Blog

14 důvodů, proč začít psát básně

Jestli máte pocit, že básničky už dneska neletí, jste pěkně na omylu a možná přicházíte o zásadní životní šanci hladovět ne kvůli špatně zvolené brigádě, ale záměrně – kvůli hlubokému uměleckému prožitku. To je cool jak bič! Čtěte!
AddThis
 1. Poezie je ještě větší hipsteřina než knír a pho-bo. Musíte teda umět číst a psát, ale to dáte.

 2. Básně povznášejí, i když máte BMI přes 30.

 3. Takže máte plné právo cítit se povzneseně. A být intelektuální snob, ať už to znamená cokoli. Fráze „coby stoupenec ruského formalismu vám musím oponovat“ položí každého.

 4. Když jsme u toho pokládání, na básničky se samozřejmě super balí holky. Nebo kluci. Milostná báseň je přece základ všeho souložení. Víte, co je soulož, ne?

 5. Je to dost levný hobby. Vzdušná akrobacie, windsurfing nebo golf lezou do peněz mnohem víc. Zbydou vám peníze na důležitější věci. Třeba notýsek Moleskine.

 6. Můžete prostřednictvím básní poukázat na zkaženost společnosti. Nebo aspoň toho, kdo vám přebral partnera. Nebo můžete básnit jen tak, rozdíl stejně nikdo nepozná.

 7. Ostatně i výsledek vašeho snažení bude mizivý. To vás ale nemusí trápit. Ctíte zásadu Bojuj perem, a tak můžete prohlásit, že jste dělali, co jste mohli.

 8. Můžete tvrdit, že význam vaší poezie je ohromně hluboký. A když ho někdo nevidí, ehm… Těžko k tomu něco říct a neurazit, že.

 9. Každý emoční průjem můžete prohlásit za umělecké dílo. Jen si to proboha nezačněte myslet taky.

 10. Nemusíte ovládat interpunkci. Ostatně ani stylistiku, opravdový kalibr za umělecký záměr dokáže prohlásit i hrubky.

 11. Vaše učitelka ze základky bude nadšená, že někdo z těch tupounů, co jí zkazili život, nakonec přece jen k něčemu dozrál. Možná dokonce přijde na vaše autorské čtení. Každý by měl mít aspoň jednoho stálého fanouška.

 12. Básník může být samotář. Kdekdo má často lidí po krk, ale stejně se jich nezbaví. Coby básník můžete říct „omluvte mne“, odsednout si k vedlejšímu stolu a zuřivě psát do notýsku. Nebo zírat do zdi, co je komu do toho.

 13. OK, stejně vám bude pořád mizerně, to je potřeba přiznat. Žádný psaní vaše psychický problémy nevyřeší, a jestli máte pocit, že jste troska, básně to nezachrání. Ehm, možná spíš naopak.

 14. Ale třeba aspoň najdete spřízněnou duši. Pokud jste z Prahy, můžete třeba propagovat poezii se sdružením Mladí básníci pražští. Konečně třeba najdete lidi, co vám budou rozumět. Nebo ne úplně rozumět, ale třeba vás aspoň tolerovat.


  Ale i pokud z Prahy nejste, můžete Mladým básníkům pražským přispět na jejich projekt tvůrčích dílen na www.hithit.cz/tosipis. A můžete za to dostat například báseň na míru, nebo dokonce soukromé vystoupení! Třeba na rozlučku se svobodou nějakou pěknou depku! Básnické sdružení podporuje Nadace Vodafone v projektu Vpohybu.


  Vpohybu_Nadace Vodafone_851_315_


   

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+