Blog

14 věcí, které vám zkazí výlet do Prahy

Praha je matka měst, to je prostě fakt. A milují ho jak cizinci, tak tuzemšťani, co mají rádi ruch velkoměsta. Jenže zajet si do stověžaté matičky se může jednomu pořádně vymstít. Zvlášť když si nedáte pozor na následující. Čtěte.
AddThis

Nepíchnete si lupen

Revizoři mají z každé chycené oběti provizi. Takže nečekejte, že vám odpustí. Ani když máte lístek pěkně zakoupený a uschovaný… úplně stačí, když si ho zapomenete cvaknout. A už se vezete. Za osmset na místě. Anebo rovnou za tiskara, když nemáte cash.

Nemáte kde zaparkovat

Po půlce města máte modrý zóny. A kde nejsou, tam to zasekaj autama starousedlíci. Takže po příjezdu do hlavního města kroužíte ulicemi jak nadržený čmelák a parkujete klidně hodinku dvě. A to vás ještě možná stejně odtáhnou, anžto stopro přehlédnete nějakou důležitou značku.

Šrapnely

Nebojte se, nejde o žádné výbušné válečné dědictví. Ale na lehkou váhu to taky neberte. Pražané totiž mají rádi pejsky. Ale zároveň jsou strašné cimprlíny a odmítají po svých hafanech uklízet hromádky. Takže až budete obdivovat památky, hlídejte si v mezičase, kam šlapete.

Pravidla pohybu

Věčně se někde motáte jako vítr v bedně. Ve dveřích do metra, na eskalátorech, na chodnících… a všichni vám to dávají pěkně sežrat. Jakože neznáte všechny ty pravidla, co si je na sebe místní vymysleli.

Karlův most

Karlův most je senza. Jenže to se na něj nesmíte vypravit uprostřed sezóny a během dne.  Protože to prostě zapadnete do nekonečného proudu ostatních nešťastníků a ten vás vláčí ve špalíru kolem vší té nevkusné keramiky a malířů portrétů a soch… až vás  to zase vyplivne na druhé straně. Pokud budete mít pořád peněženku, můžete si gratulovat.

Orloj

Když budete společně s obrovským davem turistů sledovat měnící se apoštoly na pražském orloji, fungujete pro kapsáře tak trochu jako taková samoobsluha. Věřte nám, že to zase až taková sláva není, abyste na ni museli hodinu čekat a pak se ještě mačkat s několika stovkama ostatních.

Špatný nádraží

Hlavně návštěvníci, kteří neumí česky, mají bordel v tom, kde vlastně vystoupit. Takové hlavní (Wilsonovo) nádraží, nádraží Holešovice nebo Masarykovo nádraží… ono jim to zní všechno dost podobně. A jelikož mají průvodčí cizáky na salámu a na informacích většinou zase neumí jinak než česky, jezdí nám pak ti turisti zmateně z jednoho konce Prahy na druhý.

Hospody

Pro jednorázového návštěvníka Prahy je téměř nemožné trefit správně do nějaké skutečně dobré, normální hospody. Tam, kde ho nebudou chtít natáhnout a zároveň se neotráví předvčerejším gulášem se šesti.

Kuřáci

Když už máte to štígro, že trefíte nějaký dobrý lokál, většinou vás zarazí, jak je v něm zahuleno. Ano, na rozdíl od spousty jiných zemí se u nás prostě ve většině hospod kouří o sto šest. A kdyby si někdo stěžoval, stačí někam do kouta šoupnout cedulku PROSTOR PRO NEKUŘÁKY, a je po problémech.

Angličtina

Němčinu ještě občas pár lidí tak napůl ovládá. Občas si někdo vzpomene na ruštinu. Ale s angličtinou to má většina pražských prodavaček, stánkařů, revizorů či policistů pořád tak trochu vachrlaté. Takže se domluvíte hlavně rukama a nohama. Ale zase to bude zábava. Asi.

Podpatky

Praha je historické město a tak na vás ty věky dýchají z každé uličky, z každého gotického krucánku či barokní prdýlky. A bohužel i z těch věčných kočičích hlav a kamenné dlažby… Takže pokud si nějaká nerozumná slečna vezme na procházku romantickou stověžatou botky na jehlách, zlomí si buď ty jehly, nebo nohy.

Po Praze na kole

Ať už se tváříme, jak se tváříme, Praha není bůhvíjak cyklopřátelská. S takovým Berlínem nebo Amsterdamem se to vážně nedá srovnat. A nejde jen o podivně vymyšlené cyklopruhy na nacpaných silnicích. Ale hlavně o to, že místní řidiči prostě nepovažují cyklisty za právoplatné účastníky silničního provozu. A podle toho se taky chovají.

Špatný pivo

Všichni Češi teď nadskočili. Jak špatný pivo? Klid, klid. To je jen varování pro cizince. Když už jste v zemi, kde jsme na svůj zlatavý mok pyšnější než na Pražský hrad, nedávejte si nám tu žádné heinekeny a podobné cizí nesmysly. Prostě plzeň, nebo svijany, cokoli, výběr je obrovský. Tak se nezdržujte špatnými pivy a pijte to naše. Správné.

Divný lidi

My Češi nejsme zrovna pohostinní a o Pražácích to platí dvojnásob. Nemáme lidi rádi. Neradi jim radíme. Neradi je vidíme. Berou nám práci, zaclání a vůbec vlastně nemáme náladu na to je tu nějak hostit. Tohle je totiž naše město. A basta.

AddThis
4 comments
Noaco Mara
Noaco Mara

karboxilas . No jo . Ode mne to byl hrubej útok. Proto jsem před něj dal smajlíka - recesisto :-). Autor je  vtipálek tak něco unese ale koukám že na tebe toho bylo hodně :-) Hezkej den

Noaco Mara
Noaco Mara

Upozornění pro čtenáře!!! Autor článku, který žije někde na malém městě v Kazachstánu , byl zatím nejdál v kostele a nejvíš na půdě.Tyhle bláboly slyšel v hospodě od dvou už solidně nalitých chlápků z vedlejší vesnice. Ti sice pracovali v ČR ale v Děčíně a říkal jim to jeden zedník co s nimi bydlel na ubytovně. Ten ale v Praze byl !!! Na víkend na fušku a makal tam na Proseku! Trochu smůla že to byl Polák a oni mu moc nerozuměli.

karboxilas
karboxilas

@Noaco Mara Vždycky mě dostane, když sem vleze nějakej trol, kterej nechápe, že jde o recesi. 

Tom Riley
Tom Riley

V Praze jsem byl před tejdnem a měl jsem tu čest vidět Staromák úplně pustej (bylo okolo sedmý ráno). Člověk by ani neřek, že to je Praha. Normálně se člověk na tom náměstí bál =D 

JInak špatný pivo... nejvejš u mě stojí Guinness. Kdyby to teda nebyly takový pálky za půllitr. V Praze. Kde jinde.

Podobné články: Blog

Google+