Blog

32 mýtů o světě, kterým bychom neměli věřit

Stokrát omletá lež se stane pravdou. A něco na tom asi bude. Jinak bychom si sotva předávali spoustu moudrostí, který jsou ve skutečnosti úplné nesmysly. Čtěte.
AddThis
 • autor: Robert Vrbský
 1. Že cukr způsobuje hyperaktivitu. Jenže porucha pozornosti a hyperaktivita se projevují i u lidí, kteří cukr nejedí.


 2. Že očkování způsobuje autismus. Jenže studie, která tohle tvrdila, se ukázala být kapku zmanipulovaná.

 3. Že existovali Tři králové. Stačí si přečíst nový zákon pořádně. Nikde se nepíše, že by byli zrovna tři.


 4. Že alkohol zahřeje. Alkohol akorát rozšiřuje podkožní cévy, takže máme pocit tepla. Jenže ta teplá krev se rychle ochladí a naše tělesná teplota naopak klesá.  


 5. Že banány rostou na stromech. Ve skutečnosti rostou na obrovských keřích, které stromy jen připomínají.


 6. Že Vikingové nosili přilby s rohama. Leda tak v opeře z 19.století. 


 7. Že netopýři jsou slepí. Nejen že vidí, ale ještě používají echolokaci.


 8. Že Čínská zeď je vidět z vesmíru. Sice je obrovská, nicméně z vesmíru vidět není.


 9. Že nejvíc tepla ztrácíme hlavou. Tak leda u mimin. Nebo když je hlava jedinou nezakrytou částí těla.


 10. Že na špičce jazyka to chutná jinak než u kořene. No, nic takového jako rozdělení jazyka do chuťových zón nefunguje.


 11. Že náměsíční se nesmí budit. Ale houby, budou asi trochu mimo, ale jinak v pohodě. V limbu by si ublížili mnohem víc.  


 12. Že drobák padající z výšky zabije. Nejvyšší rychlost, kterou peníz může dosáhnout je mezi 50 – 80 km/h. Sice by to bolelo jako sviň, ale nezabilo.


 13. Že levá hemisféra slouží k jiným úkonům než pravá. No hemisféry nemají funkce nějak pevně rozdělené. 


 14. Že využíváme jen 10% mozkové kapacity. Jenže důležité jsou všechny buňky a záleží, na čem zrovna mozek pracuje.


 15. Že alkohol zabíjí mozkové buňky. Maximálně u lidí, kteří lejou opravdu hodně a většinu kalorií získávají právě z alkoholu. Jako příležitostní pijáci buďte v klidu.


 16. Že před sportem se netrtká. Naopak, zvýšený testosteron by teoreticky mohl atletům pomoct.


 17. Že na severní polokouli se voda v záchodě točí na jinou stranu než na té jižní


 18. Že černý pásek je nejvíc. Ale kdeže, pásky byly v roce 1880 zavedeny v karate, pro rozlišení základních úrovní. Neznamenají ale, že by černí pásci byli mistři ninja.


 19. Že se nesmí sahat na ptáčky vypadlé z hnízda. Ptáci nemají zrovna moc vyvinutý čich, takže nepoznají, jestli je jejich potomek cítit “člověčinou”. Čili klid.


 20. Že s plným břichem se neplave. Jasně, po jídle se člověk rychleji zadýchá, ale rozhodně se nezvyšuje pravděpodobnost křečí, tu způsobuje třeba alkohol. 


 21. Že pás cudnosti bránil předmanželskému sexu. Ve skutečnosti měl v 19. století bránit masturbaci, o níž se věřilo, že způsobuje duševní poruchy.


 22. Že kofein dehydruje. Ani ne. To že chodíme po kafi častěji na toaletu, je způsobeno vodou, kterou v těch pěti kafích denně vypijeme.


 23. Že holení podporuje růst vousů a chlupů. Ty nejsou po holení ani tmavší, ani tlustší. Jen to tak působí, protože se už nezužují a jsou po holení seřízlý.


 24. Že Einstein propadal z matiky. Akorát, že takhle výmluva pro školáky také není pravda. Přijímačky sice pohnojil, ale v přírodních vědách byl vždy geniální.


 25. Že máme pět smyslů. Ve skutečnosti jich máme asi dvacet, včetně rovnováhy, bolesti, pohybu, hladu…


 26. Že Napoleon byl prcek. Ale ale, tenhle chlapík byl na svou dobu byl vysoký úplně průměrně.


 27. Že bejci zuří z červený. Hmm, to by bylo moc divné, jelikož býci jsou barvoslepí. Jen reagujjí na pohyb toreadorova šátku.


 28. Že pštros strká hlavu do písku. On se k zemi jen ohýbá, aby predátorovi připadal bezhlavý. Když to nefunguje, tak prostě uteče. 


 29. Že satan je šéf pekla. Ani tohle se v Bibli nikde nepíše.


 30. Že žvejka zůstane v žaludku sedm let. Žvýkačku, i ostatní předměty, které lidé spolknou, relativně snadno odstraní pohyb střev. Tečka.


 31. Že nehty a vlasy rostou i po smrti. Ona se kůže vysušuje a ustupuje, tím pádem se více odhalují nehty a vlasy a mohou tedy působit delší. To je celé kouzlo.


 32. Že čtení v šeru kazí oči. Žádné strachy, po čtení s baterkou pod peřinou jsou oči unavené a více mrkají, ale po odpovídajícím odpočinku se to opět srovná.

AddThis
18 comments
Kaja Benes
Kaja Benes

Ad 10: Co to je za kec? Vždyť na kořeni jazyka papily nejsou, tak tam jídlo určitě chutná jinak!

