Blog

Brno bude mít vlastní metro

Tradiční a dlouholetý obdiv, který pražská politická elita chová k městu pod Špilberkem, vyústil v rozhodnutí postavit v Brně podzemní dráhu.
AddThis

Brněnská šalinbahn v číslech:

  • Délka: 3 kilometry
  • Počet stanic:3
  • Počet přepravených osob: 365.000/rok
  • Počet revizorů: 2
  • Počet souprav: 1+1 (záložní)

Sympatický projekt navazuje na ambiciózní studie z roku 1972. Ty počítaly v první fázi výstavby s pěti trasami a 38 stanicemi, přičemž většina plánovaného dopravního systému byla umístěna mimo území moravské metropole.

Nově plánované brněnské metro je podstatně skromnější. Podle našich informací z radnice by mělo mít 3 staniceBoby Centrum, Špilberk a Náměstí Svobody. Oficiálně se nová dráha bude jmenovat ŠalinBahn. Místní si jí už ale stihli překřtít na Šalina pod zemó případně Brněnské krték.

Jedinou otázkou zůstává, kdo se na vybudování podzemního dopravního systému bude podílet. Původně se do výstavby měl pustit pražský Metrostav, nicméně městská rada od smlouvy odstoupila s ohledem na skandál, podle kterého arogantní pražští inženýři postavili tři nové stanice moravského metra za brněnské peníze v Praze.

Díky tomu padla i myšlenka, že by ve městě jednou vznikla stanice Brněnsko-cajzlovského přátelství. O zakázku se dále ucházeli i budovatelé z Moskvy, jedna stanice v jejich dimenzích by však zabrala polovinu brněnského podzemí.

V současnosti je nejvážnější kandidátem na výstavbu ŠalinBahn firma Ostravsko-karvinské doly, která má bohaté zkušenosti z hloubení štol pro havíře v Ostravě.

Do roku 2264 město dál počítá s výstavbou mnoha nových linek a stanic. Termín je však už teď ohrožen.

co by kdyby - mapa metra brno
AddThis
7 comments
PetrPistek1
PetrPistek1

Kterej ignorant smolil tu pseudomapku? Špéna na vrcholu trojúhelníku? Tak to je ftipný

honzahol
honzahol

Tak tohle je hodně trapný.


MatejVozdek
MatejVozdek

Normálně mě Váš humor baví přátelé, ale tohle naprosto otřepané téma je nejen nevtipné, ale záčíná být i poněkud trapné... to už Vám chlapci došel veškerý humor, že jste se rozhodli vykrádat několik let staré články na necyklopedii? (http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Brn%C4%9Bnsk%C3%A9_metro)
Možná by to chtělo trošku zapojit mozek a něco vtiného vymyslet z vlastní palice...
(A pokud bude mít někdo narážku na můj původ v Brně, tak Vás můžu uklidnit, že u toho původního članku na necyklopedii sem se výborně bavil, u vašeho však už nikoli...)

Martin Pistulka
Martin Pistulka

@MatejVozdekno, my spíš asi vykrádáme sami sebe. mrkněte na čilichili z roku 2008 issuu.com/cilichili/docs/cilichili_01_2008-new?e=8224644/2930919 . a teď tedy kdo koho :)

ondrejlangr
ondrejlangr

Existuje otřepanější fór než narážka na brněnské metro??? Přitom na Brně je tolik mnoho jiných věcí, které jsou k smíchu daleko víc...

tomkina
tomkina

Není to moc vtipný a to sem Pražák

Podobné články: Blog

Google+