Blog

20 věcí, které teenageři neznají

Lidi, co se narodili až po roce 1999, nám, stárnoucím kořenům, lezou pěkně na nervy. Jsou mladí, mají všechno před sebou a rodiče jim platí kapesné, o kterém se nám ani nesnívalo. Útěchou nám zůstává, že spoustu věcí, co pro nás byly leta denní realitou, vůbec neznají. Tak třeba:
AddThis

Disketa

Něco jako fleška. Akorát větší, neskladnější a vešlo se toho na ni stokrát míň. Ale ten dyzajn.


Pevná linka

Když vám chce dneska brnknout vaše životní láska, prostě vám zavolá na mobil. To my museli ještě vytáčet domácí pevnou linku, kde to taky mohl zvednout fotr, a to bylo teprve tóčo. Těm výslechům se nešlo prostě vyhnout.


Céčka

Původně sloužily jako nějaké úchyty na záclony či co. Ale pak se kolem těchhle mrňavých plastových karabinek strhla doslova mánie, stalo se z nich platidlo, a dokonce o nich zpíval… dokonce o nich pořád ještě zpívá tajdlenc Michal David.


Kazeta

Určitě ji znáte, hipsteři ji nosí jako sponu k pásku, nebo alespoň jako obrázek na tričku. Dřív kazeta sloužila jako zvukový nosič. Dala se koupit originální, nebo taky prázdná, a to jste si pak na ni mohli nahrát třeba songy z rádia. Když se namotala, bylo zle.


Walkman

Kazety se přehrávaly na domácích kazeťácích, ale mohli jste je vytáhnout na procházku v kapesním přehrávači walkman. Ten se krmil tužkovými bateriemi a kvůli šetření se přetáčelo na tužce. Tužka – víte co je, ne?


Discman

Krásná, leč slepá vývojová větev. Discman byl větší, aby se do něj dalo strčit cedeso, daleko rychleji žral baterky a při sebemenším otřesu přeskakoval, což bylo frustrující.


Sandokan


Uhrančivý indický pirát v podání podmalovaného Kabira Bediho přikoval celou jednu generaci k televizním obrazovkám. Kdo ho neměl na triku, byl beznadějně out.


Pogy

Papírová kolečka s obrázky. Mělo to nějaká pravidla, něčím se tam házelo, ale nikdo to nevěděl jistě. Hlavně šlo o ty obrázky.


Pedro

Člověk nikdy nevěděl, jestli náhodou nesnědl gumovací gumu, jelikož tvar, barva a koneckonců i chuť byla dost podobná. Přesto se z Pedra stal kult nejkultovnější.


Sifon

Tlakovou lahev obalenou v drátěném pletivu měl doma každý. Stačilo zastrčit bombičku, na dno sklenice přilejt domácí sirup od babičky a pak došumět sifonem zbytek. Lákává letní limonáda jako ze žurnálu.


Kopírák

Analogové CTRL C – CTRL V. Pokud jste potřebovali více kopií dokumentu, který jste datlovali na psacím stroji, vložili jste najednou několik papírů a proložili jste je tmavě modrými kopíráky. Každá další kopie byla světlejší až k nepřečtení. Ultra retro design.


Pager

Ve chvíli, kdy si kufříkový mobilní telefon mohli pořídit jen ti nejbohatší frajeři, přišel někdo s nápadem vytvořit pager. Na ten vám přibzučela zpráva, že máte někde být, nebo najít telefonní budku a někomu zavolat. Další slepá vývojová větvička do očíčka.


Burizóny

Levná a oblíbená laskomina. Takzvaná pufovaná rýže slavila hlavně v barevné a slazené formě nazvané Arizonky velké úspěchy. Jeden náš kolega je na nich živ dodnes. Akorát si je musí chodit kupovat do lékárny.


Dr. Alban

Tenhle doktor nikdy nikoho nevyléčil. Spíš naopak. Naolejovaný černoušek s minicopánky oblažoval svět jednou tupou kolovrátkovou verzí svého hitu It’s My Life za druhou.


