Blog

10 základních slov z brněnštiny pro všechny Pražáky

Že v Brně nejezdí tramvaje, ale šaliny, ví každý pako. Jenže to není všechno, co vás může ve městě pod Petrovem zaskočit. Máme pro vás rychlokurz hantecu, neboli základní výrazy pro přežití v Brně. Čtěte!
AddThis

1. Štatl: Centrum města, neboli ta mini část Brna, kde se alespoň občas něco děje.


2. Cajzl: Vy. A všichni ostatní, kteří vědí, na který straně eskalátorů si stoupnout v metru.


3. Chálka: Divnoslovo pro jídlo. Pozor, za jedinou lokální gastro specialitu lze považovat špagety se sojovkou imitující čínský nudle z bufáče u nádraží. Protože takovej hegeš vám žádný hladový okno jinde v republice nenabídne.


4. Mařka: Ani masařka, ani Marie, ale jakákoliv lidská samice spadající věkem do části populace, která je schopná kopulace. 


5. Mejdlo na kéru: Nikoliv čisticí prostředek na tetování, nýbrž večírek u někoho doma. Což zní fajn, než si uvědomíte, že doma znamená v Brně.


6. Betle: Odchází-li Brňák do betle, nejde si s bojovnou náladou zopáknout bitvu u Slavkova, ale naopak odchází spát. Nuda.


7. Krigl: Pivo, či spíše nádoba na něj. Bohužel, místní se často dopouští té chyby, že do ní místo piva lejou Starobrno. Brrr…


8. Prigl: Nezaměňovat a nezkoušet vypít. Přehrada za městem, kde se omylem ocitnete, když sednete na špatnou šalinu.


9. Čára: Ke všeobecnému zklamání nejde o žádné drogy, nýbrž o místo. Náhrada za to, že Brňáci se nemůžou scházet pod ocasem (když nepočítáte ten Onderkův). No, aspoň je to ve štatlu.


10. Rozjezd: Nejde o drink na uvítanou, ani způsob likvidace nepohodlné zvěře, ale o překvapivě funkční a pohodlný systém noční veřejné dopravy. Tenhle vynález je konec konců asi to jediný, čím kdy Brňáci natrhli Pražákům kaďák.

AddThis
38 comments
MichaelBrock1
MichaelBrock1

Jezis, kdo to psal?! Ty vyrazy v "hantecu" ktery jsou tady vysvetlovany, jsou nektery nesmysl a nektery jsou napsany spatne.

3) Chalka je to jidlo, ano. Ale v dobe kdy vznikl hantec nikdo nevedel o nejakejch podelanejch nudlich ze sojovkou.

4) Marka je nazev pro byvalou menu Nemecka

5) Mejdlo nema s hantecem nic spolecnyho, asi prazskej vyraz pro kalbu. V hantecu Mydlo , nazev pro krasnou holku.

6) Betla...ne betle

7) Krygl sklenice na pivo

8)Prygl - dva vyrazy. Prehrada  a klacek

10) Rozjezd?????WTF?

Kdyz uz nejakej frajer chce psat o brnenskym hantecu, tak at to napise poradne a tak jak to ma byt.

Jinak nasere hodne statlaru!


MichaelBrock1
MichaelBrock1

@DominikChrastecky @MichaelBrock1  Ok, nevim kolik je ti roku, toto slovo v Hantecu nebylo. Je pouzivano novodobe u mladych lidi, kteri na Roli cekaji na autobus, aby se dostali domu. Nebudu se s tebou hadat, oba mame pravdu. V hantecu je spousta novych slov, ktere si omladina vymyslela, ale s puvodnim Hantecem nemaji co docineni. Myslim si, ze muzu pouzit jako priklad " Macka".


