Blog

15 slov, která píšete blbě

My teda taky. Ale nás za to v redakci fyzicky trestají, takže si na to dáváme zatraceně bacha. Čtěte a učte se.
AddThis

Všichni sveřepí šakali, co zavile vyli na bílý měsíc, nás nedokážou potrápit jako jednotlivá slova. Mrkejte na největší češtinářské šperky.

 1. Aby jste

Tohle vypadá daleko spisovněji než správné abyste. Ale čeština je zákeřná mrcha a dá vám to sežrat. Proč? Aby jste se měli čemu divit!

 1. Vyjímečně

Vyjímečně nepíšeme ani výjimečně. Piš, jak slyšíš, tady nefunguje.

 1. Chodějíceje | -ě, -íc. -íce

Přechodníky jsou svině. Hrát si s přechodníky je jako hrát si na přechodu. S ohněm.

 1. Respektivě

Případně ještě oblíbený tvar respektivně. Za to rozhodně RESTEKP nezískáte, přátelé.

 1. Pernamentka

Taky slovo, co lidi píšou pernamentně blbě. To je pak každá práce marná.

 1. Protěžovat

Těžko, Anežko. Pochází to z francouzského protégé, což znamená chráněnec. S kytkou protěží ani s tíhou zmíněného chráněnce to nemá co dělat.

 1. Zůčastnit se

Jestli se chcete zůčastnit nějakého večírku, pusu si špulte, jak chcete. Tady funguje jen čárka.

 1. Můzy

Když už jsme u toho špulení, to můzy umí zatraceně dobře. Spolu s líbáním.

 1. Nejoptimálnější

Lepší než optimální už to prostě fakt nebude, děcka.

 1. Standartní

Zní to tak moc správně, až by vás to mohlo varovat. A varovalo by vás to správně, protože je to blbě. Standard zásadně s d.

 1. Viz.

V podstatě znamená totéž, co čum! Tečka je tam zbytečná. Když už, tak vykřičník. A pokud to je ve vaší diplomce, ve vlastním zájmu byste měli napsat vizte.

 1. Do leva

Je to trochu jako v hororu. Ať už jdete spíš doleva, nebo doprava, vždycky běžte dohromady. Dělení zavání průšvihem.

 1. Spontální

Ono se to L tak krásně válí na jazyku, že? Tak ho radši spolkněte a vyhnete se ostudě.

 1. Mochomůrka

Správný pravopis, tedy muchomůrka, si zapamatujete nejlépe podle toho, že když takovou houbu zbaštíte, za chvíli kolem vás budou kroužit hejna much.

 1. Čillichilli

Čili pálí dvakrát. Proto se chce napsat dvě L. Jenže smůla. I ta slavná kapela s Čili v názvu má jen jedno L. Takže se to naučte. A my vám k tomu necháme zahrát pěknou písničku:

 

AddThis
38 comments
KatyBechnikova
KatyBechnikova

ještě by to chtěli bonus: a tis blbě čtete. čte se to měkce, s ť.

dopisovatelka
dopisovatelka

máte tam řadu chyb!!! VÝJIMEČNĚ nikoliv vyjímečně!!

beriking
beriking

Wtf, to slovo v nadpisu je vždy záměrně blbe, proboha. Uvažuj, nez něco placnes

janinach
janinach

Tak ještě zapracujte na tom, abyste psali "abychom" a ne "abysme". To je totiž v každém druhém článku zde... Bijou vás málo :-)

MEP
MEP

@janinach "abysme" a "abyste" je češtinářsky stejně gramaticky správně jako Vaše zmiňované "abychom" :-)

KatyBechnikova
KatyBechnikova

abysme je tvar, který je pravopisně správný pro nespisovné slovo. ano, i obecná čeština má svůj pravopis.

AlexSkribuckij
AlexSkribuckij

"Gramatický fašismus představuje zcela nepřijatelný způsob obrany pravopisu a gramatiky. Dokonce se domnívám, že některé z idejí gramatického fašismu jsou v přímém rozporu s platnými stanovami našeho gramaticko-nacistického hnutí," prohlásil před chvílí u řečnického stolku delegát Českolipské krajské buňky. Sklidil bouřlivý potlesk.

...a že vás tady v diskuzi je... :-)

JanKyblikKucera
JanKyblikKucera

Kromě už zmíněné kritiky článku bych ještě přidal, že Chili se píše s jedním, i dvěma L. Doporučil bych si příště kromě gramatiky ověřit taky fakta, než něco vypustíte do světa. To, že má RHCP (i když je to skvělá kapela) v názvu jedno, z toho ještě nedělá gramatické pravidlo.


rzl
rzl

Je to žalostný článek. Krom fádních vysvětlení a neuvádění dalších, níže zmíněných příkladů, jste udělali zesměšňující chybu se slovem permanentka, kteréžto osvíceně kážete s chybou. Neuvěřitelné...
Slovo protěžovat s absurdní významovou mýlkou mícháte do seznamu psaných chyb. 
Upřímně doufám, že vás v redakci zmlátili železnou tyčí. 