Tomas Halat
Tomas Halat

to jsou zase nesmysli!!! bez si lisknout magore! jazyk je rozdeleny na zony, kofein dehydruje-ty debilnmi redbully vsichni rozdavaji a sami to pred sportem nepiji! zvejka se ti prilepi na strevo a zustane tam pekne dlouho. nasi prapredkove meli zkazeny zrak, protoze si svitili petrolejkama a daleko vic jim to unavovalo oci. dodelal jsi aspon zakladnu, nebo ti ten flek na psani tady tech nesmyslu dali jen proto, ze jsi jim prisel vtipnej????

beriking
beriking

HM, když už chceš poučovat, tak se aspoň nauč cesky

AnickaKulikova
AnickaKulikova

@Tomas Halat kdybys tu základku dodělal ty, věděl bys, že ve slově "nesmysly" je Y... a to s tím jazykem byl dlouho rozšířený mýtus, který ale podle nejnovějších výzkumů není pravdivý. žádné zóny na jazyku nejsou, kofein dehydruje především ty, kteří na něj nejsou zvyklí (vytváří se návyk jako na ostatní drogy), a struktura střevní stěny nedovoluje, aby se k ní cokoli přilepilo (nevím jak ty, já jsem ji pod mikroskopem viděla). 

Lukas Tomanek
Lukas Tomanek

@AnickaKulikova @Tomas Halat Přesně tak. Dalo by se spíše říct, že kofein napomáhá vylučování vody. Ale to neznamená, že kávo-pijáci vyschnou... To o tom jazyku nikdy nebylo podložené žádným výzkumem. Byl to špatně vyložený výzkum jednoho vědce. A kupodivu se velice rychle rozšířil.


Tomas Halat
Tomas Halat

dekuji za opravu. v rozhorceni jsem se pretukl. verim, ze o tom mas vic iformaci nez autor. pokud kofein napomaha vylucovani vody, neni pro to nahodou synonymum dehydratace ;) ukecali jste me, vazeni, a verim vam ten jazyk i to strivko. nicmene s tim clankem nemuzu souhlasit. bez si zaplavat s plnym bruchem. po_lejes se ;) atd atd...

AnickaKulikova
AnickaKulikova

@Tomas Halat s tím kofeinem je to složitější. on sice může u nenavyklejch lidí způsobit vylučování vody, ale člověk s tím kafem zároveň vodu přijímá. no a pak to taky působí na každýho jinak. taky se tvrdí, že kafe probouzí, a já jsem schopná usnout s prázdným hrnkem v ruce. 

no ale píšu tohle hlavně proto, že nestačím zírat - asi nikdy se mi na žádné internetové diskuzi nestalo, že by někdo uznal svojí chybu/překlep/omyl, zůstal by na zdvořilé úrovni konverzace, nenazval mě nějakým přírodopisným termínem a podobně. děkuju, mám lepší den :)

Simonka Tumova
Simonka Tumova

@Tomas Halat Takže zlato :D Kofein ne dehydruje, přesně jak řekl, jenom vyvolává větší potřebu čůrat, proto vyloučíš hodně vody a aby tomu lidé více rozuměli prezentuje se to jak dehydratace. A oči jsou po čtení v šeru "zkažený" pouze dokud jim nedopřeješ dostatek odpočinku. Je dokázané, že když oči hodně namáháš a pak jim dopřeješ hodně odpočinku naopak jim to pomůže. Takže asi tak "génie" :D 

Tomas Halat
Tomas Halat

@Lukas Tomanek @AnickaKulikova @Tomas Halat no nema cenu se utvrzovat v nejakem svem nazoru bez dostatku informaci. kdyz je mi predlozen rozumny argument, snazim se ho nejak pobrat. to kafe je ale jasny ;) takze muzu uznat max 31 mytu :D a taky po nem usinam v pohode :) mejte se :)

Lunfardo
Lunfardo

@Simonka Tumova @Tomas Halat 

S tím čtení to máte tak. Když člověk čte v šeru, tak na to špatně vidí (jak jinak) a co udělá? dá si tu knihu 10 čísel od čumáku. Můžete si to vyzkoušet sami. Za světla čtěte nějaký text velmi blízko a uvidíte sami, že vás oči budou bolet úplně stejně. Pro oči je totiž nezvyk ostřit na tak krátkou vzdálenost a jak jistě všichni víte akomodace je ovládána "svaly" oka (vlákny řasnatého tělíska) a ty jsou unavovány. (Jako analogii můžete použít bolest svalů po cvičení)

Marie Sternova
Marie Sternova

Ad 10 ale ano, chutove poharky jsou rozmisteny po jazyku do 4 skupin (na spicce sladke, vzadu horke, po stranach slanea kysele).

krahec
krahec

a kofein sice nedehidruje nejakou markatni formou ale je to diuretikum

Lukas Tomanek
Lukas Tomanek


@IvaBukovjanova Například v seriálu Brainiac na tohle dělali pokus a to, jestli jste na severní, či jižní polokouli, nemá vliv na otáčení vody. Má na to vliv mnoho jiných faktorů, například počáteční pohyb. Coriolisova síla je příliš slabá aby to ovlivnila. 


Kdyby něco tak Wiki: "Není pravda, že se v důsledku Coriolisova efektu voda vypouštěná z vany nebo umyvadla stáčí vždy v jednom směru na severní polokouli a v opačném směru na jižní polokouli."

AnickaKulikova
AnickaKulikova

až na to, že banánovník není keř, ale bylina. 

Podobné články: Blog

Google+