vědí, v čem je rozdíl mezi zdravotním a nemocenským pojištěním a na jakém úřadě se platí za elektriku, a vůbec v tom dovedou chodit, jak se na člověka v pětadvaceti sluší.

5. Baráky

Vy jste lili ve zkouškovým. Vaši kámoši lili prachy do stavebka. Nebo si rovnou stihli vlastníma rukama postavit barák. A vy teď Foucaultova díla stěhujete po podnájmech v banánovkách.

6. Koníčky

Zatímco studentský život je z poloviny o pařbě, ze čtvrtiny o brigádě a z poslední čtvrtiny o učení, na koníčky není prostor. To spolužáci ze základky na ně mají už leta vyhrazené víkendy. 

7. Dovolený

Vy za sebou máte sice Erasmus a dvě zahraniční konference, ale o dovolenkovém rezortu v Maroku si můžete nechat jen zdát. Pro vaše kámoše je to běžná letní destinace. Na střídačku s lyžovačkou na ledovci v Alpách.

8. Slevové akce

Vlastnoručně vydělané prachy se utrácí úplně jinak než ty od rodičů. Takže vás možná šokuje, že kámoši skutečně čtou slevové letáky a mají v malíčku, kdy je nejlepší zajet do Kaufu pro prací prášky. 

9. Úspory 

Pokud vám nespořili rodiče, máte po vejšce akorát tu rouru s titulem. A k tomu pravděpodobně nesplacený kontokorent. A ten se s váma potáhne až do třicítky, vážení.

10. Rodinné a firemní tarify

Možná máte studentský tarif a vaše máti vám navíc volá zadara. Bezvejškoví spolužáci jsou už ale dávno součástí daleko komplikovanější a sofistikovanější tele-sítě. 

11. IKEA master

Navíc vaši dávní kámoši ovládají jednu superschopnost, ke které se ještě dlouho nepropracujete. V IKEA totiž umí nakupovat v sekci Kuchyně a Ložnice. 

AddThis
8 comments
Harri9000
Harri9000

Hou hou hou hou, sice už pár let sami bydlíme a makáme, ale nakupovat v oddělení ložnic a kuchyní? To je hodně velkej skill, na to dosáhne málokdo!

lukes
lukes

U 3 to není tak úplně pravda... pokud někdo studuje humanitní obor, tak v mekáči zůstane, tudíž se mu praxe z nočních hodí...

IvanOsmera
IvanOsmera

No nevím jak v okolí pisatele článku, ale tady po podnájmech lítají lidi bez vzdělání, protože nemají na to si pořídit vlastní bydlení a vzdělaní obvykle staví baráky. A to s tou praxí, taky není úplně pravda, to záleží od oboru. Studenty tech. oborů náboráři upisují ještě před státnicema. A lidi bez vzdělání jezdí do Maroka na dovolenou??? Celkové docela zvláštní článek. Jediné a to je pravda, že v čem jsou pozadu je to, že to co se na škole naučí tak po vystudování už nemusí být pravda a v praxi se pak musí celou věc naučit znovu. Jako třeba lékaři, nebo právníci.

JanaMagdalenaHraskova
JanaMagdalenaHraskova

Proč se tu furt naváží do andragogiky? Jeden z mála "humanitních" oborů, kde mají studenti praxi v oboru už při studiu...

Jan2
Jan2

zasa niekto kto nemal na vysku tak si posiluje ego... ukazte mi tych spoluziakov ako si ziju.. mozno jednemu sa podari dobra robota po strednej, a tento clanok bude presne naneho pasovat,ale dalsich 19 ludi  z triedy pracuje za minimalku cize ziadne destinacie a dovolenky,ale sedenie doma... a ste zabudli na itckarov co maju tiul, oni si strcia celu triedu zo strednej do kapsy ked skoncia...

HonzaMusil
HonzaMusil

@Jan2 Jasně, ten článek je spíš taková ironie, ve skutečnosti se vejška vyplatí. Ono je sice vtipný, že lidi po vejšce teprve vlítnou do skutečnýho života (většina z nich totiž na pořádnou práci nebo podnikání nemá čas, i když dá se to taky), zatímco lidi, co šli makat po střední, už mají 5 let zkušeností, a v lecčem jsou napřed. Ale postupně se to srovná a nakonec po nějakých 5-10 letech na tom s životní úrovní budou líp vejškaři. Takhle mluví všechny statistiky, co jsem četl, a shoduje se to i s realitou okolo mě. Samozřejmě, určitě najdete výjimky mezi oběma tábory, mluvím v průměrech.

Podobné články: Blog

Google+