schonackp
schonackp

@rzl a Vy, kdybyste takový seznam psal, určitě neopomenete žádný výraz, nemám-li pravdu? Takových chyb, které lidé dělají, se najdou stovky, takže pokud je libo, můžete vytvořit samostatný web zabývající se touto problematikou. Navíc určitě nikomu neuškodí, když si správný výraz vyhledá sám, alespoň si ho zapamatuje. A pokud je někdo líný hledat, dobře mu tak, potenciální partner podle sms hned prozře :-) 

rzl
rzl

@schonackp @rzl Nikoliv, 15 slov je 15 slov, o tom žádná. Souhlasím s Vámi takřka ve všem, jen jsem podal zpětnou vazbu, od toho jsou komentáře také, mimo jiné. Ale permanentka je opravdu hanba. Vaše poslední věta je milá a pravdivá :) 

Ojik
Ojik

@rzl  Asi sis nevšiml, že všech patnáct slov je napsáno špatně, aby to podpořilo tvrzení, že hodně lidí je tak píše. Tedy napsali schválně i pernamentka namísto permanentka. Je to tak těžké pochopit?


A co se ti nezdá na zahrnutí slova protežovat, to už mi není jasné vůbec.

BorivojFilip
BorivojFilip

Standartní ve smyslu "související se standartou" je s T...

Piere
Piere

rve mi to srdce, ale nejoptimálnější je česky přípustné, takže bych to z přehledu vypustil...

Piere
Piere

@Mandys Ústav jazyka českého tvrdí, že to lze tolerovat, takže to přípustné pravděpodobně bude... Ale taky je mi to proti srsti, dělat superlativ superlativu. A nemůžeš to brát, že když je něco v latině takhle, tak na to už nebudou platit česká pravidla. Já třeba nemám problém s jiným pleonasmem a tím je "epileptický záchvat" a vlastně taky říkám dvakrát to samé... 
Druhá stránka, že lidé to používají s tím, že se to nejvíce blíží k ideálnímu/optimálnímu, ale něco tomu do toho chybí. A ačkoliv to můžeš brát jako vážné pochybení, tak tento přístup je to, co obohacuje slovní zásobu, popřípadě jen proměňuje. Význam slova gurmán máš už dnes jiný než byl původně (z jedlíka je to znalec jídla - dříve gurmet (+ to bylo původně označení pro ochutnávače vín))

VladislavBelev
VladislavBelev

@Piere @Mandys Jedná se o stejný případ jako výraz "nejlepší". Nejlepší je přece jen jeden, ale také všichni říkáme nejlepší (mn. č.) z nejlepších. Ono se totiž stačí podívat na význam slova "optimální" = relativně nejlepší, tedy řekneme-li "nejoptimálnější", myslíme tím toho relativně nejlepšího z relativně více nejlepších.

Mandys
Mandys

@Piere není...je to z latiny. Jde o stupňování přídavných jmen. Latinské bonus - merior - optimus odpovídá českému dobrý - lepší - nejlepší...neexistuje nejnejlepší...

Smoothys
Smoothys

"aby jste" je hroznej srdcerváč :D

LUCIACS
LUCIACS

ještě chybí TEŤ / TEĎ

LUCIACS
LUCIACS

ještě chybí TEŤ / TEĎ :-)


wopi
wopi

Ještě bych přidal "bizardní". Někdo si spojil bizarní s blizardem. A ještě mi jeden chytrolín řekl, že se to líp vyslovuje. Asiříká místo "jarní" "jardní". :-/

LucieBlazkova
LucieBlazkova

Ze Slovníku spisovného jazyka českého:

standard, -u m. (6. j. -u) (z angl.) ustálená, normální míra, stupeň, kt. tvoří základ hodnocení něčeho; úroveň: vysoký, nízký životní s.; bytový s.; s. v oblékání; s. vědomostí; mravní s.; jaz. lexikální s. soubor běžných slovních prostředků užívaných v dané etapě celým průměrně vzdělaným jazykovým společenstvím; standardpříd. ustálený, běžný 1, normální 1: s. rozměry, přístroje; podat s. výkon; obch. s. typ výrobek, kt. je uznáván v mezinárodním obchodě jako typ; přísl. standard: s. vyráběné součástky; podst. standardnost, -i ž.

HanickaKlasterkova
HanickaKlasterkova

Poměrně známý a jasný věci... Nechápu, jak s tím někdo může mít problém.. :) Ale tak každej máme něco.

myyysha
myyysha

Podepisuju, kde je holt / hold a tip / typ?

HanickaKlasterkova
HanickaKlasterkova

@myyysha TYP (= druh) třeba auta, kalhot, bot... a TIPuješ čísla, prostě hádáš. HOLD - vzdáváš někomu hold, poctu. HOLT - význam něco jako "prostě"... ("Holt nejsme všichni dokonalí.") ;))

StepankaUchytilova
StepankaUchytilova

A ještě hold (místo holt). Příklad: Holt jsem tam jít musela. Nikomu tady hold nevzdáváme.

Dana Lapackova
Dana Lapackova

Tedy až na to, že STANDARD je s D, ale STANDARTA je s T :-)

Podobné články: Blog

Google+