Blog

9 důvodů, proč nepodléhat šicímu trendu

DIY, to teď frčí, a zvlášť šití se nám začíná nějak rozmáhat. Mezi mladými děvčaty! Kdyby u strojů vysedávaly jen jejich babičky, dalo by se to pochopit, ale prodejci šicích mašin hlásí prudký nárůst sotva zletilých zákaznic, které pak doma pokoutně upravují, přešívají, či dokonce vyrábějí úplně nové kusy oblečení. Čtěte.
AddThis

1. Na světě je už tak dost hadrů

Víte, kolik se každý rok vyrobí oblečení? Čínské, indické a středoamerické fabriky to chrlí po miliardách kusů, a kde nestojí továrna plná šiček, tam se rozkládají bavlníkové plantáže a chemičky vyrábějící umělá vlákna. Je opravdu nutné k tomu přidávat další věci, ušité doma? Možná si říkáte, že o těch pár kousků se to nezblázní, ale myslíte, že jich je dohromady opravdu jen pár? Kapka ke kapce…

2. Spoustu toho zkazíte

Na barevných zrcadlovkových fotečkách z DIY blogů to vypadá jednoduše, ale šití je ve skutečnosti složitá dřina s mnoha velkými prostory pro chybu. Nesete si domů svůj první šicí stroj a už se vidíte, jak u něj sedíte v retro šatech a s úsměvem na tváři, pracovní stůl je zalitý sluncem a zpod jehly se stálou rychlostí souká nový úžasný model… Tak na to zapomeňte. Nasraná saň zpocená úsilím a spravedlivým hněvem až na patách, to vás čeká. A mockrát. Zkazíte toho tolik, že by za to bylo oblečení pro deset afrických sirotčinců. 

3. Bude vám to líto vyhodit

Sice toho hodně zkazíte, ale bude vám to líto vyhodit, když už to dalo tolik práce. A tak budete opravovat a opravovat, až vás odvezou do Bohnic, nebo nad tím mávnete rukou, zajistíte to sichrhajckou nebo přepásáte mašlí, která zakamufluje neexistující střih, a budete to stejně nosit. Za chvíli získáte pověst odraného žebráka v nesedících hadrech a nikdo se s vámi nebude chtít bavit.

4. Je to drahé

Chcete se naučit šít, protože tím ušetříte peníze za oblečení? Ha ha. Vlastní výroba vyjde mnohem dráž, protože tak levně jako čínská velkovýrobna to neušijete, kdybyste se rozkrájeli. Jen látka vyjde nejméně na tolik, kolik stojí hotový model v obchodě, a to ještě musíte připočítat další nezbytné potřeby (nitě, jehly, nůžky, krejčovské metry, střihový papír, gumy, knoflíky a tohleto všecko) a svůj čas, který, jak víme, jsou peníze. Možná na první pohled ne, protože ještě studujete, ale…

5. Budete mít pověst socky

Domácí šití je drahé a časově náročné, ale většina lidí to neví, naopak, žije v bludu o levné samovýrobě. Jakmile se prokecne, že nosíte něco, co jste si sami ušili, už vám nikdo neodpáře nálepku socky nucené šít si po večerech za světla lojových svic sukni z noční košile po babičce. Nemá smysl vysvětlovat, že kupujete fair trade hedvábí za tisícovku metr, prostě nemáte na to, abyste si koupili sukni v háemku. Navíc vaše oblečení nikdy nebude značkové, i kdybyste ho vymazlili tisíckrát líp než Karl. Šijte, a jste společensky mrtví.

6. Ušijete něco hroznýho a nedojde vám to

Česko je plné neumětelů, kteří šijí strašné věci, a přitom si říkají módní návrháři a prodejem svých pekelných výtvorů se živí. A vy si myslíte, že vám se to nemůže stát? Že si nikdy neušijete něco příšerného, co budete v zaslepení vlastní krejčovskou dokonalostí pokládat za skvělé? Povíme si, až přijdete brečet, že si vás okolí dobírá kvůli těm palazzo kalhotám, které na obrázku v Burdě vypadaly tak úžasně, ale ve skutečnosti jste si ušili něco, co z vás udělalo ódu na prdel na dvou antických sloupech.

7. Budete mít plnou skříň nedošitých projektů

Dříve nebo později skončíte s jednou skříní vyhrazenou rozešitým věcem a kupě látek určených na úžasné modely, které nikdy nevzniknou. Ta skříň vás bude děsit v bdělém stavu i ve snech, připomínat vám vaši lenost a neschopnost a nakonec vás přivede na antidepresiva. A vaše vnoučata to stejně jednou odvezou do kontejneru.

