Blog

14 důkazů, že život není o titulu

Na škole i před ní se jednomu může zdát, že bez titulu není nikdo. Jako by ten shluk písmen odděloval zrno od plev. Jenže... jenže. Můžete mít titulů plnou knihovnu a stejně vždycky začnete od nuly. Čtěte a mrkněte se na honbu za diplomem z jiné stránky.
AddThis

1. Diplom

Chápete ten paradox? Škola vás má proměnit ve vzdělaného a kultivovaného člověka, ale aby to bylo poznat, musíte na to mít velkoformátovou průkazku, která beztak skončí za skříní, odkud ji vytáhnete až při stěhování.

2. Praxe

Kdyby se láska řídila stejnou logikou jako personalisté, nerozhoduje v přírodním výběru mládí, krása nebo vzájemný sympatie, ale počet bývalých partnerů. Při hledání práce si neškrtnete ani natolik, abyste spálili červený diplom.

3. Teorie

Horší je, že na té promiskuitě přeci jen asi něco málo bude. Jestli jste si mysleli, že vás na škole naučí všechno, tak v práci zjistíte, že to, co umíte, nestojí ani za jednu excelovou tabulku.

4. Opravdická práce

A to se pak ve finále řekne tímhle vtipem: Přijde absolvent do první práce a šéf mu povidá, tu máš koště a běž zametat rampu. A mladík se diví, vždyť je vysokoškolák! Šéf chápavě pokývne a říká: Jasně, tak pojď se mnou, já ti to ukážu… Takže asi tak.

5. Profesorské pravdy

Jsou k ničemu. Ono co vám taky o světě venku řeknou lidi, kteří život tráví zavření v badatelnách. Bez urážky. On váš králík taky moc neví, kde se mu v kleci vzala mrkev…

6. Jeden směr

Osnovy jsou vlastně vyjeté koleje. Což znamená, že do cíle dorazí stovky těch, kteří vystupují na stejné zastávce. A titul je jen důkaz, že umí pokorně zapadnout do nemlich stejného vagonu jako ostatní.

7. Originální směr

Nebo vás vlakem k diplomu pojede málo, anžto máte tak unikátní obor, že k němu po hospodách musíte dávat samostatnou vysvětlující přednášku, jenže i v téhle cílové stanici vás bude na tuhle malou zemi nakonec strašně moc.

8. Láska a sex

Co je horší, titul není ukradený jen personalistům. Protějšky na docenturu také většinou neudoláte, i když vám osobně na občance připadá děsně sexy. Většina případných kořistí si nejspíš dokonce bude myslet, že to vaše slavné „doc“ je příloha v mailu…

9. Peníze

Na ty byste asi někoho sbalit mohli, ale nejspíš jich nebudete mít víc než spolužák ze základky, co místo titulu šel dělat pokrývače. Víte, kolik mají pokrývači? Až se vaše platy srovnají – kolik myslíte, že vám bude?

10. Věk

Honbou za titulem jste totiž strávili nejlepší léta po knihovnách a studovnách. Snad jste si to užili, protože ty roky už vám nevrátí ani výzkum nad elixírem věčného mládí.

11. Život

A teď úplně upřímně. Zvládnete si ten život užít při usilovné honbě za titulem? Nemrzí vás nad těmi věčnými skripty trochu, když vás kámoš pokrývač láká na dýzu, neb má po výplatě? Že tam jsou super samičky? Ne?

12. Úcta

Lidi bez titulu jsou jedna věc. Druhá pak jsou ti s titulem. Na schránkách, na mailových schránkách, možná i na jmenovce u spoďárů. Z titulu člověk snadno zblbne a vám se to může stát taky. A úcty se nedočkáte.

13. Úspěch

Bill Gates a Mark Zuckerberg z univerzity utekli. A Steve Jobs nebo třeba Quentin Tarantino ani nedokončili střední. Až půjdete ke zkouškám nebo přijímačkám, můžete se tím uklidňovat. Ale jinak je jasný, že diplom na funkci nemá vliv.

14. Nejistota

Za studií totiž není jisté nic, natožpak titul. Což neznamená, že s tím máte praštit! Vzdělání je super výsada a pracovat na sobě přece jen stojí za to. Právě proto, že to nakonec není o titulu. Děláte to přeci kvůli sobě, ne? Ne?

Student_cilichili_banner

 

AddThis
15 comments
DominikIvan
DominikIvan

bill gates a steve jobs boli vyrazeni zo skol, no a mark zuckerberg odisiel z vysky lebo potom co ho skoro vyrazili za hacknutie skolskej databazy sa rozhodol podnikat v niecom co mu slo a vynasalo, malo to velky vplyv na to, ze on studoval informatiku


clanok pisal hrozny nevzdelanec -_-

VeronikaPolyakova
VeronikaPolyakova

Nikdo nikdy v zivote se me neptal na moje vzledani - jak v CR, tak v zahranici. Vsude hraje roli osobnost a praxe a nikoho titul nezajma. Ted jsem zamestnavatel ja - a taky se neptam jakou skolu kdo kde delal. Zajmaj me vysledky.

DominikIvan
DominikIvan

@VeronikaPolyakova ked niekto studoval socialnu pracu alebo nieco podobne, jasne ze sa ho to nikto nepytal :D treba sa nad tym zamysliet tak, ci niekto studoval serioznu vysoku, alebo vysku kde mi das knizky a povies zajtra mas statnice a dam to na A :D

IvetaSkacelova
IvetaSkacelova

Já studia na VŠ vůbec nelituji. Byla to ta nej léta. Studovala jsem to, co mě bavilo a uplatnění jsem našla. I přes Erasmus jsem vyrazila do zahraničí a studovala na univerzitě. Super lidi a kamoše potkala. Bohužel jsem první práci musela vzít 150 km od bydliště. Ale s praxí jsem poté pochodila v rodném městě. Studenti chodí po brigádách a mají dost peněz od rodičů. Všude samé bary a kavárny plné studentů. Studenti se mají dobře.  Lepší si prodloužit mládí než někde hrbit záda...;-)


jirkem
jirkem

Pravděpodobně to psal nějaký jedinec se základním vzděláním, protože článek není napsán spisovnou češtinou.

kofina
kofina

@jirkem máloco se tady píše spisovnou češtinou a sorry, ale málokdo obecně používá spisovnou češtinu, to absolutně nic nevypovídá o vzdělání člověka..

jirkem
jirkem

@kofina @jirkem


Mluv si jak chceš, o to mi nejde. Ale pokud píšeš něco pro veřejnost, tak by to mělo být psané spisovnou češtinou.

kofina
kofina

@jirkem @Reb ee @kofina Pokud ti tohle tak vadí, tak bys neměl číst zrovna čilichili, který na tohle absolutně nehraje a neřeší kolikrát ani pravopisný chyby.... 

MichaelaHa1
MichaelaHa1

Kde ho take zbavili smyslu pro humor

rob24
rob24

pravda, hlavně ten čas na vejšce, kdy ti co moc chytrosti nepobrali mají prachy a užívají si, vy jste bez peněz a nezbyde nic jiného než to učení

karboxilas
karboxilas

Sice titul mám, ale docela lituju těch zabitých let, co jsem tomu v podstatě bezcennému papíru obětoval. 

Podobné články: Blog

Google+