A nezapomenutelná hitovečka – It's my life…


Vytáčený modem

Znáte tenhle zvuk? Ne? Tak takhle zněl milé děti kdysi internet. Zadali jste připojení, pak to takhle chvilku vrzalo a skřípalo… a pak to celé spadlo.


Zubní pasta Tuti Fruti

O vnitřek v tomhle případě nešlo. Největším lákadlem pasty Tuti Fruti byl komiks o kosmonautovi Tutim, co na planetě Micka vyhraje závod v pojídání koláče a ještě naučí její obyvatele čistit zuby. Prý takových komiksů bylo víc, my ale znali jen jeden.


VHS

Na kazetu o velikosti průměrné knížky se vešly třeba dva filmy. Byly na ně speciální přehrávače a nejlepší podívaná byla na ošoupané německé snímky s českým simultánním dabingem. Anebo na Ramba. S tím samým dabingem.


Štěpánka Haničincová

Tuhle Šťepánka byla něco jako Dáda Patrasová, akorát lepší. A malinko strašidelnější. Přísnější. Spravedlivější. V televizi za pomoci Čertíka Bertíka a papouška Lory vybírala pohádky, luštila hádanky a nasazovala kobylí vejce.


Piják

Zrovna o něm Štěpánka mluvila v předchozím příspěvku. Piják, oficiálně savý papír, byl takový vyblitě růžový arch, který defaultně doplňoval každý zakoupený školní sešit. Když jste psali plnicím perem, pomáhal vysušovat přebytečný inkoust.


Robot Karel

Programovací jazyk Karel vznikl jako podpora výuky programování u naprostých začátečníků. Jeho symbolem se stal stejnojmenný robot, který, pokud jste všechno naprogramovali správně, udělal na obrazovce vašeho počítače krok. Nebo dva. Pecka.

AddThis
27 comments
LucieRomana
LucieRomana

Burizony v lékárně? o.O V každym normálnim obchodě je prodávaj.

Teeemy
Teeemy

mám 15... pamätám si to :D


liskaelis
liskaelis

Tyhle články čítávám, pokyvuji si u toho hlavou, pitomě se uculuju a v hlavě mi téměř u každého bodu prolétne myšlenka "Tyjo, to si pamatuju:"

KomonStan
KomonStan

céčka a čára s nima,to byla prča...sranda byla když se vrátil do třídy kluk co měl rodiče diplomaty a byl asi 3 roky v kandě a udělal céčkum v asi roce 88 první comeback ,další už ale nenásledoval ...

AnnieTo
AnnieTo

ročník 97 a taky všechno znám .. a to jsem z "týnejdžerství" ještě nevyrostla :)

Elvenka
Elvenka

Je mi 27 a ty pogy ne a ne nechat synovcum;)) co sem se nahrala o tu 2seerku;)...a taky hokejisty sbirat..chodilo se porad ven,hralo cele sidliste na schovku,gumu,cukrkavalimonada caj rum bum,kridama se kreslil skakaci panak,lozili sme na staveniste samozdrejme "objekt vstup zakazan", kazdy mel doma "basketbalak" a sam si hazel na kos ci tenis o zed;),lezlo se na tresen i cely den sme ujidali a sbirali do tricka;))...za plavkama kazde leto zelenisko co pomalu neslo dolu z kvetouci prehrady;)..to byly casy;)))ted vsichni jen cuci do mobilu a nic jinyho je nezajima a jsou "sami"..i kdyz mezi lidmi a ani si to neuvedomuji ze ztraci realny zivot

mart4
mart4

S burizony nesouhlasím, ty se prodávají dodnes a nejen v lékárně. Naopak se dnes používají i k výrobě různých moderních dezertů a cukroví. Jinak je článek napsaný pěkně, jen spoustu věcí současní mladí znají v rámci retrokultůry. I když je pravda, že to je něco jiného než být u zrodu. Například Dr. Albana mladí znají, ale berou si z něho něco jiného, než my tehdy.

