Blog

20 věcí, které jsme se naučili na prázdninách u babičky

Jsou staré, roztomilé, vždycky bydlí na supr místě, a když peskují, tak maximálně dědu za kouření za kůlnou. Léta strávená u nich nás zocelila na celý život a naučila věci, které se nám šiknou i v dospěláckém věku.
AddThis

1. Obědvat pětkrát denně. A v nadměrném množství. Polévka k obědu byla povinnost, a když nám naložili další porci knedlíků, rozhodně jsme si netroufli odmlouvat.

2. Nemluvit u jídla. Veškeré námitky, že je zdravější každé sousto prokládat small talkem, byly zbytečné. U oběda platilo jen heslo „Nekecej a jez!“. Umět vdechnout oběd za pět minut teď jako když najdem.

3. Jíst maso. U babičky nepochodili ani zapřisáhlí vegetariáni. Prostě jim to nešlo vysvětlit, takže jsme drželi hubu a žvýkali kližky.

4. Svačit. Než jsme vyrazili ven, museli jsme si s sebou vzít svačinku. Anebo nám ji osobně přinesly na hřiště. Tenkrát nás to štvalo, co bychom za to dali teď.

5. Vypít jednoho lahváče za týden. K obědu na vytrávení totiž stačí decka piva. Do malé skleničky. Zbytek zašpuntovat a nechat na zítra.

6. Šetřit, protože babičky bývají chudé. A tak jsme si střádali pod polštář rohlíky a pětikačky. Navíc doteď víme, kdy se spouští noční proud.

7. Mýt se decentně. A nejlíp v lavoru, neckách nebo v parnu v rybníce. Bylo to praktické, zábavné a babička na nás ještě ušetřila.

8. Zabavit se i bez internetu. Babička měla pevnou linku a ještě to bylo drahé. A po večerech nás pak drtila v žolíkách a v země městu.

9. Ukuchtit pomazánku z čehokoli. Kam se na ni hrabal Babica. Z toho, co dům dal, dokázala spatlat lahůdku, která nám rozhodně nepřišla jako znouzectnost. I když byla.

10. Poslouchat. Kam se hrabal Heger s pejskem a kočičkou na vinylu. Vyprávění prarodičů o jejich dětství za války jsme ještě rádi poslouchali pořád dokola.

11. Používat alpu. Na kolena, na rýmu, na akné i na kostku cukru.

12. Poslouchat rádio. Nic jiného než Radiožurnál nebo Regina totiž celý den nehrálo. A televize je akorát zabiják času.

13. Vystačit si se vším starým. Zatímco ostatní machrovali na BMXkách a horákách, my jsme to do konzumu krosili na babiččině skládačce.

14. Mít přehled. O kolik nás okrádají za máslo, kde je konec mladé Stožické odnaproti nebo od kolika dávají na dvojce Sedm statečných. To se nám taky neztratí.

15. Štupovat. Mamky hodily roztrhané gaťky a ponožky k hadrům, my jsme si je po vzoru nejstarších museli zalátat dřív, než se řeklo švadlena.

16. Nesnášet plevel. Kdekoli v trávě nebo záhonu vykukovala sedmikráska, už byla vyrýpnutá. Tenkrát nám to přišlo přehnané, dneska si nebereme servítky ani s pampeliškou.

17. Kamuflovat. Zatímco z dědy cítila cigára na sto honů, nám to po pár stříčkách deáče a žvejkačce překvapivě vždycky prošlo.

18. Chodit spát se slepicemi. Čím dřív jsme šli spát, tím dřív babička usnula a my jsme měli pré.

19. Plížit se. Na místní zábavu nebo na kouřovou k zastávce. Zatímco babička usnula s těmi slepicemi.

20. Vstávat se slepicemi. To, že jste lili až do božího rána, doma prarodičům nevysvětlíte. Přece neprospíte půlku dne?!

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+