Blog

25 věcí, které pochopí každý, kdo se bojí létání

Létání je statisticky ten nejbezpečnější způsob dopravy. Nejspíš to bude i pravda, jenže nikde se nemluví o další peklech, kterými si člověk, co se bojí letadel, musí projít pokaždé, když se ocitne v oblacích. Čtěte.
AddThis
 1. především, žádná statistika ho nepřesvědčí, že lítání v kovový rouře je skutečně bezpečený.
 2. už proto, že na synovcovu otázku “jak to, že letadlo nespadne?” odpovídá: “kouzlo…”
 3. ještě na samotném letišti je v podstatě v cajku. dobře se nají, aby žaludek nebyl na vodě. naleje se už doma, aby ušetřil a zároveň měl odvahu nastoupit. a sám sebe přesvědčuje o přesvědčivosti globálních statistik.
 4. v každém případě letadlo pozoroval na ranveji. a rozhodně mu nepřišlo, že by to byl ten nejlepší stroj, který je k mání. stejným kritickým okem prošli i piloti a letušky. a i ty by vybral lepší a zkušenější.
 5. první panika ho zachvátí při nástupu do letadla a v evakuaci mu jen zabrání akorát fronta naštosovaná za ním.
 6. místo má vždycky špatné. děsí ho tlusťoch vedle, protože ho jistě ucpe, má to daleko k východům nebo sedí u křídla, kde rozhodně hrozí výbuch motoru.
 7. úplně nejhorší je sedadlo u dveří. pro krista, to je přeci přesně to místo, které se v každém filmu jako první vyrve a lidi z něj lítají ven jak papírový draci…
 8. instrukce od letušek poslouchá maximálně soustředěně, nicméně to, že si je nebude pamatovat, mu přivodí druhý záchvat paniky.
 9. navíc je mu úplně přesně jasné, že i když si to bude všechno pamatovat, nejspíš to bude putna, protože právě jemu se určitě zasekne pás nebo nevypadne maska.
 10. nicméně pás si pochopitelně zapne prakticky hned jak usedne. a rozepne ho až po přistání.
 11. byť se snažil strach přepít, jakmile se letadlo rozjíždí po ranveji, je v podstatě střízlivý.
 12. navenek se ale snaží zachovat chladnou hlavu, a na otázky “v pohodě?” odpovídá se zatnutými zuby a předstíranou statečností, že v pohodě.
 13. stoupání je sice rychlý, což ho překvapí, ale děsivý a navíc se zatáčí, což se mu jeví jako naprostá zbytečnost, protože by to jistě šlo rovně.
 14. a ne, fakt se při tom efektním naklonění nechce podívat z okýnka. Ani když je krásně vidět plavečák v Podolí a Stromovka.
 15. má permanentní tlak. v uších. V břiše. A od těch tlouštíků, co sedí vedle.
 16. na záchod pochopitelně nejde z principu. jednak nebude riskovat, že tam uvízne. druhak nebude rozepínat pás.
 17. jakmile letadlo nabere výšku, začne spřádat katastrofické scénáře. můžou se srazit dvě letadla? jsou dost vysoko? neškytá motor? nebude bouřka? a sleduje možný hrozby.
 18. vůbec nejhorší jsou v tomhle mobily. mobily totiž vypnou letadlo. to je fakt. a každý kdo vytáhne mobil, je kretén, co jim objednal rakvičky.
 19. ostatně to, zda je všichni pasažéři poctivě vypnuli se snažil pozorovat ještě než vzlétli.
 20. pak jsou tu hluky. třeba řvoucí mimino vyloženě evokuje atmosféru blížící se katastrofy.
 21. a taky neustále se zapínající světýlko “zapněte pás”.
 22. turbulence je pro něj synonymem konce. to je předzvěst bouře, blesků, utrženého křídla a bezodkladné tragédie.
 23. možná nakonec i vyčerpáním usne, ale probudí se okamžitě, jakmile letadlo jen drobně cukne.
 24. i když nakonec přežije, považuje to vlastně za souhru náhod a štěstí. a samozřejmě, že už nikdy nikam nepoletí.
 25. a netleská. to by totiž znamenalo, že to celé byl nějaký výjimečný kaskadérský kousek, při kterém šlo o život. A to snad hergot ne.

 

 

AddThis
5 comments
lustigch
lustigch

já si lítání užívám, ale taky po přistání netleskám.. proč taky? tleskáte řidičům v mhd? ti nemaj ani autopilota :D jo, když bez obtíží proletíme turbulencí, bouřkou a podobnejma srandičkama, tak ok, uznale zatleskám, ale jinak mi to přijde jako přežitek z dob, kdy bezpečné přistání nebylo samozřejmostí

pixlik
pixlik

A tenhle článek mu připadal tak trefnej, že ho chtěl okamžitě postnout na facebook s komentem ,,Slovo od slova!". Pak si uvědomil, že za tejden letí na dovolenou, a že by to mohlo nějakou tragédii přivolat, a až bysme někde nad Korfu bídně zahynuli, všichni kámoši by četli tenhle děsivej status psanej v nevědomosti a říkali si - ježiši, no to je strašný. Takže nic.    Vítejte v mém světě :-D

ToroDeLidia
ToroDeLidia

@pixlik Ještě nikdy sem neletěla (letos to je v plánu poprvé), ale uplně v tom článku vidím sebe a po přečtení tohoto komentáře, sem si to s tím postnutím na fcb taky hned rozmyslela =D

KorenZMasaraku
KorenZMasaraku

@ToroDeLidia @pixlik Toro: Mas takove stavy i kdyz sedas do auta? V 50km/h z tebe muze byt mastnej flek. Za urcitych(ne zcela vyjmecnych) okolnosti uz pri 30km/h. A kdyz prechazis silnici.. radsi no koment :-D Auta narozdil od letadel uz tak zlidovely ze si nikdo neuvedomi jakej je to hazard, rychle auta z kovu a je par cm dal lidi z masa... 

Podobné články: Blog

Google+