DominikChrastecky
DominikChrastecky

@MichaelBrock1 @DominikChrastecky Já teda hantec vůbec neznám, znám jen pár slov, su od Ostravy, jen říkám, že se to používá, protože to bylo jedno z prvních slov, co jsem se naučil, když jsem se do Brna přestěhoval, používá ho prostě každý, historickou souvislost jsem nehledal :) A ve článku jsou slova, které nejsou jen čistě náležitostí hantecu, třeba chálka nebo krýgl je i v ostravštině :)

MichaelBrock1
MichaelBrock1

@DominikChrastecky @MichaelBrock1  slova z Hantecu se zacly pouzivat po cele CR. Jak jsi upozornil na slova chalka a krygl, ktere se pouzivaji I v Ostrave. Slovo "chalka" je z puvodniho hebrejskeho "challah" a slovo "krygl" je z Nemecleho "Krug".Asi si reknes blbec me poucuje, ale o tom to neni. bydlis ted v Brne a muj nazor je, pokud nekdo pouziva mistni dialect, mel by o nem neco vedet. mockrat jsem se setkal s lidmi, kteri pouzivali slova z Hantecu a casto spatne, protoze nevedeli co znamenaji. pokud jsem se te dotknul, tak se omlouvam.

DominikChrastecky
DominikChrastecky

@MichaelBrock1 @DominikChrastecky V pohodě, jen bych právě netvrdil, že ta slova jsou původně z hantecu :) Mám totiž pocit, že obě slova pochází od nás :) Sám jsi řekl, že krýgl je z němčiny a jestli mi paměť slouží, tak Ostravsko je ráj počeštěných německých slov. A chálka k nám myslím přišlo z polštiny (kam zřejmě přišlo z oné hebrejštiny) a z Ostravy a okolí je to do Polska, co by šutrem dohodil :)

Jan Kalas
Jan Kalas

Už pan Donutil říkal, že to bude asi proto, že Praha je nejmenší velkoměsto a Brno největší maloměsto a tenhle článek pobaví i když jste z Brna. To s eskalátorem je pravda. Lidi občas spěchají a některým je to jedno.

Katerina_J
Katerina_J

Podobně uzpůsobených slov má snad každá oblast v Česku a to, že se pražáci neustále pouští do brňáků zřejmě o něčem svědčí. Nevinné pošťuchování a vtípky tady vždycky byly a budou, ale pokud má Praha potřebu a pocit, že musí neustále zašlapávat Brno do země, aby na ni náhodou nedosáhlo, ať si poslouží. Brňáci nemají nic takového zapotřebí, žijeme si klidně v našem slunečném kraji vína, mluvíme si jak chceme, máme rádi naši milnulost a náš štatl, jsme zkrátka spokojení, bez komplexů a užíváme si života.

JaroslavSejrek
JaroslavSejrek

@Katerina_J Jasný Praha je nejvíc zakomplexovaná z Brna a Brno je bez komplexů a úplně v pohodě. Kde je ten paralelní vesmír?

Salhausen
Salhausen

A.) Brno je o dost lepší než Praha.

B.) Nemusím znát tyhle slova, protože Brňákům je fuk, jestli je umím, hlavně, že si rozumíme.

ragnarfenris1
ragnarfenris1

@Salhausen Když je to tak, proč je mnohem víc Brňáků v Praze než Pražáků v Brně - a nemyslím na studiích, ale na stálo. ;)

AnickaKulikova
AnickaKulikova

@ragnarfenris1 @Salhausen já třeba pocházím z malého městečka ve středních Čechách. studuju v Brně a mám přítele v Praze. myslím si, že moje městečko je ve spoustě ohledů lepší než Praha, a vyhovuje mi jeho poklidný život. navzdory tomu, "překvapivě", je mnohem víc mých rodáků v Praze, než pražáků v mém městečku. čím to asi bude? 

