Blog

20 věcí, které jsou na venkově jinak, než si měšťáci myslí

To je furt samé: Cesta z města, budeme žít na zdravém venkově, rozsvítíme si petrolejku, nebudeme mít televizi, děti vyrostou mezi zvířátky, budeme jíst domácí vajíčka a nadojíme si mléko. Houbeles. Takhle si venkov představují lidi z města, kteří mají venkov jen za místo, kam se jezdí za odpočinkem, výlety nebo na houby do lesa. Venkovan to má ale docela jinak.
AddThis

1. Nikdo nežije na vesnici kvůli čerstvému vzduchu. Na ten dlabe.

2. Stejně tak na tu nezkaženou přírodu. Sám ji ostatně notně kazí odhozenými pneumatikami, rezavějícími kombajny nebo nezakrytými jímkami na hašené vápno.

3. Na venkově má každý svůj kompost – představa, že se o něj dělíte s několika sousedy a společně se u něj potkáváte, je pro venkovana divnost.

4. Stejně tak zahrada – každý má svoji, nic komunitního, dokonce si úrodu závidí, a ne chválí.

5. Když se chce venkovan picnout, rozhodně k tomu nemá po ruce pěknou rustikální hospůdku s kvalitní pálenkou – to spíš skončí v místní hasičárně s basou pivsonů.

6. Neřeší, kam pojede v neděli na výlet a jakou pamětihodnost ještě neviděl – v neděli má pohov a čučí na bednu.

7. Nestará se, do které školky půjdou jeho děti – v okolí je jedna jediná, prostě školka a basta.

8. Stejně tak základka – to je hned vedle školky.

9. Když sedne na kolo, je to arab po dědovi nebo eska, co vždycky stála v koutě – na cestu na jedno nebo s kytkama na hřbitov retro favorita v ceně traktoru nepotřebuje.

10. Autobus pro něj není jen žlutý dálniční express s koženými sedačkami – je to běžný prostředek, kterým jede do práce, pro rohlíky nebo na úřad. Ano, to všechno má v jiném místě, než ve kterém bydlí. Fakt.

11. Když si venkovan bere sako, jde se ženit nebo umřel – a neříká mu blejzr.

12. Vztahy ve vesnici by nikdy neoznačil za „sousedské“, takhle mluví jenom lidi z města.

13. Vajíčka mu snášejí slepice, takže pro ně nemusí na ekofarmu nebo do farmářského krámku. Takové věci ostatně ani nezná.

14. Mléko si ale kupuje v sámošce jako vy. Krávu už fakt doma skoro nikdo nemá.

15. Králíci pro něj nejsou zakrslé hračky, se kterýma se spí, ale potrava.

16. Pes není mazlík, splněný sen ani náhrada za dítě – pes je pes.

17. Když jde do lesa, tak tam něco chce – ne jen zevlovat.

18. Na venkově se vstává brzy – místní se sem ostatně nepřijeli dospat po večírku.

19. Venkovan si nedělá z baráku skanzen, nemá cepy na stěnách, pruhované peřiny, netopí v kamnech a nenosí dřeváky. To dělají chalupáři a chalupář není venkovan. Ten by naopak nejraději z toho selského stavení po bábě udělal trošku panelák s těsnícími okny, plovoucí podlahou a wifi.

20. Jo a ty děti a zvířátka – i na venkově je nejmilejším dětským mazlíčkem tablet.

AddThis
5 comments
Cigias
Cigias

Na malý vsi bydlim celej život a snad nic z toho jsem nikdy neviděl. 1, 2: máme tu rádi čistej vzduch a přírodu, pečujeme si o ní 4: svojí úrodu si tu nezávidíme, když se dobře hospodaří, má každej, po přepočtení na plochu, úrodu stejnou. Když je potřeba, kdokoli mi tu cokoli půjči, abych si svojí úrodu sklidil 5: už jste někdo slyšel o vidlácký slivovoci? Tý ty Jelínkovský patoky nesahaj ani po kotníky 6: o víkendu jsem rád, když se stihnu naobědvat, protože se pracuje v lese a dělaji se věci okolo baráku, který se přes tejden nestihnou 9: to vám možná zbylo na chatě, my si pořizujeme kola, na kterejch můžeme jezdit i po polňačkách, důchodcům pořizujeme elektrokola ;-) 10: autobus k nám jede 2x za den, všichni jezdí autama 11, 19: za to by si autor zasloužil pěst 14: stačí sousedovi donést bandasku a 15 káblí, on jí naplní a ještě pokecáme 20: no fu#ckin' way

Sorry za dlohou výpověď, ale ten článek je taková ko*otina, že jsem to zprostředkoval z pohledu venkovana a ne nějakýho pražáka, kterej viděl ves jenom svejma čtyřma očima ze žlutýho dálničního expressu s koženými sedačkami na cestě za svojí vidláckou babičkou z ČB

EliskaKorySlavatova
EliskaKorySlavatova

@Cigias Jestli ti to přijde jako blbost, asi žiješ v dobrý vesnici, mě to teda přijde místama i docela realistický... 


Karibuk
Karibuk

Kdo není z vesnice, ví o životě prd :))

AdamOpalecky
AdamOpalecky

Někdo vystihl moje dětství. :D
Bohům dík, za internát v Praze. :D

Podobné články: Blog

Google+