8. Budete muset šít pro všechny

Jakmile lidé ve vašem okolí zjistí, že šijete, začnou vás otravovat, a to zejména s úpravami. Jednou podáte prst v podobě zkrácených nohavic a najednou zjistíte, že se celou noc hrbíte nad kabátem, který potřeboval „maličko zabrat v ramenou“. Tyhlety „maličko zabrat“ většinou vyžadují kompletní rozborku a sborku něčeho, co za tu práci vůbec nestojí, protože je to ze slev v nějakém řetězci a po dvou praních se to stejně rozpadne. Také vás nejspíš čekají „jednoduchoučké“ šaty na historickou akci, za které vám šťastný studentský majitel zaplatí oříškovou milkou, a práce na plesových šatech pro kamarádku, v jejímž průběhu o zmíněnou kamarádku přijdete.

9. Stejně je to jen lobby

Není vám ten náhlý nárůst zájmu o šití podezřelý? A všimli jste si, co je teď všude reklam na šicí stroje, knih a blogů o šití? Stojí za tím samozřejmě lobby výrobců šicích strojů, kterým už šlo v uplynulých letech o holou existenci, a tak museli vymyslet lest. Vodárny prosazují vodu z kohoutku, mlékárny UHT mléko v krabicích, výrobci cigaret nerušené kouření v hospodách – a výrobci šicích strojů se nerozpakují vnucovat své zboží bezbranným mladým ženám. Fuj.

AddThis
12 comments
Majda
Majda

9x blbost!!!

1) Hadrů není nikdy dost! V poslední době je toto pravidlo vlastní i mužům! 

2) spoustu toho skazíte? Hmm.....asi ten, kdo je levej i na pravou ruku!  Pokud každý začne s něčím jednoduším a nebo podle návodu a pečlivě bude postupovat jak má, tak se to obejde bez větší úhony materiálu! Šití není dřina, je to odreágování od běžného světa. Je to radost z vlastní schopnosti přispět něčím originálním do té čínské záplavy co máme na pultech u všech prodejců. 

3) Vyhodit? Většina žen co šijí vědí, že vyhazovat nemusí! A obzvláště ty co mají děti! Ať žijí recyvěci!!!:-)  že dámy!? Myslím, že je jedno pokud si špatně zvolí střih domácí švadlenka a nebo nafrněná dámyčka v obchodě! V obouch případech domácí švadlenka je na tom Furt lépe, sedne ke stroji a svou chybu může napravit!

4) Drahé? A co v dnešní době drahé není? Drahé je to jen tehdy když člověk neumí hledat či počítat... např.dětská softshelová bunda- kvalitnější v obchodě 799kč-990kč běžná cena....domácí výroba?-372kč i s nášivkama,a reflexníma prvkama...

5) Socky? Jak asi začínali návrháří? Jako obyčejný člověk co tvořil sám, doma a sám i šije, v dnešní době na to sice mají šičky, ale každý z nich začal tím, že šil sám na sebe, svou rodinu a své známé! Jen pokritec a neuměl co závidí může říct SOCKY! Přiklad: kamarádce na maturiťák jsem si ušila šaty.....poté vydraženy a prodány za 3500! Co je tedy na tom pak sociálního??

6)óda na prdel na dvou antických sloupech?? Co je to za vyjadřování??  Každý, i člověk co nakupuje hadry si může špatně vybrat a pak vybadá podivně, Ne jen ti co si samy šijí!!

7) antidepresiva?? Asi by je měl začít zobat ten kdo toto psal, z celého článku je cítit zášť, neucta a neschopnost! Pokud někdo takovouto skřín má je to nepochopitelné, ale i to se stává!

8) šít pro všechny? I to se dá s pevným ceníkem dámy!!:-)  buď si to zaplatí a nebo si uvědomí, že ty kšunty z obchodů za to asi ani nestojí! Každý by měl šít jen to, na co stačí!

9) jen lobby? A v čem dnes není? Na každém rohu nám někdo něco podsouvá!!


Závěrem to schrnu, tento článek úplně mimo mísu! jako je to v módě neustále se trendy v oblékání vracejí z dob, kdy naše babičky obšívaly, oplétali a obháčkovávali celé rodiny. Byli doby když by maminky dětem nenašily chodily by nahé. A né jen trendy v oblékání nás nutí šít, ale i touha se kreativně uplatnit a ušetřit a nebýt stejní jak všichni ostatní!! 

Švadlenky a krejčové, nenechte se znechutit takovýma článkama! 