AnickaKulikova
AnickaKulikova

fakt se "nemůžu nabažit" tadytěch rádoby-boje-rozdmýchávajících výlevů... fakt můžu porovnávat, a fakt si Praha a Brno nemaj moc co vyčítat... teda až na to, že Praha je o kus větší, takže je tam všeho víc - hnusnejch bufáčů, nebezpečnejch čtvrtí, míst, kde se potkat, míst, kde se ztratit... 

petproch
petproch

singulár od betle je betla

LumennkaVavrouchova
LumennkaVavrouchova

Bod 1 - Štatl je Brno jako celek, nejenom centrum;)
Bod 5 - výraz "mejdlo" je za a pražský a za b tak dvacet let zastaralý, my v Brně děláme většinou kalby:)
Bod 7 - píše se to "krýgl" a je to sklenice na pivo s uchem:)
Bod 9 - někde jsem slyšela, že pod ocasem se už roky nikdo neschází, ale jinak my se už pár let taky můžeme scházet "u čuráka":)

ragnarfenris1
ragnarfenris1

Brno? Ta obydlená zatáčka mezi Prahou a Vídní? Kdo by tam jezdil...

MatejVozdek
MatejVozdek

Další zakomplexovanec? Tohle už je hodně ohraný, co tak zkusit vymyslet něco novýho? Jo vlastně...bys musel mít čím...

PetrFliegel
PetrFliegel

Bod 7. Pravda :D nejsem pražák jsem severočech :D


JanZelman
JanZelman

Ja puvodne jihocech, a byt jsem si vedom preslapu typu samson ci eggenberg, take se sedmickou nemohu nic nez souhlasit :D

choraslerak
choraslerak

@PetrFliegel V praze do toho zase lijem Bráník nebo ještě hůř Staropramen. Ale naštěstí ne všichni

Lenna011
Lenna011

... ty ubohej Pražáčku... Takovej článek může napsat fakt jen zakomplexovanej pablb z Prahe

MatejVozdek
MatejVozdek

Práglista má zase komplexy, tak se z toho asi potřeboval vypsat...

Btw: někdy by se to chtělo do Brna podívat, než začneš psát takový rádoby vtivný kraviny...

VratislavVoznik
VratislavVoznik

Jako obyvatel Brna hluboce nesouhlasím s bodem 10. Rozjezd je to nejzhovadilejší, co lze v brněnské MHD najít. Teda krom brněnské MHD jako celkem!

PetisNummerEins
PetisNummerEins

@VratislavVoznik haha pise ten co chodi spat v 10 vecer a rozjezdem jezdi jednou za rok. je to opravdu genialne vymysleny system, nejlepsi cestovani a nejrychlejsi po Brne . . .

LumennkaVavrouchova
LumennkaVavrouchova

@VratislavVoznik No nevím, ale brněnská MHD je podle různých měřítek prý nejlepší v republice:) A zrovna rozjezdy jsou asi nejgeniálnější systém noční dopravy, co znám. Co je na nich špatně?;)

VratislavVoznik
VratislavVoznik

Google o techto meritcich a vysledcich mlci, lec nerozporuji, ze se nekde takova informace vyskytnout mohla. A co je, samozrejme z meho subjektivniho pohledu, na krnenske MHD spatne, jsem popsal v odpovedi pro Petise vyse.

VratislavVoznik
VratislavVoznik

Bohuzel mi v chozeni spat v deset vecer ponekud brani pracovni povinnosti a caste prijezdy do Brna ve jedenact, o pulnoci, klidne i pozdeji. A zejmena pred vsednim dnem neni vyjimkou, ze bud musim skoro hodinu cekat, jit pesky nebo vzit tago. Proste by to chtelo zamyslet se, jestli by se interval nedal, treba s optimalizaci trasovani linek, vymyslet jinak.

LumennkaVavrouchova
LumennkaVavrouchova

@VratislavVoznik to ale není chyba rozjezdů, ale IDS JMK jako celku, když spoje nenavazují;) Jinak je dost logické, že spoje jezdí každou celou (a některé dny i půl) z hlavasu, protože jakýkoli jiný čas by se nepamatoval tak dobře celému ožralému městu, pro něž je primárně tento druh dopravy určen:)

Helulinka
Helulinka

psal očividně zakomplexovaný Pražák :D

Podobné články: Blog

Google+