PokyKH
PokyKH

ještě bych doplnila kuličky, kovový prolezky a klepadla, skákání přes gumu, nebo tzv. přebíraná, atd :-) byla to skvělá doba, nechtěla bych vyrůstat v této ani za mák :-)

Lenka Kovalova
Lenka Kovalova

Kdo si myslí, že nezná Dr. Albana, stačí si to pustit cca od 01:35 :-)

Hana Belikova
Hana Belikova

to bolestné uvědomění, že už jsem taky retro :D a miluju zvuk dial up modemu :) vytoužené připojení, které předznamenávalo nějaká ta randíčka na xchatu :D

RobertSalat
RobertSalat

V osmé třídě jsem si za první opravdicky vydělaný peníze koupil ve Znojmě v OD Dyje, což je retro samo o sobě, faktnekecám pravýho origobágo Sony Walkmana za 890 Káčé. Dodneška na něm jedu kazety Team co mám po ségře .-D

Alena Melicharova
Alena Melicharova

Jsem ročník 94 a jsem ráda, že spoustu věcí jsem ještě poznala. Mám doma céčka, spoustu VHS, walkmana, discmana, když při troše štěsí narazím na burizony v obchodě, dám si je. Psací stroj máme snad ještě někde doma :) A ještě bych sem snad do toho seznamu připsala gramofon.

MartinaSzabova
MartinaSzabova

Nejde o to, že někdo neví jak to vypadá. Ale, že nechápe ten styl života!!

YSYSY
YSYSY

Blbost ! :-p např. Pedra prodávaj u nás ve školnim bufetu :-D a všechno ostaní sem aspoň jednou v životě viděl ;-)

LukasColomboWiesner
LukasColomboWiesner

@YSYSY Myslím, že se jmenujou Pedrino nebo nějak tak, prachsprostej rip-off. Ale chutnaj' stejně :)

Veronika89
Veronika89

No hezky se na to vzpomíná, pogy mi taky kdysi učarovaly :)

RobinKunc
RobinKunc

90 leta byly nejlepsi.Vratil bych cas.Obcas mi je z tehle doby soufl

djADLET
djADLET

burisony maj porad normalne v obchodech, moc dobra vec :)

TomikOsobne
TomikOsobne

Chybí tu jehličková tiskárna, dodnes se toho zvuku nemohu nabažit ;)

andievti
andievti

Tak trochu blbost že by někdo neznal céčka když jsou slále všude, ono u většiny věcí mi přijde skoro nemožné že je někdo nezná protože s nima vyrůstám, ale kazetu (nebo VHS), céčka a pevnou linku musí znát určitě každý :/ 

Tabashi
Tabashi

Většinu si pamatuju a to je mi čtrnáct XD I když teda zrovna robot Karel neznám, ale znám linuxovskou želvičku, která podle všeho asi funguje na stejném principu, už si ji taky moc nepamatuju, jen vím, že si s tím rád hrál brácha. Štěpánka Haničincová jde taky mimo mně a Dr. Alban taky, ale ostatní pojmy mi známé jsou :)

MarekTichy
MarekTichy

Dost mě děsí ta představa, že v 21 letech už jsem podle tohodle starý :D 

MartinDratva
MartinDratva

Až na  Dr. Albana znám vše - mám 25 let, děsí mě, že už jsem starý... 

Martina Nestorova
Martina Nestorova

Jediný co nepamatuju jsou pogy. A burizóny - Arizonky se dají běžně koupit např. v Albertu za cca 20Kč. :)

DanTomschi
DanTomschi

No třeba já z toho znám vše a to je mi 16 :D Takže se trochu pletete.

MartinLinhart
MartinLinhart

:-) Zavzpomínal jsem si hezky na mládí ... 

iWerty
iWerty

No myslím, že ještě není čas na takové články.

Podobné články: Blog

Google+