Jehličce zdar a ať nám stroje dobře šijou!!! :-D 

JanZelman
JanZelman

Tady nekdo hrozne moc chape podstatu clanku na chili :D

Radka Makovska
Radka Makovska

Tak osobně lidem, kteří ovládají toto řemeslo závidím. Sama nevládnu tímto umem a ségře, která je švadlena z povolání závidím. Pomohla mi vybavit skoro celý byt - závěsy, polštářky, potahy, povlečení. Vše podle mé vlastní představy. Byla jsem moc ráda, že jsem se jí mohla odvděčit a přispět na nového pomocníka (http://eshop.anita.cz/prumyslove-sici-stroje/sici-stroje-podle-pouziti/sici-stroje-vyroba-galanterie/sici-stroj-garudan-gf-105-143-lm-komplet.html?force_sid=f0c238679c0cb1a995735b3890552bc7)


JanZelman
JanZelman

Sit zvladnu i ja coby samouk... Jako pri kazdem remesle, dvakrat mer jednou res... Nicmene stale jsem prilis liny na to abych obleceni nekupoval, a hlavne rozhodne nemam tolik napadu co cinani co se napaditosti tyce :)

glacea21
glacea21

Eheh... já bych trend šití spojila s něčím trošku jiným a to s anime... a cosplayem. Pro neznalé anime jsou japonské animované seriály všeho druhu a v posledních letech se staly v čr tak populární, že mají své vlastní akce a festy. A na nich je tradicí, že si nadšenci oblékají kostým podle oblečení a vzhledu nějaké ze svých oblíbených anime postav. A upřímně.... co vám přijde levnější, kupovat již ušitý originál ze dva až tři tisíce, či utratit pár stovek a spíchnout si to doma ručně? :'DD To druhé samosebou, takže z toho co vím já, většina mladých lidí si na šicích strojích ani tak nešije oblečení na normální nošení, ale na cony a festy xDD

MichalMatousek1
MichalMatousek1

Myslím si že ruční šití si věcí a veškerý aspekty DIY kultury jsou prostě životním stylem. Má slečna si též vlastnoručně šije věci, dokonce  si teď o tom založila blog - http//:www.peknejvohoz.cz


A co naplat je to levnější než si kupovat značkové oblečení. A prostě když vám někdo pochválí kousek který jste si udělala sama, máte z toho hned lepší pocit.

liskaelis
liskaelis

@MichalMatousek1 Koukla jsem na ty stránky a kamkoliv na nich kliknu, objeví se 

Not Found ... Slečna přítelkyně by na tom asi měla zamakat, když se jí dělá reklama po internetu.

LindaSperlova
LindaSperlova

Pro všechny, kteří jsou na pochybách - samozřejmě je to recese! 

boulevardeprague
boulevardeprague

Tak tedy nevím, zda jde jen o čistou recesi nebo úmysl. Asi spadám do kategorie socek...šiju si oblečení na sebe už nějaký ten pátek. Ze začátečnických chyb jsem se ponaučila a postoupila do vyššího levelu. Viz DIY věci na mém blogu:

(např. články zde http://www.boulevarddeprague.com/search/label/DIY).

Když se mám rozmyslet, zda za top v HM mám dát tisícovku, nebo si z ještě lepšího materiálu ušít podobný, který mě vyjde cca na 200,., tak obětuju dvě hodinky o víkendu svého volného času. Nebo kabát v Zaře za 3500,. Vlna s kašmírem mě vyjde v obchodě s látkami na 500,- a na kabát spotřebuji cca dva metry, tak nechápu, proč by to šití mělo být tak finančně náročné. Asi si nebudu vyrábět krajkové šaty, tam bych se nedoplatila. Ale vždy si to spočítám dopředu, zda se mi daný kus oblečení vyplatí vůbec šít. Navíc si šiji oblečení na sebe, na svou postavu, tak aby mi sedělo. A protože vím, jak má oblečení na postavě vypadat, všímám si v konfekci všech nedostatků. Těžko vám bude např. sako z obchodní sítě sedět, když máme každý jiné proporce a nevejdeme se mírami do jejich velikostních tabulek. Naučit se šít neznamená jen něco velkého tvořit. Ideální je, když si aspoň umíte zkrátit kalhoty, zúžit sukni, vyměnit zip. To se pro dnešní dobu hodí. Proč nezachránit jedny oblíbené kalhoty, které potřebovaly jen vyměnit zapínání..?Oblečení už stejnak vyhazujeme až dost. 

Pfalenopsis
Pfalenopsis

Nechápu smysl tohoto článku. Nesouhlasím s vámi.

Alechandris
Alechandris

Výjmečně s Vámi nemužu souhlasit ani v jednom bodě, je mi líto :)

Podobné články: Blog

Google+